İtalya, Çin’in Kuşak ve Yol Projesi’nden çekildi

Bloomberg HT’nin aktardığına göre İtalya Başbakanı Mario Draghi, ülkesinin 2019’da katıldığı ‘Bir Kuşak Bir Yol‘ Projesi’nden çekilme yönünde karar aldı.

Roma ve Pekin arasındaki gerilim, aralık ayında Draghi’nin başbakan olarak atanmasından 2 ay önce başlamıştı.

Çinli şirket Shenzen Investment Holdings, Milan merkezli çip üreticisi LPE’nin yüzde 70 hissesini almak için anlaşmıştı. Draghi’nin başbakan olmasının ardından anlaşmaya, yeni Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti itiraz etmişti.

Draghi de 31 Mart’ta LPE’nin satışını engelleyen kararı imzalamıştı. Shenzen Holdings’ten yapılan açıklamada, LPE ile belirli alanlarda çalışmaya devam edileceği kaydedilmişti.

2020’de 400 Çinli şirket stratejik alanlarda 760 İtalyan şirketine yatırım yaptı. Bu hafta da Roma, Çinli Huawei ile 5G altyapı kontratını koşullu olarak onayladı.

Yorum yapın

Rakı Fiyatları Geçici Mail yks pdf indir antrenmanlarla matematik 1 pdf serway fizik 1 pdf ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf numara sorgulama minecraft premium satın al instagram takipçi satın al ilahi sözleri youtube mp3 çevir apk indir film izle resim yükle Selçuk Sport Apk İndir instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al