Adli tıp raporu, Meksika cumhurbaşkanı adalet yemini ederken hukuk öğrencisi Debanhi Escobar’ın tecavüze uğradığı ve öldürüldüğü sonucuna vardı


Meksika cumhurbaşkanı, bir hukuk öğrencisinin ailesine adalet sözü verdi. Ölüm, kamuoyunda büyük yankı uyandırdıbağımsız bir adli tıp raporunun ardından tecavüze uğradığı ve öldürüldüğü sonucuna vardı.

Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador, 18 yaşındaki ailesiyle görüştü Debanhi EscobarGeçen ay cesedi, kaybolduktan 12 gün sonra bir motelin su deposunda bulundu.

Lopez Obrador Cuma günü, olayın gerçekleştiği kuzeydeki Monterrey kentinde Cuma günü yaptığı açıklamada, “Onlarla konuştum ve olanları netleştirmeye yardımcı olma ve cezasız kalmamasını sağlama taahhüdünde bulundum.” dedi.

San Nicolas de los Garza'da Debanhi Escobar'a saygı duruşu
9 Nisan’da kaybolan ve Nuevo Leon eyaletinde bir dizi kadın ortadan kaybolurken Nueva Castilla motelinin bir su deposunda ölü bulunan 18 yaşındaki hukuk öğrencisi Debanhi Escobar’ın bir arkadaşı ona saygılarını sunar, San Nicolas de los Garza, Meksika 25 Nisan 2022.

DANİEL BECERRİL / REUTERS


Gazetecilere verdiği demeçte, “Onlar çok iyi insanlar, bir öğretmen, karısı ve ebeveynler olarak çok incindiler, kırıldılar” dedi.

Güvenlik Bakan Yardımcısı Ricardo Mejia, Escobar’ın ölümünün, başlangıçta bir kayıp olarak kaydedildikten sonra şimdi kadın cinayeti olarak araştırıldığını söyledi.

Belgeyi elde eden İspanyol El Pais gazetesine göre, aile tarafından yaptırılan adli tıp raporu, hukuk öğrencisinin “şiddetli bir cinayet ölümü” yaşadığı ve vücudunda cinsel şiddet belirtileri gösterdiği sonucuna vardı.

Escobar’ın ailesi belgeyi 2 Mayıs’ta savcılığa teslim etti.

El Pais’e göre, henüz yayınlanmayan resmi otopsi raporunda cinsel şiddet belirtilerinden söz edilmedi.

Daha önce savcılar, Escobar’ın kafasına aldığı bir darbeden öldüğünü ve kaza ya da cinayet de dahil olmak üzere hiçbir şeyi dışlamadıklarını söylediler.

Escobar’ın kaybolduğu gece, bir taksi şoförüyle girdiği tartışmanın ardından yol kenarında karanlıkta ayakta durduğunu gösteren ürkütücü bir fotoğraf viral oldu.

Her gün yaklaşık 10 kadının öldürüldüğü bir ülkede kısa sürede öfkeli bir kadın hakları hareketinin sembolü haline geldi.

Başkenti Monterrey olan kuzey eyaleti Nuevo Leon’daki başsavcılık, davadaki “hatalar” ve “ihmaller” nedeniyle iki savcıyı görevden aldı.

Gençlerin akıbetiyle ilgili teoriler, savcılar tarafından yayınlanan veya sızdırılan videolardan cesaret alarak sosyal ağlarda ve bazı medyada yayıldı.

MEKSİKA-KADIN-PROTESTO
İnsanlar, 9 Nisan’da kaybolan ve 22 Nisan 2022’de Nuevo Leon eyaleti, Monterrey’deki Nueva Castilla motelinin su deposunda ölü bulunan Debanhi Escobar için adalet talep eden kadın yürüyüşüne katılırken pankartlar taşıyorlar.

Getty Images aracılığıyla JULIO CESAR AGUILAR/AFP


Güvenlik kamerası görüntüleri Escobar’ın partiden ayrıldıktan sonra, bir adamla tartıştıktan sonra, motele yalnız yaya gelene kadar hareketlerini gösterir.

Bir restoran penceresinden bakarkenki kısa bir bakış, onun hayattaki son görüntüsü.

Babası Mario Escobar, Perşembe günü geç saatlerde yayınlanan videoda, adli tıp raporunun medyaya sızdırılmasının arkasında savcılık varsa, başlarının istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Yalnızca 2021’de Meksika, çoğu hala cezasız kalan 3.751 kadın cinayeti kaydetti.

“Kurbanların kriminalize edilmesi”

Psikososyal destek uzmanı Valeria Moscoso, Escobar ve diğerlerinde bir model görüyor.

Tembellik, sınırlı soruşturma kapasitesi, mağdurların kriminalize edilmesi ve cezasızlık riski tekrarlanıyor” dedi.

Savcılara göre, Nuevo Leon’da bu yıl 42’si kadın cinayetleri olarak kategorize edilen 56 kadın cinayeti işlendi.

2022’de eyalette şimdiye kadar yaklaşık 300 kadın kayboldu ve bunların yüzde 90’ı sağ bulundu.

Reuters’in bildirdiğine göre, geçen ay Nuevo Leon Valisi Samuel Garcia, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadeleye yardımcı olmak için fon ve kaynakları artıracağını söyledi.

“Bu sorunun nedenlerini çözmek için çok çalışıyoruz ve çok net olacağım: tecavüzcülere, kadın cinayetleri işleyenlere ve Nuevo Leon’un kadınlarını inciten herkese, onları bulacağımızı ve cezalandıracağımızı bilin. yasanın sonuna kadar,” Garcia bir Facebook gönderisinde şunları söyledi:.

Sorun, 2021’de çoğu hala cezasız kalan 3.751 kadın cinayetinin işlendiği Meksika’nın her yerine yayılıyor.

Çoğunluğu ordunun uyuşturucu savaşında konuşlandırılmasının bir şiddet sarmalını başlattığı 2006 yılından bu yana ülke çapında yaklaşık 100.000 kişi kayboldu.

Escobar’ın ölümü, kadın cinayeti krizi 1990’lara dayanan ve özellikle çoğu eşleri tarafından öldürülen daha yoksul kadınları etkileyen Meksika’da medyanın alışılmadık derecede yoğun ilgisini uyandırdı.

Geçen ay, Yüzlerce kadın yürüdü Escobar’ın ölümünü protesto etmek için Mexico City şehir merkezi ve banliyölerinde.

Yürüyüşçüler, “Adalet, adalet” sloganları attı. ve kaybolan kadınlarla ilgili “24 bin kişi kayıp” yazılı pankart taşıdı. Genel olarak, Meksika’da, tüm cinsiyetlerden kayıp insan sayısı 100.000’in üzerine çıktı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/debanhi-escobar-death-forensic-report-murder-rape-mexico/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir