Putin’den kritik dolar açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Ekonomi Forumu’nun (SPIEF) ana oturumunda önemli açıklamalarda bulundu. ABD’nin doları kullanma şeklini eleştiren Rus lider, Beyaz Saray yönetimini, ABD para birimi olan doları bir silah gibi kullanmakla ve siyasi amaçlarına alet etmekle itham etti. Rusya’nın dolar kullanımını tümüyle bırakıp bırakmayacağına yönelik bir soruyu yanıtlayan Putin, “Dolardan kurtulmak istediğimizi düşünüyorsanız bu doğru değil. Dolar kullanımını bilinçli olarak terk etmiyoruz, Amerikalı ortaklarımız bizi buna zorluyor” açıklamasında bulundu.

ABD’nin doları yaptırımlar için kullandığını belirten Putin, “Örneğin Rusya askeri-teknik alanda iş birliği yaptığı ortaklarına dolarla ödeme yapamıyor” ifadelerini kullandı. Hafta içi Rusya Ulusal Varlık Fonu toplam büyüklüğü 120 milyar doları bulan dolar bazlı tüm varlıkları elden çıkaracaklarını açıklamıştı.

BİNDİKLERİ DALI KESİYORLAR

Putin, ABD’nin doları siyasi bir araç olarak kullanarak kendine zarar verdiğine işaret ederek, “Bindikleri dalı kesiyorlar. Bunu dünyadaki herkes görebiliyor. Bu nedenle de sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyadaki rezervlerde doların payı azalıyor” dedi. Enerji şirketlerinin de dolar kullanımını azaltabileceğini belirten Rus devlet başkanı, “Bu, dünyanın rezerv para birimi olarak dolara ciddi bir darbe olur” şeklinde konuştu.

BÜYÜK GELİŞME BEKLEMİYOR

İki ülke arasındaki ilişkilere de değinen Putin, ABD’nin ikili ilişkileri kötüleştirdiğini belirtti. ABD Başkanı Joe Biden ile 16 Haziran’da görüşeceğini anımsatan Putin, “Bu görüşmenin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemiyorum” şeklinde konuştu. İlişkileri bugünkü duruma getiren tarafın Rusya olmadığını belirten Putin, “Biz hiçbir zaman Rusya-ABD ilişkilerine zarar veren ilk adımı atmadık. Biz mi ABD’ye yaptırım uyguladık? ABD bize yaptırım uyguladı ve her bahaneyi kullanarak ya da bahane olmadan yaptırımlara devam ediyor” dedi.

‘ACEMİ’ MOORE

Öte yandan Putin’den Rusya’yı “gerileyen güç” olarak tanımlayan İngiliz dış istihbarat servisi MI6’in Başkanı Richard Moore’a da sert tepki geldi. Moore’un görevinde acemi olduğunu işaret eden Putin, “Kendisi bu görevde henüz yeni, biraz tecrübe kazanacak ve sonra Rusya’nın gerileyen bir güç olup olmadığına ilişkin değerlendirmelerine muhtemelen dönüp yeniden bakacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın

Rakı Fiyatları Geçici Mail yks pdf indir antrenmanlarla matematik 1 pdf serway fizik 1 pdf ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf numara sorgulama minecraft premium satın al instagram takipçi satın al ilahi sözleri youtube mp3 çevir apk indir film izle resim yükle Selçuk Sport Apk İndir instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al