Afganistan savaşı yeniden alevlendi, can aldı ve Taliban Panjshir vadisi direnişiyle savaşırken kaçan sivilleri gönderdi


Kabil’de ABD destekli hükümete karşı bir isyan olarak 20 yıl savaşan Afganistan’ın Taliban’ı, şimdi kendi ülkesini savunmak için savaşıyor. giderek daha acımasız kural ülkeyi İslami muhafazakarlardan geri almaya kararlı direniş güçlerinden. Kabil’in kuzeyindeki Panjshir ve Andarab vadilerine odaklanan bu son çatışma aşaması, zaten her iki tarafta da – ve Afgan sivillerinde – önemli bir zarara yol açtı.

Bu ayın başlarında Ulusal Direniş Güçleri Afganistan (NRF), Panjshir ve Andarab vadilerini “özgürleştirmeyi” amaçlayan Taliban güçlerine karşı yeni bir askeri operasyon başlattığını duyurdu.

NRF, büyük ölçüde ülkenin ordusunun ve polisinin eski üyelerinden oluşan ve çoğu yirmi yıllık savaş sırasında ABD güçleri tarafından eğitilmiş olan Taliban karşıtı güçlerin bir ittifakıdır. Kabil’in geçen Ağustos ayında Taliban’ın eline geçmesinden sonra kurulan NRF, Ahmed Mesud tarafından yönetiliyor1990’ların ikonik Taliban karşıtı milis lideri Ahmed Şah Mesud’un oğlu.


Taliban iktidara geri dönerse, Afganlar “savaşmaya hazır”

01:32

Yaşlı Mesud, 11 Eylül 2001’de ABD’ye yönelik terör saldırılarını gerçekleştirmeden hemen önce Afganistan’da El Kaide militanları tarafından öldürüldü.

NRF, birkaç küçük direniş grubuyla birlikte, Afganistan’ı savaştan kurtarma sözü verdi. Taliban’ın kuralı.

Taliban, NRF saldırısına karşı koymak için hızla Panjshir’e güç gönderdi ve grubun liderleri, Pazartesi günü bölgedeki durumu tekrar “normal ve barışçıl” olarak ilan etmeden önce düzinelerce NRF savaşçısını yakaladıklarını iddia ettiler.

Ancak NRF sözcüsü Sibghatullah Ahmedi geçen hafta Twitter’da yaptığı açıklamada, yalnızca Panjshir eyaletindeki iki saldırıda en az 18 Taliban savaşçısının öldürüldüğünü söyledi. NRF’nin de kayıplar verdiğini doğruladı.

NRF’nin Panjshir’deki komutanı Khalid Amiry Pazartesi günü bir tweet’te birliklerinin son çatışmalarda en az 200 Taliban militanını öldürdüğünü ve yaraladığını söyledi.

Amiry, “Direniş güçlerine karşı mücadeleyi kaybettiklerinde, misilleme olarak savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işliyorlar” diyen Amiry, küresel örgütler tarafından Taliban’ın bölgedeki eylemlerine ilişkin “tarafsız soruşturma” çağrısında bulundu.

Taliban güçleri arasındaki ilişkileri teyit etmeyecek veya inkar etmeyecek, ancak grubun Kabil’deki merkezi hükümetinin sözcüsü Zabihullah Mücahid, bir grup silahsız adamın silahlı Taliban savaşçılarının önünde oturduğunu gösteren bir videoyu (aşağıda) tweetledi. Mücahid, “Pençşir ilinin Dara ilçesinde çok sayıda isyancının silahlarını teslim ettiğini ve İslam Emirliği güçlerine katıldığını” iddia etti.

NRF yetkilileri, Taliban’ın videoyu sahnelemek için aslında Panjshir’deki sıradan sivilleri topladığını iddia etti.

CBS News, Taliban rejimi tarafından sunulan videoları veya savaşçılarının vahşetini gösteren diğer videoları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Bazıları Taliban militanları tarafından yayınlananlar da dahil olmak üzere sosyal medyada paylaşılan videolar, Panjshir ve Andarab’da dövülen ve öldürülen insanların yanı sıra teslim olduğu iddia edilen diğer kişileri de gösteriyor. Bir grafik videoda, bir Taliban savaşçısının yürüyüp cesetlere tükürürken “bunlar pis Panjshirler” dediği duyuluyor.

Avrupa Birliği’nin Afganistan Büyükelçisi Andreas Von Brandt, bir tweet’te “Penjshir’de sivillerin öldürüldüğü ve kötü muamelenin raporlarından endişe duyduğunu” söyledi ve “Afganistan’ın yönetiminde gecikmiş kapsayıcı bir çözüm” çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Afganistan özel raportörü Richard Bennett, “Panjshir #Takhar #Baghlan’ın kuzey eyaletlerinden gelen ihlallere ilişkin son derece endişe verici birçok video, ses ve rapor. Daha fazla doğrulama gerekiyor” dedi ve durumu “yakından izlediğini” sözlerine ekledi. “


Afganistan’daki insani krizin 2022’de daha da kötüleşmesi bekleniyor

02:41

Panjshir ilinde ikamet eden ve dükkan sahibi olan Jamil, geçen hafta sonlarında CBS News’e yaptığı bir telefon görüşmesinde, her gün daha fazla Taliban savaşçısının geldiğini söyledi. Sakinlerin bazen gözle görülür şekilde öfkeli Taliban üyelerinin ölü yoldaşlarını götürdüklerini görebileceğini söyledi.

“Kızgın olduklarında onlarla yüzleşmek istemiyoruz” dedi.

Bölgedeki bir Taliban komutanının Pazartesi günü çatışmaların durduğunu ve durumun “normal” olduğunu iddia etmesine rağmen, diğer sakinler Fransız haber ajansı AFP’ye düzinelerce sivilin şiddete kapılmaktan korkarak Panjshir’den kaçtığını söyledi.

AFP’ye verdiği demeçte Lutfullah Bari, “Yalnızca bir ya da iki giysi alabildik” dedi ve onlarca başka sakinle birlikte kaçtığını ve şimdi Kabil bölgesindeki akrabalarına sığındığını söyledi.

Panjshir’den bir başka sivil olan Aimal Rahimi, AFP’ye verdiği demeçte, insanların “korktuklarını ve hayatlarını kurtarmak için kaçtıklarını” söyledi.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/afghanistan-war-taliban-resistance-panjshir-massoud-fighting-deaths-displaced/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir