Kuzey Koreli Kim Jong Un, COVID-19 vakalarında görülen patlamadan “sorumsuz” çalışanları sorumlu tuttu


Seul, Güney KoreKuzey Kore lideri Kim Jong Un yetkilileri yavaş ilaç teslimatları konusunda eleştirdi ve orduyu bir müdahaleye yanıt vermek için seferber etti. şüpheli COVID-19 enfeksiyonlarında artış ulusu, üç gün içinde düzinelerce insanı öldüren ve yaklaşık bir milyon kişiyi hasta eden bir ateşi kontrol altına almak için mücadele ederken.

Kuzey Kore sağlık yetkilileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, sekiz kişinin daha öldüğünü ve yeni 392.920 kişinin daha ateşli semptomlara sahip olduğunun tespit edildiğini söyledi. Bu, ölüm oranını 50’ye ve hastalıkları sırasıyla 1,2 milyonu aşıyor. Geçen Cuma, Kuzey’in başkent Pyongyang’da belirsiz sayıda insanın şu anda yaygın olan omicron varyantı için pozitif test ettiğini bulmasından bir gün sonra, geçen Cuma bildirilen altı ölü ve 350.000 hastadan keskin bir sıçrama. koronavirüs.

Kim, büyük olasılıkla COVID-19’un neden olduğu hızlı yayılan ateşin ülkede “büyük bir karışıklığa” neden olduğunu kabul etti ve dış uzmanlar, salgının gerçek ölçeğinin muhtemelen devlet kontrolündeki raporda açıklanandan çok daha büyük olduğunu söylüyor. medya.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Pyongyang'da bir eczaneyi teftiş ederken koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgınının ortasında yüz maskesi takıyor.
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, 15 Mayıs 2022’de Kuzey Kore Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA) tarafından yayınlanan tarihsiz bir fotoğrafta, ülkesi belirgin bir COVID-19 salgınıyla uğraşırken Pyongyang’da bir eczaneyi teftiş ederken görülüyor.

KCNA/Reuters


Bazıları, Kuzey Kore’nin, Kim’in liderliğini eleştiriden korumak için ölümlerini veya hastalıklarını olduğundan az gösterdiğinden şüpheleniyor. Kuzey muhtemelen, semptomları olmayan veya hafif semptomları olan virüs taşıyıcılarını tespit etmek için test kitlerinden ve diğer araçlardan yoksundur, bu da birkaç milyonun zaten enfekte olabileceği anlamına gelir.

Güney Kore’deki Kore Üniversitesi’nde profesör olan Nam Sung-wook, “İnsanlar öldüğünde, Kuzey Koreli yetkililer, COVID-19 nedeniyle değil, aşırı çalışmaktan veya doğal ölümlerden öldüklerini söyleyecekler” dedi. Nam, Kuzey’in “yüksek liderinin haysiyetini” korumak için ölü sayısını muhtemelen hafife aldığını söyledi.

Komşu Güney Kore ve Çin tıbbi malzeme ve diğer yardımları göndermeyi teklif ederken, uzmanlar Kuzey’in 26 milyon nüfusunu aşılamak için çok geç olduğunu ve tek gerçekçi dış yardımın yüksek risk grubundaki ölümleri azaltmak için sınırlı aşı tedariki sunmak olacağını söylüyorlar. yaşlılar ve önceden var olan koşullara sahip kişiler de dahil olmak üzere gruplar.

Dünya Sağlık Örgütü Güneydoğu Asya bölge direktörü Dr. Poonam Khetrapal Singh, “Ülke henüz COVID-19 aşısını başlatmadığı için, acil ve uygun önlemler alınmadıkça virüsün kitleler arasında hızla yayılma riski var.” , yaptığı açıklamada. DSÖ’nün Kuzey Kore’ye testleri artırmak için teknik destek ve temel ilaçlar ve tıbbi malzemeler sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Kim’in dışarıdan gelen yardım tekliflerini kabul edip etmeyeceği veya ne kadar sürede kabul edeceği belli değil. Daha önce, yabancı yardıma başvurmadan pandemiye karşı korunmak için evde birlik için yürüdü.


Kuzey Kore yeni tip füze denediğini iddia etti

04:53

Devlet medyası, ateş vakalarının kaçının COVID-19 olarak doğrulandığını belirtmedi. Kuzey Kore, 50 ölümden yalnızca birini resmi olarak şu ana kadar COVID-19 vakası olarak tanımladı.

Kuzey Kore’nin çoğunlukla semptomları olan insanları barınaklarda tecrit etmeye güvendiğine inanılıyor. Güney Kore’nin Sejong Enstitüsü’nden analist Cheong Seong-Chang, Kuzey’in sınırlı sayıdaki test kitinin büyük olasılıkla yönetici seçkinler için ayrıldığını söyledi.

Virüsü yavaşlatmamak, bozuk sağlık sistemi ve halkının aşısız olduğuna inanıldığı düşünüldüğünde, Kuzey Kore için korkunç sonuçlar doğurabilir. Bir de yetersiz beslenme ve kronik yoksulluk var.

Kuzey Kore, şehirler ve ilçeler arasında seyahati kısıtlayan maksimum önleyici tedbirler olarak tanımladığı şeyi uygulamaya koydu ve Kim, halk sağlığı yetkililerine, öğretmenlere ve diğerlerine karantinaya alınabilmeleri için ateşli kişileri tespit etmelerini emretti. Kuzey Kore devlet medyası, Pazar günü itibariyle 564.860’tan fazla kişinin karantinaya alındığını bildirdi.

Önleyici tıp profesörü Jung Jae-hun, ateş vakalarındaki patlayıcı artışın, omikron’un aşılanmamış bir popülasyonda uygun sağlık araçlarına erişim olmadan ne kadar hızlı seyahat edebileceğinin altını çizebilir ve ölümler, enfeksiyonlar ve ölümler arasındaki zaman gecikmeleri göz önüne alındığında önümüzdeki haftalarda kesinlikle artacaktır, dedi. Güney Kore’nin Gachon Üniversitesi’nde tıp.

TOPSHOT-NKOREA-SAĞLIK-VİRÜS
Çalışanlar, 18 Mart 2022’de Pyongyang’daki Pyongyang Çocuk Mağazasında COVID-19 koronavirüsüne karşı önleyici tedbirlerin bir parçası olarak dezenfektan püskürtüyor.

KİM KAZANDI JIN/AFP/Getty


COVID-19’un endişe verici bir hızla yayıldığı açık olsa da, Kuzey Kore’nin ateş hesabının doğruluğu hakkında sorular var. Jung, testlerin ve diğer kaynakların eksikliği göz önüne alındığında, Kuzey Koreli sağlık çalışanlarının güvenilir günlük güncellemeler yapmasının olası olmadığını ve gecikmelerin ardından tek günlük vaka sayılarına muhtemelen birden fazla gün eklediklerini söyledi.

Seul’deki Kore Ulusal Birleşme Enstitüsü’nde analist olan Cho Han Bum, Kuzey Kore’nin ateş toplamlarının “açık bir yalan” gibi göründüğünü söyledi.

“Kuzey Kore, yaklaşık 390.000 kişinin daha hastalandığını, ancak geçtiğimiz gün sadece sekiz kişinin öldüğünü söylerken, Güney Kore (Pazar günü) 25.000 yeni vaka ve 48 ölüm bildirdi” dedi.

Seul Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi’nde profesör olan Yang Moo-jin, Kuzey Kore’deki gerçek COVID-19 enfeksiyonu sayısının, yetersiz bildirim, kötü sağlık hizmetleri nedeniyle Kuzey Kore’nin ateşli hasta sayısından muhtemelen en az üç kat daha fazla olduğunu söyledi. sistem ve yetersiz bilgisayarlı yönetim ağları.

Pazar günkü bir iktidar partisi Politbüro toplantısında Kim, hükümet ve sağlık yetkililerini, yetersiz bir pandemi yanıtı olarak tasvir ettiği için eleştirdi ve “sorumsuz çalışma tutumları” ve organizasyon eksikliği nedeniyle ilaç malzemelerinin eczanelere zamanında dağıtılmadığını söyledi.

Politbüro, devlet ilaç rezervlerinin derhal serbest bırakılması ve hızlı bir şekilde dağıtılması ve eczanelerin 24 saatlik vardiyalara açılması için bir acil durum emri çıkarmıştı, ancak Kim bu tür adımların gerektiği gibi uygulanmadığını söyledi. KCNA, Kim’in ordusunun tıbbi birimlerine Pyongyang’daki ilaç tedarikinin istikrara kavuşturulmasında yer almalarını emrettiğini söyledi.

Kuzey Kore’nin virüsü 2 1/2 yıl boyunca uzak tutma konusunda mükemmel bir rekor olduğu yönündeki önceki iddiası geniş çapta şüphe uyandırdı. Ancak son derece katı sınır kapatması, geniş çaplı karantinaları ve anti-virüs kontrollerini “ulusal varoluş” meselesi olarak vurgulayan propagandası şimdiye kadar büyük bir salgını önlemiş olabilir.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol Pazartesi günü Ulusal Meclise yaptığı açıklamada, Güney’in kabul etmesi halinde Kuzey’e aşı, ilaç, ekipman ve sağlık personeli göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Güney Koreli yetkililer, Pyongyang’ın şu ana kadar Seul’den yardım talebinde bulunmadığını söyledi. Kuzey, muhtemelen uluslararası izleme gerekliliklerini taşıdıkları için BM destekli COVAX dağıtım programı tarafından sunulan milyonlarca aşı dozundan da kaçındı.

Kim hala ülkenin ekonomik hedeflerine ulaşılması gerektiğini vurguladı, bu da büyük grupların tarım, sanayi ve şantiyelerde toplanmaya devam edeceği anlamına geliyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/north-korea-covid-kim-jong-un-blames-workers-as-coronavirus-cases-soar/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir