McDonald’s Rusya’daki işini satıyor ve alıcının 62.000 çalışanını elinde tutmasını sağlamaya çalışıyor


DOSYA FOTOĞRAFI: Moskova'daki pencerede McDonald's restoranının logosu görülüyor
9 Mart 2022’de Moskova’nın merkezindeki Kremlin kulesinin yansımasıyla pencerede bir McDonald’s logolu restoran görülüyor.

MAXIM SHEMETOV / REUTERS


McDonald’s Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 62.000 kişiyi istihdam eden 850 restoranı içeren Rus işini satma sürecini başlattığını ve bu sayede Rusya’dan çıkışından bu yana Rusya’dan ayrılan en son büyük Batılı şirket olduğunu söyledi. Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etti.

Fast food devi, savaşın neden olduğu insani krize işaret ederek, Rusya’daki işini sürdürmenin “artık savunulabilir olmadığını ve McDonald’s değerleriyle tutarlı olmadığını” söyledi.

Chicago merkezli şirket, Mart ayı başlarında Rusya’daki mağazalarını geçici olarak kapattığını ancak çalışanlarına ödeme yapmaya devam edeceğini duyurdu. Pazartesi günü, bir Rus alıcının bu işçileri işe almasını ve satış kapanana kadar onlara ödeme yapmasını isteyeceğini söyledi. Potansiyel bir alıcı tanımlamadı.

CEO Chris Kempczinski, çalışanlarının ve yüzlerce Rus tedarikçisinin “McDonald’s’a olan bağlılığı ve sadakatinin” ayrılma kararını zorlaştırdığını söyledi.

Kempczinski yaptığı açıklamada, “Ancak, küresel topluluğumuza bir bağlılığımız var ve değerlerimize bağlı kalmalıyız,” dedi ve “değerlerimize bağlılığımız, oradaki kemerlerin artık parlamasını sağlayamayacağımız anlamına geliyor.”

McDonald’s, restoranlarını satmaya çalışırken, şirketin adını taşıyan altın kemerleri ve diğer sembol ve işaretleri kaldırmaya başlamayı planladığını söyledi. Ticari markalarını Rusya’da tutacağını söyledi.

Rusya’daki ilk McDonald’s, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından kısa bir süre sonra, otuz yılı aşkın bir süre önce Moskova’nın ortasında açıldı. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş gerilimlerinin hafifletilmesinin güçlü bir simgesiydi.

McDonald’s, 1991’de çökecek olan Sovyetler Birliği’nde açılan ilk Amerikan fast food restoranıydı.

McDonald’s’ın ayrılma kararı, Coca-Cola, Pepsi ve Starbucks gibi diğer Amerikan yiyecek ve içecek devlerinin Batı yaptırımları karşısında Rusya’daki operasyonlarını durdurması veya kapatmasıyla geldi.

İngiliz enerji devleri Shell ve BP’den Fransız otomobil üreticisi Renault’ya kadar şirketler, varlıklarını orada satmaya çalışırken kârları zarar gören Rusya’dan çekildi. Diğer şirketler, bazıları geri tepme ile karşı karşıya kalacak şekilde, en azından kısmen kaldı.

Agence France-Presse, Pazartesi günü Renault’nun Rus varlıklarını Kremlin’e verdiğini ve her iki tarafın da “Moskova’nın Ukrayna’daki askeri harekatına yönelik yaptırımların başlamasından bu yana ilk büyük kamulaştırmayı işaret ettiğini” duyurdu.

McDonald’s, Rusya’dan ayrılmanın ardından 1,2 milyar dolar ile 1,4 milyar dolar arasındaki kazançlara karşı bir suçlama kaydetmeyi beklediğini söyledi.

Ukrayna’daki restoranları kapalı, ancak şirket oradaki çalışanları için tam maaş ödemeye devam ettiğini söyledi.

McDonald’s 100’den fazla ülkede 39.000’den fazla lokasyona sahiptir. Çoğu franchise sahibine aittir – sadece yaklaşık %5’i şirkete aittir ve şirket tarafından işletilmektedir.

McDonald’s, Rusya’dan çıkışının bu yıl net 1.300 restoran ekleme tahminini değiştirmeyeceğini ve bunun şirket genelindeki satış büyümesine yaklaşık %1,5 katkıda bulunacağını söyledi.

Geçen ay, McDonald’s ilk çeyrekte bir yıl önceki 1,5 milyar dolardan fazla olan 1,1 milyar dolar kazandığını bildirdi. Gelir yaklaşık 5,7 milyar dolardı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/mcdonalds-selling-its-russian-business-trying-to-have-buyer-keep-its-62000-workers/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir