Türk SİHA’ları bu kez Avrupa manşetlerinde

Türkiye’nin yerli ve milli SİHA’ları dünya basınındaki yerini korumaya devam ediyor. Hemen her gün bir ülkenin dikkat kesildiği haberlere Almanya ve Fransız basını da sayfalarında yer ayırdı.

FRANSIZ BASINI DİKKAT KESİLDİ

Fransız gazeteci Benaouda Abdeddaïm, Türkiye’nin savunma sanayii alanında attığı adımları, BFM Business kanalında katıldığı programda anlattı. Gazeteci Abdeddaïm, Türkiye’nin ürettiği yerli ve milli silahlı insansız hava araçlarına değindi.

Benaouda Abdeddaïm, geçen sene Libya’da kullanılan Kargu-2 dronunun Birleşmiş Milletler raporunda anıldığını hatırlattı; bir çatışma bölgesinin, ilk defa insan tarafından kontrol edilmeden, tamamen otonom çalışan bir hava aracıyla hedef alındığına dikkat çekti.

SİHA’LARDA KARABAĞ VURGUSU

SİHA’ların Suriye ve Karabağ’da savaşın yönünü değiştirdiğini, Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’ya karşı etkili olduğunu söyleyen Abdeddaïm, Azerbaycan’ın Türk SİHA’ları ile Ermenistan’a karşı güç kazandığını da ifade etti.

Fransız gazeteci, NATO ülkesi Polonya’nın da Bayraktar TB2 satın aldığını belirtti.

Abdeddaïm, Türk hükümetinin, terör örgütü PKK ve bölgesel askeri tehditlere karşı ABD ve İsrail’in İHA ve alt bileşenlerini satmaması üzerine, kendi araçlarını ürettiğini kaydetti.

“ABD VE İSRAİL DOMİNASYONU YIKILIYOR”

Alman Welt’te de Polonya’nın satın alması sonrasında gündemdeki yerini daha da kuvvetlendiren ve pek çok ülkenin dikkat kesildiği yerli SİHA’lara yer verildi.Gerhard Hegmann tarafından kaleme alınan yazıda ABD ve İsrail’in domine ettiği SİHA pazarını Türkiye’nin değiştirdiğine dikkat çekildi.

Welt’te yer alan yazıda Türk SİHA’ları için “ABD ve İsrail, Batı’daki SİHA piyasasını uzun süredir domine ediyordu. Ancak bu durum, Türkiye’de üretilen çok daha ucuz bir alternatif ile birlikte değişiyor. İHA konusunda Baykar ve TUSAŞ/TAI, kilit bir rol oynuyor.” ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: AA

Yorum yapın

Rakı Fiyatları Geçici Mail yks pdf indir antrenmanlarla matematik 1 pdf serway fizik 1 pdf ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf numara sorgulama minecraft premium satın al instagram takipçi satın al ilahi sözleri youtube mp3 çevir apk indir film izle resim yükle Selçuk Sport Apk İndir instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al