Rusya’nın komşusu Finlandiya, NATO’ya katılmak istediğini resmen açıkladı


BerlinFinlandiya Batılı askeri ittifaktan üst düzey bir yetkili, Rusya’nın askeri ilerleyişinin sarsılmasıyla birlikte, umudunu dile getirdiği için Pazar günü NATO’ya katılmak istediğini açıkladı. Ukrayna savaşı kazanabilir.

Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin, Finlandiya’nın Helsinki’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlediği ortak basın toplantısında Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebinde bulunacağını duyurdu. Daha önce tarafsız olan İskandinav ülkesi, Rusya ile uzun bir sınırı paylaşıyor.

Niinisto, “Bu tarihi bir gün. Yeni bir dönem başlıyor” dedi.

Finlandiya Parlamentosu’nun kararı önümüzdeki günlerde onaylaması bekleniyor. Resmi üyelik başvurusu daha sonra, büyük olasılıkla önümüzdeki hafta Brüksel’deki NATO karargahına sunulacak.

Duyuru, 30 NATO üye ülkesinden üst düzey diplomatların Ukrayna’ya daha fazla destek sağlamayı ve Rusya’dan gelen tehditler karşısında Finlandiya, İsveç ve diğerlerinin NATO’ya katılma hamlelerini görüşmek üzere Berlin’de bir araya gelmesiyle geldi.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Helsinki'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Finlandiya'nın güvenlik politikası kararlarıyla ilgili ortak basın toplantısına katıldı.
Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, 15 Mayıs 2022’de Helsinki’de ortak bir basın toplantısına katıldı.

Heikki Saukkomaa/ Lehtikuva/REUTERS aracılığıyla


NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana Pazar günü erken saatlerde gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya’nın (tarafından) acımasız işgali ivme kaybediyor.”

“Ukrayna halkının ve ordusunun cesareti ve bizim yardımımızla Ukrayna’nın bu savaşı kazanabileceğini biliyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bir COVID-19 enfeksiyonundan kurtulurken toplantıya başkanlık eden Geoana, Ukrayna’nın destekçilerinin “birlik olduk, güçlüyüz, Ukrayna’ya bu savaşı kazanmasında yardım etmeye devam edeceğiz” dedi.

İsveç de ittifaka katılma yolunda adımlar atarken, Gürcistan’ın hedefi, Moskova’nın komşusunun NATO’nun bir parçası olmasının sonuçlarıyla ilgili korkunç uyarılarına rağmen yeniden tartışılıyor.

Geoana, “Finlandiya ve İsveç zaten NATO’nun en yakın ortakları.” diyen Geoana, müttefiklerin başvurularına olumlu bakmalarını beklediğini de sözlerine ekledi.

Kuzeyli NATO üyesi Norveç, Finlandiya’nın üyelik arama kararını şiddetle memnuniyetle karşıladığını söyledi. Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, Helsinki’nin hareketini İskandinav bölgesinin savunma ve güvenlik politikaları için “dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Huitfeldt, The Associated Press’e e-postayla gönderilen yorumlarda, “Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği Finlandiya için, Kuzey bölgesi için ve NATO için iyi olacak. Finlandiya Norveç’in tam desteğine sahip.” dedi.

Huitfeldt, Norveç hükümetinin Finlandiya’nın NATO’ya katılımı için “Norveç Parlamentosu tarafından onaylanmasının hızlı bir şekilde onaylanmasını” kolaylaştıracağını söyledi.

Huitfeldt, “Şimdi NATO’da benzeri görülmemiş bir birlik görüyoruz. Finlandiya’nın üyeliğiyle, askeri ittifakın İskandinav kanadını daha da güçlendireceğiz.” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, ülkesinin ve diğerlerinin Cumartesi günü geç saatlerde bir akşam yemeği sırasında hem Finlandiya hem de İsveç için ulusal onay sürecini hızlandırmaya istekli olacaklarını açıkça belirttiklerini söyledi.

“Bu iki ülke katılmaya karar verirse, çok hızlı bir şekilde katılabilirler” dedi.

Danimarka dışişleri bakanı önerileri reddetti Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in itirazları ittifakın yeni üyeler almasına engel olabilir.

Jeppe Kofod gazetecilere verdiği demeçte, “Her Avrupa ülkesi kendi güvenlik düzenlemesini seçme konusunda temel bir hakka sahiptir.”

“Artık demokrasinin bir numaralı düşmanının Putin olduğu ve onun temsil ettiği düşüncenin olduğu bir dünya görüyoruz” diyen Erdoğan, NATO’nun da Gürcistan gibi Rusya tarafından “araçlaştırıldığını” söylediği diğer ülkelerin yanında yer alacağını da sözlerine ekledi. .

Toplantının oturum aralarında, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazar günü erken saatlerde Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile savaşın etkisini ve Ukrayna’nın tahılının uluslararası pazarlara nasıl ulaştırılacağını görüşmek üzere bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Blinken’in “Rusya’nın kışkırtılmamış savaşı karşısında ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığının altını çizdiğini” söyledi.

İngiltere’nin üst düzey diplomatı, NATO üyelerinin Pazar günü yapacakları toplantıda Avrupa’nın ötesindeki güvenlik konularını da tartışacaklarını söyledi – Çin’in yükselişiyle ilgili demokratik ülkeler arasında artan huzursuzluğa bir gönderme.

Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Avrupa-Atlantik güvenliğini korumanın yanı sıra Hint-Pasifik güvenliğine de dikkat etmemiz gerekiyor.” dedi.

Toplantı, bu hafta Almanya’nın Baltık Denizi kıyısında önde gelen yedi ekonomi grubundan dışişleri bakanlarının toplanmasını takip ediyor. Yetkililer Ukrayna’ya güçlü desteklerini dile getirdiler ve Rusya’nın Ukrayna limanlarından tahıl ihracatını bloke etmesinin küresel bir gıda krizini körükleme riski taşıdığı konusunda uyardılar.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/finland-nato-membership-ukraine-sweden/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir