Biden’dan Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarına: IŞİD’le mücadeleye zarar veriyor, dış politikamıza tehdit oluşturuyor

ABD Başkanı Joe Biden, Suriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzattı. Biden, konuyla ilgili Kongre’ye bildirim mektubunda Türkiye’ye de eleştiride bulundu. ABD Başkanı, Türkiye’nin Suriye’deki harekatının IŞİD’le mücadeleye zarar verdiğini söyledi.

Biden’dan Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarına: IŞİD’le mücadeleye zarar veriyor, dış politikamıza tehdit oluşturuyor

ABD Başkan Joe Biden, Suriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzatıldığını bildirdi.Biden, Türkiye’nin Suriye’deki harekatının IŞİD’le mücadeleye zarar verdiğini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Biden acil durumun bir yıl daha uzatılmasını öngören kararı hakkında Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye mektup gönderdi ve gerekçelerini anlattı.

Beyaz Saray’ın kararla ilgili açıklamasında, eski Başkan Donald Trump’ın 14 Ekim 2019’da 13894 sayılı kararnameyle, hem Suriye’deki hem de Suriye’yle ilişkili durumların, ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına getirdiği alışılmadık ve olağanüstü tehditle baş etmek için ”Uluslararası Acil Ekonomik Yetkiler Yasası” uyarınca ulusal acil durum ilan ettiği hatırlatıldı.

‘ABD’NİN ULUSAL GÜVENLİĞİ VE DIŞ POLİTİKASINA KARŞI ALIŞILMADIK VE OLAĞANÜSTÜ BİR TEHDİT’

Biden da, bu durumun 14 Ekim 2021’den sonra da devam etmesine karar verdiğini kaydetti. Biden mektubunda, “Suriye’deki ve Suriye’yle ilişkili durumlar, özellikle de Türkiye Hükümeti’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor; bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor ve ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı’nın mektubu şöyle devam etti: “Dolayısıyla, Suriye’deki ve Suriye’yle ilişkili durum hakkında 13894 sayılı kararnamede ilan edilen ulusal acil durumun devamının gerekli olduğuna kanaat getirdim.”

Beyaz Saray açıklamasında da, acil durumun sürecinin bir yıl daha uzatıldığı ve kararın Resmi Gazete’de yayınlanacağı bilgisine yer verildi.

biden-dan-turkiye-nin-suriye-deki-operasyonlarina-isid-le-mucadeleye-zarar-veriyor-dis-politikamiza-tehdit-olusturuyor-929960-1.

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir