Rusya’nın tehditleri Finlandiya veya İsveç’i NATO üyeliklerinden korkutmuyor


Helsinki, Finlandiya – Tekrarlanmasına rağmen Rusya’dan gelen tehditlerFinlandiya, ABD liderliğindeki NATO askeri ittifakına katılmaya hazırlanıyor. İsveç tarafından yansıtılacak olan tarihi hamle, NATO’nun Rusya ile olan kara sınırını fiilen iki katına çıkaracak.

Finlandiya Cumhurbaşkanı ve Başbakan, İskandinav ulusunun geçen hafta bloğa katılma niyetini “tarihi bir gün” olarak nitelendirerek açıkladı. CBS News muhabiri Imtiaz Tyab’ın bildirdiği gibi, Finlandiya’nın üyelik hedefi, doğrudan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in devam eden girişiminin yol açtığı dramatik bir hareketle onlarca yıllık tarafsızlığı terk ettiğini gördü. Ukrayna’ya saldırı.


Bellingcat, Ukrayna’da iddia edilen Rus savaş suçlarını izlemek için sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

13:30

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson Pazartesi günü komşularının duygularını yineledi ve İsveç’in bir araya gelen milletvekillerine Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından “resmi güvenlik garantilerini” güvence altına almak için “ülkemizin güvenlik politikası çizgisindeki tarihi değişikliğin” gerekli olduğunu söyledi.

Rusya ve özellikle Putin uzun zamandır NATO’yu bir tehdit olarak görüyor. Kremlin, Ukrayna’daki savaşını kısmen Batı ittifakını sınırlarından daha da geriye itmenin bir yolu olarak savundu – Finlandiya ve İsveç’in katılım teklifleri göz önüne alındığında bu taktik olağanüstü şekilde geri tepmiş gibi görünüyor.

finlandiya birlikleri-nato-askeri-1240615261.jpg
Karelya Tugayının yedek askerleri, 9 Mart 2022’de güneydoğu Finlandiya’da Rusya sınırına yakın Taipalsaari’de savunma tatbikatları düzenliyor.

LAURI HEINO/Lehtikuva/AFP/Getty


Moskova geçen hafta, Kuzeyli devletlerin NATO’ya katılmak gibi “ağır bir hata” yapmaları halinde belirsiz “askeri-teknik önlemler” almakla tehdit etmişti. Kremlin, ittifakın Rusya’nın kapısına kadar genişlemesi halinde Avrupa’da “genel askeri gerilim seviyesinin artacağı” konusunda uyardı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin herhangi bir Rus tehdidinden – hatta nükleer tehditlerden – caydırılmayacağını ve bunun yerine onlar tarafından yönlendirildiğini söyledi.

“Bence NATO içinde nükleer söz konusu olduğunda bize güvenlik sağlıyor, çünkü NATO’nun da nükleer silahları var” dedi.

Helsinki'deki Başkanlık Sarayı'nda Finlandiya'nın güvenlik politikası kararları hakkında ortak basın toplantısı
Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, 15 Mayıs 2022’de Helsinki’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Finlandiya’nın güvenlik politikası kararlarıyla ilgili bir basın toplantısına katıldı.

Heikki Saukkomaa/ Lehtikuva/REUTERS


Tyab, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının Finlandiya’nın askeri ittifaka katılma kararını tetiklediğini, ancak bunu siyasi olarak mümkün kılanın ülkedeki kamuoyunda çok daha geniş bir değişim olduğunu söyledi. Putin 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalini başlatmadan önce, Finlilerin sadece %20’si NATO’ya katılmayı destekledi. Şimdi, yaklaşık% 75’i yapıyor.

Finlandiya Sivil Savunma Bakanlığı’ndan Tomi Rask, Tyab’a Helsinki’nin kalbinde nükleer bomba sığınağı işlevi gören bir yüzme merkezini gezdirdi. Sadece başkentteki 5.500 barınaktan biri olduğunu söyledi – 900.000’den fazla insanı korumak için yeterli alan.

Barınaklar yeni değil. Bunlar, 1940’ların başında Sovyet Rusya’nın Finlandiya’yı işgalinin mirası. Rusya bugün farklı bir ülke, ancak komşularına karşı son zamanlardaki saldırganlığı bazı Finlileri geçmişin izlerinin hâlâ ellerinde olmasından memnun etti.

İkinci Dünya Savaşı Avrupa Finlandiya Savunma
Sovyet birlikleri Finlandiya’yı işgal etmeden ve 30 Kasım 1939’da Helsinki’yi bombalamadan birkaç hafta önce Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir bomba sığınağının tamamlanması için acele edildi.

AP


Rask, CBS News’e verdiği demeçte, “Finlandiya’nın savaşları oldu, bu yüzden savaşın neler yapabileceğini biliyoruz ve bunun için vatandaşlarımızı korumak için tüm önlemleri almamız gerekiyor” dedi.

Rusya’nın Finlandiya topraklarına yeni bir savaş getireceğinden “korkmadığını”, “sadece bir olasılık olduğunu düşündüğünü” ve bunun “daha iyi” olduğunu söyledi. [to] üzgün olmaktansa güvende ol.”

Rask, Finlilerin kuzey kışında trafik ışıkları, kış lastikleri ve emniyet kemerleri sayesinde yollara çıkmaktan korkmadıkları gibi, hazırlıklı oldukları için Rusya ile yeni bir savaştan da korkmadıklarını söyledi.

cbs-helsinki-finlandiya-shelter.jpg
Finlandiya Sivil Savunma Departmanından Tomi Rask, Finlandiya’nın Helsinki kentindeki devasa bir yeraltı nükleer bomba sığınağından geçerken CBS News muhabiri Imtiaz Tyab ile konuşuyor.

CBS Haberleri


Ülkenin liderleri ve halkının çoğu şimdi NATO’ya katılmanın NATO’yu daha da iyi hazırlayacağına inanıyor.

ABD Senatosu Azınlık Lideri Mitch McConnell Pazartesi günü Helsinki’deydi ve Fin liderlerin ittifaka üye olma kararını memnuniyetle karşıladı.

McConnell, “Açıkçası, katılımları ittifakı güçlendiriyor” dedi.

Tyab’ın bildirdiği gibi, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmaya çalışma hızı emsalsiz. Ancak giderek tecrit edilmiş ve öngörülemez bir Rusya tehdidi, her iki ülkede de liderlerin kendilerine çok az seçenek bırakıldığını söylemelerine neden oluyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/finland-nato-russia-threats-sweden-membership-helsinki-nuclear-bunkers/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir