Aile, İsrail polisinin El Cezire gazetecisi Shireen Abu Akleh için cenaze töreninde yas tutanları dövmesinin ardından konuşuyor


İsrail polisinin Al Jazeera gazetecisine tabut taşıyanları dövdüğü video Shireen Abu Akleh‘s cenaze töreni Kudüs’te yaşanan olay, dünya çapında şok ve kınamalara yol açtı. Düzinelerce memur Cuma günü yaslılara coplarla saldırdı ve bir noktada bir memurun tabutunu taşıyan adamlara vurduğu görüldü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Cumartesi günü Twitter’da, “Filistinli Amerikalı Shireen Abu Akleh’in cenaze törenine izinsiz giren İsrail polisinin görüntülerinden derinden rahatsız olduk” dedi. “Her aile, sevdiklerini onurlu ve engelsiz bir şekilde yatırmayı hak eder.”

İsrail polisi olayla ilgili olayları araştırdıklarını söylüyor ancak “isyancıları” cenazeyi “İsrail Polis memurlarına taş ve diğer nesneler fırlatarak” sabote etmekle suçluyorlar.

Bu, kentin önde gelen Katolik din adamı olan Kudüs’ün Latin Patriği’ni tatmin etmedi ve “İsrail polisinin işgali ve orantısız güç kullanımı… uluslararası norm ve düzenlemelerin ciddi bir ihlalidir” dedi.

Yeğeni Lina Abu Akleh, polis Kudüs’ün Eski Şehri’ndeki bir kiliseye giden yas tutan ve tabutunu taşıyan kalabalığa saldırdığında en ön sıradaydı.

Lina, “Çatışma olmadı, sadece tabutu taşıyorduk” diyor. “Kaçmak zorunda kaldım. İsrail güçlerinden biri bana ‘Buradan uzaklaşmazsan seni döverim’ dedi.”

FİLİSTİN-İSRAİL-ÇATIŞMA-MEDYA
İsrail güvenlik güçleri 13 Mayıs 2022’de öldürülen El Cezire muhabiri Shireen Abu Akleh’in tabutunu Kudüs’teki bir kiliseye taşıyan Filistinli yaslılarla karşı karşıya geldi.

Getty Images aracılığıyla AHMAD GHARABLI/AFP


Polisin saldırısı, geçen Çarşamba günü artan İsrail güçlerine yönelik artan öfkenin ortasında gerçekleşti. Shireen Abu Akleh, Batı Şeria’nın Cenin kentinde İsrail’in düzenlediği bir operasyon hakkında bilgi veriyordu. kafasına bir kurşun isabet etti. Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin sorumlu olduğunu söylüyor.

İsrail Başbakanı Neftali Bennet’in bir sözcüsü, cinayete şu sözlerle yanıt verdi: “Shireen Abu Akleh’in ölümü bir trajedi. Bunun için başka bir kelime yok. Kendi meslektaşlarımın çoğunun birlikte çalıştığı deneyimli bir gazeteciydi.” Ancak şu anda İsrail’e yönelik herhangi bir somut delil olmadan yapılan alelacele suçlamalar yanıltıcı ve sorumsuzdur” diye de eklediler.

İsrail’in ortak soruşturma çağrısı Filistin makamları tarafından reddedildi.

Lina Abu Akleh, İsrail’i onun ölümünden sorumlu tutarak, “Bir suikast sonucu öldürüldü ve bu onu susturmanın bir yoluydu” dedi. “Hesap vermeleri gerekiyor.”

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price onun öldürülmesini kınadı ve “soruşturmanın acil ve eksiksiz olması ve sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini söyledi. Ölümü her yerde medya özgürlüğüne bir hakarettir.”

Shireen Abu Akleh, 20 yıldan fazla bir süredir Katar merkezli haber kanalı Al Jazeera için muhabir olarak çalıştı. İsrail ve Batı Şeria’daki günlük olayları onlara getirmek için televizyonları aracılığıyla evlerine girdiğinde Ortadoğu’daki birçok Filistinli ve Arap için bir ikon haline geldi. Çalışmalarının resimleri şimdi Filistin topraklarında duvarları süslüyor.

Ancak Lina için sadece ünlü bir yüz değildi – Shireen onun sırdaşı, akıl hocası ve en iyi arkadaşıydı. 27 yaşındaki öğrenci, teyzesinin yaralandığına dair bir telefon aldı ve yaralarından öldüğünü öğrenmek için Al Jazeera’yi açtı. Bu onun en büyük korkularından biriydi; uzun zamandır Shireen’in güvenliği konusunda endişeliydi.

Lina, “Ona eskiden ‘Shireen dikkatli ol, yaralanmamaya dikkat etmelisin’ derdim” diye hatırlıyor. ‘Merak etmeyin biz gazeteciyiz. Günün sonunda yeleklerimizle korunuyoruz ve görüyorlar, büyük harflerle: BASIN. Yani haber verme hakkımız var ve onlar da görüyor. yanımıza yaklaşmaz.”

Shireen Abu Akleh vurulup öldürüldüğünde o yeleği giyiyordu. Lina, teyzesinin ölümüyle ilgili uluslararası soruşturma çağrılarını görmekten memnundur – ancak kimin sorumlu olduğunu düşündüğünü bilmek için bir soruşturmaya ihtiyacı yoktur.

“İsrail’in başka bir suçun yanına kâr kalamayacağını göstermek için hesap verebilir olmak önemli” diyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/shireen-abu-akleh-funeral-investigation-israeli-police-palestinians/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir