Şef José Andrés bir savaş bölgesinde yemek servisi yaparken


Umutsuzluk denizinde, yani Ukrayna’da, Şef José Andrés ve onun World Central Kitchen’ı bir yaşam çizgisidir. Aylardır orada, hayatları savaş tarafından altüst olan binlerce Ukraynalıyı besliyorlar.

Rusya’nın işgali Şubat ayında başladığından beri Andrés, Ukrayna’da 40 günden fazla zaman geçirerek ileri geri seyahat etti. Ve onun için bu o kadar da sıra dışı değil. Andrés son 12 yıldır kar amacı gütmeyen mutfağını felaketin ön saflarına taşıdı. Depremin harap ettiği Haiti’den kasırgaların hırpaladığı Houston’a kadar 60 milyondan fazla öğün servis ettiler.

Ancak Ukrayna biraz farklı: Şef Andrés ve ekibi ilk kez bir savaş bölgesinde faaliyet gösteriyor.

16 Nisan’da Harkov’da örgütünün işlettiği mutfaklardan biri Rus füzesi tarafından vuruldu. “World Central Kitchen’daki insanlar, dört yaralımız vardı ve hastaneye gittiler ve çok şükür herkes iyiydi” dedi.

şef-jose-andres-sunmaktadır-yemek-in-ukrayna-1920.jpg
Şef José Andrés ve World Central Kitchen’ı, Rus işgalinden muzdarip Ukraynalılara yemek dağıtıyor.

Dünya Merkez Mutfağı


Gerçek şu ki, saldırı onları zar zor yavaşlattı. Muhabir Tracy Smith’e “Sonraki saatlerde olanlar inanılmazdı” dedi. “O restoranın sahibi tüm ekip üyelerine ‘Ne yapmak istiyorsunuz?’ diye sorduğunda. ‘Yemek yapmaya devam etmek istiyoruz. Savaşmaya devam etmek istiyoruz’ dediler.”

Her şeye rağmen hizmet etmeye devam etme dürtüsü, yönetmen Ron Howard’ın “We Feed People” adlı Disney+’da bu ay yayınlanan bir belgeselin konusu.

Smith, “Bir belgeselci olarak bundan uzak durmak sizin için zor mu?” diye sordu.

Howard, “Gerçekten ayrılmaya çalışmıyordum,” diye yanıtladı. “Yani, öğrendiklerimi, deneyimlediklerimi ve hissettiklerimi paylaşmaya çalışıyordum.”

Ve görünüşe göre bu duygu bulaşıcıdır; film için çekim yapan kamera ekipleri genellikle kameralarını bırakıp yardım etmeye başlardı. Howard güldü.

Andrés, “Yaptığımız şeyi yapmak için her bir ele ihtiyacımız vardı. Bu yüzden, çoğu zaman, o kamera her zaman uzaklaştırıldı. İnsani yardımın bir parçası oldular.

“Hayat bir film değildir. Hayat gerçek bir acıdır, gerçek bir acıdır. Bizim yapmamız gereken ise her saniyeyi insanları yaşadıkları o zor anlardan kurtarmak için harcamaktır.”

Zamanı nasıl bulduğunu hayal etmek zor. İspanyol doğumlu Andrés, aynı zamanda, kıyıdan kıyıya yaklaşık iki düzine restoran veya yiyecek kamyonu ile çılgınca başarılı bir restoran işletmecisidir. Ama Dünya Merkez Mutfağı onun kartviziti oldu. 2010 yılında Haiti depreminden sonra başladı. Andrés ve ekibi, tipik olarak, yerdeki restoran mutfaklarından geriye kalanları kurtaracak ve yerel halkın tariflerini kullanarak binlerce kişiye rahat yemek yapmak için onlarla birlikte çalışacak.

Andrés, “Buralara gitmeyi neden sevdiğimi biliyor musunuz? Çünkü her zaman insanlığın en iyisinin genellikle insanlığın en kötü anlarında ortaya çıktığını söylerim. Ve aldığım şey, World Central’ın her birinden aldığım ilham. Mutfak üyeleri, ancak [also] kaosun ortasında aramıza katılan yeni insanlar, bu benim için asla geri ödeyemeyeceğim bir hediye.”

Smith şefle New York’ta kısa bir süre buluştu: İspanya’ya ve sonunda tekrar Ukrayna’ya gidiyordu.

“Ve şimdi sen de bunun bir parçasısın, Ron?” diye sordu.

Howard, “Eh, bunun bir parçası olduğum için çok heyecanlıyım,” diye yanıtladı. “Bu bir onur.”

ron-howard-jose-andres-tracy-smith.jpg
Yönetmen Ron Howard ve José Andrés, “İnsanları Besledik” belgeseli için bir araya geldi.

CBS Haberleri


Howard, Andrés’in inanılmaz hikayesine çekildiğini söyledi, ancak şef ilk başta filmi yapmaktan vazgeçti, her şeyin onunla ilgili olacağından endişelendi. Tereddütlüydü; ‘Burası gerçekten Dünya Merkez Mutfağı. Ve beni takip eden, ‘José Hikayesi’ni anlatmaya çalışan bir kamera istemiyorum.

Howard, bir zamanlar yaptığı başka bir filmden bahsederek onu ikna etmeyi başardı: “Apollo 13”, bir uzay gemisinde meydana gelen patlama ve yerdeki astronotları eve canlı getirmek için her şeylerini veren insanlar hakkında. Howard, “Bu benim sevdiğim şey, ekiplerin bir araya gelip bir sorunu çözmesi” dedi.

“Apollo 13” aynı zamanda Howard’ın gerçek hayat hikayeleri anlatmakla ilgilenmesini sağlayan filmdi, ancak erken bir test gösteriminde seyircilerden biri aslında Howard’ın her şeyi uydurduğunu düşündü: “Hatırlıyorum, 23 yaşındaydı. -yaşındaki Kafkas erkek, kötü olarak değerlendirdi, tavsiye etmezdi. [wrote], ‘Korkunç! Daha fazla Hollywood boğası**t!!’ İle iki ünlem işaretleri. ‘Asla hayatta kalamazlar!!!’ Üç ünlem işaretleri! Bunun gerçek bir hikaye olduğunu bilmediğini fark ettim ve onun için bu bir hokey gibiydi. Ve düşündüm ki, ‘İşte bu yüzden bu konuları seçiyorsun, bu yüzden gerçek olaylara dayanan bir hikaye anlatıyorsun, çünkü konuyu seçiyorsun, diyorsun ki, Bu nasıl olabilirdi ki?‘”

Smith, “Bu, Dünya Merkez Mutfağı için harika bir soru. Bu nasıl olmuş olabilir? Gerçekten mi?” dedi.

Andrés, “Demek istediğim, insanların çoğu zaman imkansızı mümkün kıldığımızı düşündüklerini biliyorum,” dedi. “Ve size şunu söylemek isterim ki, yaptığımız şeyi, Dünya gezegeninde bunu yapabilecek tek insan bizleriz. Ama bu gerçeklerden çok uzak. Yaptığımız şey o kadar da özel değil.”

Onları özel yapan şey, yardım etmek için adım atmaları: gelecek hafta değil, yarın değil, hemen şimdi.

şef-jose-andres-servis-yemek-in-ukrayna-wide.jpg
Şef José Andrés ve World Central Kitchen’ı, savaşın kuşattığı Ukraynalılara yemek servisi yapıyor.

Dünya Merkez Mutfağı


Smith, “Neden işe yaradığını düşünüyorsun? ‘Toplantımız yok, duyuru yapmıyoruz, sadece gidiyoruz’ dediğinizi biliyorum?”

“Plan yapmıyoruz dersek, bir şeyler planladığınız her saat, bir saat yerde olmaktan, insanları beslemekten mahrum kaldığınızdandır” diye yanıtladı. “Bazen ‘Ama insanları beslemeye başlamak için örgütlenmelisin’ diyorsun. Pek değil.

“Her zaman araba kullanabilirsin ve sağa mı yoksa sola mı gitmeye karar verebilirsin ve sağa dönüp dönmediğini bilmiyorsun. Ama sana bir şey söyleyeyim dostum: ileri gidiyorsanız sağa veya sola dönün.Eğer gerçekten bir şeyler yapıyorsanız, acil bir durumda asla yanlış bir karar değildir.Çünkü bu kararı düzeltmek için bir sonraki gününüz var.Sonunda, her zaman iyidir, çünkü hareket ediyorsunuz. İleri gidiyorsun, insanların ihtiyaçlarını karşılıyorsun.”

“İnsanları Besliyoruz” fragmanını izlemek için aşağıdaki video oynatıcıya tıklayın.


İnsanları Besliyoruz | Resmi Fragman | Disney+ tarafından
National Geographic üzerinde
Youtube


Daha fazla bilgi için:


John D’Amelio tarafından üretilen hikaye. Editör: Ed Givnish.


Ayrıca bakınız:


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/chef-jose-andres-on-serving-meals-in-ukraine-war-zone-world-central-kitchen/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir