Japonya’nın tatami paspasları, evde yetiştirilen bir gelenek


Üç nesildir Morita ailesi, Tokyo’nun eski şehir merkezinde tatami olarak bilinen dokuma çimlerin modüler bloklarını sarıyor, dikiyor ve düzeltiyor. Ama şimdi, ucuz nakavtlar ve değişen yaşam tarzları tarafından kuşatılan zanaatkarlar, oyunlarını geliştirmek zorunda kaldılar.

tatami-dikiş-mats.jpg
Tokyo’daki Takashi Morita atölyesinde tatami paspasları dikmek.

CBS Haberleri


Geleneksel çim ve hasır paspasların yanı sıra artık az bakım gerektiren sentetik seçenekler de sunuyorlar.

Ve bir Paris defilesi için yumuşak bir podyum sağlamak gibi evden uzakta müşteri aramaya zorlandılar…

H&M : Runway - Paris Moda Haftası Kadın Giyim Sonbahar/Kış 2018/2019
Paris Moda Haftası, 28 Şubat 2018’de Paris’te düzenlenen H&M şovundaki podyumdan görüntüler.

Stephane Cardinale, Peter White/Getty Images


… veya bir Bond kötü adamının minimalist sığınağının paspaslarını döşemek…

tatami-ölmek için zaman yok.jpg
Lyutsifer Safin’in Bond gerilim filmi “Ölmek İçin Zaman Yok”taki sığınağı.

EON Productions/MGM


Döşemeyi temin eden Zanaatkar Takashi Morita şaşırdığını söyledi: “James Bond secdeye kapandığında başı tatamiye değdiğinde, bu biraz şok ediciydi,” dedi muhabir Lucy Craft.

Şok edici, çünkü Japonya’da tatami, özellikle Okasen gibi kır hanlarında, ayakkabısız rahatlama ile eş anlamlıdır.

Sahibi Takako Ota, tataminin kendine özgü kokusunun cazibesinin bir parçası olduğunu söyledi: “Tatami, biberiye gibi şifalı bitkilerle aynı yatıştırıcı etkiye sahip” dedi. “Aroma stresi hafifletmeye yardımcı olur.”

tatami-okasen.jpg
Okasen handa geleneksel tatami paspaslar.

CBS Haberleri


Tatami, neredeyse hiçbir şeyin boşa gitmediği eski Japonya’nın sürdürülebilir yaşam tarzını özetliyor. Bugün bile yıpranmış tatami doğranıp kompost için kullanılabilir.

Japonya merkezli mimar Azby Brown, altın renkli paspasların insan yerleşimi için mükemmel bir şekilde uygun olduğunu söyledi: “Bana yeni biçilmiş bir çimi hatırlatıyor” dedi. “Dışarıda olmak gibi hissettiriyor. Gerçekten canlıymış gibi hissettiriyor.”

Bir zamanlar sadece imparatorlara ve aristokratlara tanınan bir lüks olan tatami, 17. yüzyılda ana akım haline geldi ve bir ailenin tek bir odada bile iyi yaşamasını sağladı. Brown, “Bütün odayı bir tür büyük yatak, uzanabileceğiniz bir yer, oturabileceğiniz veya istediğiniz yerde dinlenebileceğiniz büyük, yastıklı bir yüzey haline getiriyor. İnsanlar fark etti, vay canına, bu gerçekten yaşamak için güzel bir yol. “

Ancak ülke çapında başka bir eski atölyede, zanaatkar Kenze Yamada, tataminin basit döşemeyi aşması gerektiğini söylüyor. Koruma bulmacasının anahtarı: tatamiyi başlı başına bir sanat formu haline getirmek. Akıllı konumlandırma ve ışık kullanımı sayesinde, bu ejderhanın 200 tatami yapboz parçası farklı renklerde görünmektedir.

tatami-sanatçı-kenze-yamada-montage.jpg
Sanatçı Kenze Yamada, ışığı farklı açılardan yansıtan dokulu yapboz paspaslar oluşturmak için tatami kullanıyor.

CBS Haberleri


“Tekstil gibi tataminin de dokulu bir yüzeyi var” dedi. “Örgü açısını değiştirerek, parçaların ışığı yansıtma şeklini değiştirebilir, beyaz, yeşil, gümüş veya altın yanılsaması yaratabilirim.”

Sessiz bir tataminin yeniden canlandığına dair işaretler var. Moriler gibi aileler halıları ve parke zeminleri benimserken, tatami için bir oda ayırdılar – bin yıllık bir geleneğe hasır bir bağı kavramak.

tatami-mats-in-home.jpg

CBS HaberleriDaha fazla bilgi için:


Lucy Craft tarafından üretilen hikaye. Editör: Randy Schmidt.


Ayrıca bakınız:


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/tatami-mats-a-japanese-home-grown-tradition/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir