H.M.S. Majestıc Batığının Dalış Turizmine Açılması Projesi’nde Sona Gelindi

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü (ÇTÜE) ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı (ÇATAB) arasında 01 Ekim 2019 tarihinde imzalanan H. M. S. Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması Projesi kapsamındaki çalışmalarda sona gelindi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteği, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın (ÇATAB) yürütücülüğü ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) danışmanlığında TÜBİTAK MAM ÇTÜE, Birinci Dünya Savaşında Çanakkale’de batırılan tüm gemilerin sualtında mevcut konumlarının tespitine, kimliklendirilmesine ve batık envanteri oluşturulmasına geliştirmiş olduğu sistemler ile katkı sağlıyor.

Proje kapsamında tanımlı olan çalışma alanımızda bulunan, Birinci Dünya Savaşı’nda batırılan tüm gemilerin sualtında mevcut konumlarının tespit edilmesi ve bir batık envanteri oluşturulması projenin amaçları arasında yer alıyor.

Projenin tamamlanması ile ilk kez Çanakkale Savaşı’nda batan bir gemi (H. M. S. Majestic) sualtında dalgıçların ziyaretine açılmış olacaktır.

Kaynak: Habermetre

Yorum yapın

Rakı Fiyatları Geçici Mail yks pdf indir antrenmanlarla matematik 1 pdf serway fizik 1 pdf ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf numara sorgulama minecraft premium satın al instagram takipçi satın al ilahi sözleri youtube mp3 çevir apk indir film izle resim yükle Selçuk Sport Apk İndir instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al