Uyuşturucu tacirleri, Ekvador’daki “suikastçılar okulunda” 10 yaşındaki çocukları tımar ediyor


Luis Sarmiento ve torunu Mart ayında bir sabah erkenden ekmek almak için dışarı çıktıklarında şok edici bir manzarayla karşılaştılar: Ekvador’daki uyuşturucu tacirlerinin başsız iki ceset şeklinde bıraktıkları ürkütücü bir mesaj.

Ekvador’un en büyük şehri Guayaquil yakınlarındaki Duran belediyesinde 16 yıldır yaşayan 78 yaşındaki eski bir işçi olan Sarmiento, “Torunumun gözlerini kapattım, yukarı çıktım ve başka bir şey bilmiyorum” dedi. yıllar.

İsminin açıklanmaması koşuluyla AFP’ye konuşan emekli bir polis şefi, uyuşturucu kaçakçılarının uzun zamandır bu tepelik bölgeyi genç askerleri “suikastçı okullarında” yetiştirmek için hedeflediklerini söyledi.

Karteller, uyuşturucu satmak için 10 yaşındaki çocukları işe alıyor.

Polis albay Jorge Hadathy, “Önce satıyorlar, sonra onlara bir silah veriyorlar ve onları katile dönüştürüyorlar” dedi.

Ekvador Uyuşturucu
İşçiler, 21 Nisan 2022 Perşembe, Ekvador, Cayambe’de yakılmak üzere çeşitli polis operasyonlarında ele geçirilen uyuşturucu paketlerini taşıyor.

Dolores Ochoa / AP


Duran’ın kartellerinden biri olan Los Lagartos çetesi tarafından kullanılan bir sığınakta polis, içi doldurulmuş timsahlardan oluşan bir koleksiyon buldu.

Çetelerin oyuncakları çocukları cezbetmek için kullandığına inanıyorlar, özellikle de suç grubuna atıfta bulunanları — Los Lagartos İspanyolca’da “kertenkeleler” anlamına geliyor.

Hadathy, bu yılın Ocak ve Nisan ayları arasında Duran’da tutuklanan 230 kişinin çoğunluğunun 17 veya 18 yaşlarında olduğunu söyledi.

Grubun “dört veya beş ölümden” sorumlu olduğunu söyledi.

Sarmiento’nun yaşadığı Cerro Las Cabras tepesi, Duran’da şiddet konusunda bir üne sahiptir.

Şubat ayında, vurulmuş iki ceset bir yaya köprüsünde asılı halde bulundu.

Ve başka beş parçalanmış ceset, Ekim ile başı kesilen iki ceset Mart’ta ortaya çıktığında ortaya çıktı.

Cinayetlerin Meksika mafyaları tarzında acımasız hesaplaşmayla bağlantılı olduğuna inanılıyor.

Resmi rakamlara göre cinayetler, yalnızca Duran’da ayda yaklaşık 1,8 milyon dolar hareket eden rakip mikro insan ticareti çeteleri arasındaki savaşların bir parçası.

“Çeteler bizimle kedi fare oynuyor”

Yaklaşık 30 polis memuru, Cerro Las Cabras tepesinin eğimli tarafında uyuşturucu ve silah aramak için araçlar arıyor.

Topluluk içinde, polis atlı bir adamı şapkalı bir kişiyi ele geçirdiğinde, bölge sakinleri olayları gözlerinin ucuyla takip ediyor, ancak evlerinden çıkmıyorlar veya gördüklerini açıkça söylemiyorlar.

Geleneksel mafya sessizlik kuralı hüküm sürüyor.

En son topluluğa girişlerinde, polis operasyonları için ordudan destek aldı.

Ekvador’un Duran’ın bulunduğu Guayas da dahil olmak üzere üç eyaleti, hükümet çetelerle mücadele etmeye çalıştığı için olağanüstü hal altında.

Çavuş Washington Reyes, “Çeteler bizimle kedi fare oynuyor” dedi.

Karteller, mafyaları polis hareketlerine karşı uyarmak için çakmak büyüklüğündeki radyoları kullanan çocuklar olan “zil çalanları” kullanıyor.

Hadathy, her yerin “uyuşturucu süpermarketi” olduğunu söylüyor.

“Aileler satışlardan geçiniyor veya mafyalardan para alıyor ve geri kalanı korkudan sessiz kalıyor.”

Duran toplum lideri Alexandra Saavedra, gençlerin uyuşturucu kaçakçıları için kolay av olduğunu söyledi.

Spor yapacak yerleri yoksa ve depresif bir yerde yaşıyorlarsa tabii ki çeteye katılacaklar” dedi.

“Bazen bir kurt, arzudan dolayı değil, başka seçeneği olmadığı için kötüdür.”

Kanlı hapishane isyanları

Yetkililere göre, korkulan Los Choneros çetesinden ve silahlı kanadı Chone Katilleri’nden Junior Roldan ve Ben 10 gibi liderler, tetikçi olarak başladıkları Cerro Las Cabras’tan geldi.

Çeteleri, son aylarda Ekvador’u şok eden kanlı hapishane isyanlarına karıştı.

Şubat 2021’den bu yana, tesislerin kontrolü için savaşan rakip çeteler arasındaki vahşi katliamlarda yaklaşık 400 mahkum öldürüldü — sadece bir hapishanede 116 dahil.

Dışarıda da şiddet sürüyor.

Ocak ayından bu yana Duran ve komşu Samborondon ve Guayaquil’de uyuşturucuyla bağlantılı suçlarda 363 kişi öldü.

İkincisi, ülkenin ana limanı ve Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne sevk edilen düzinelerce ton kokainin başlangıç ​​noktasıdır.

Yalnızca Samborondon ve Guayaquil’de bu yıl 43,5 ton uyuşturucu ele geçirildi.

Geçen ay Ekvador artan suç nedeniyle olağanüstü hal ilan etti, BBC News rapor edildi.

Dünyanın en büyük iki kokain üreticisi olan Kolombiya ve Peru ile sınır komşusu olan Ekvador, diğer Latin Amerika ülkelerinin uyuşturucu kaçakçılığına bağlı şiddetlerinden yıllarca kurtuldu.

Ancak ülke, uyuşturucu pazarı için bir lojistik merkez ve rakip karteller arasında bir savaş alanı haline geldi.

Pek çok kişi Ekvador’un mücadelesini Kolombiyalı uyuşturucu kartellerinin ve tetikçilerinin onlarca yıl önce yarattığı terörle karşılaştırıyor.

Her iki ülke de önde gelen kartel liderlerinin bu yıl ABD’ye iade edildiğini gördü.

Bu aydan daha erken, Kolombiya iade edildi Korkunç Körfez Klanının sözde başkanı Dairo Antonio Úsuga David, üç federal mahkemede iddianameyle karşı karşıya kalacağı ABD’ye gitti. Ve Şubat ayında, Sinaloa Karteli uyuşturucu kaçakçısı olduğu iddia edilen Brayan Alberto Rodriguez Alcala, ABD’ye iade edildi Ekvador’dan.

ABD’li Avukat Randy S. Grossman, “ABD’ye tehlikeli uyuşturucu madde ihraç eden ve adaletten kaçmaya çalışanlar saklanacak bir yer bulamayacaklar” dedi. “Adalet Bakanlığı, Ekvador makamlarının bu konudaki işbirliğini takdirle karşılıyor. Ülkede ve dünyanın her yerindeki kanun uygulayıcı ortaklarımızla birlikte çalışarak, tehlikeli uyuşturucu kartellerini ortadan kaldırmak için çalışmaya devam edeceğiz.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ecuador-drug-traffickers-child-recruits-school-of-assassins/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir