Azınlıkların korunması çağrısı arasında kayıtlı Sih tüccarlarının FIR’ı – Gazete


PEŞAVAR: Terörle Mücadele Dairesi (CTD), Pazar günü eyalet başkentinin eteklerinde iki Sih tüccarın hedef olarak öldürülmesinde FIR’ı kaydetti.

Sih azınlık mensupları, suçluların erken tutuklanmasını ve cezalandırılmasını talep eden dini ve siyasi partilerden gelen silahlı saldırıya karşı koruma ve kınama talep etti.

FIR, Tüccar Ranjit Singh’in kardeşi Guruwinder Singh’in öldürüldüğüne dair resmi şikayet üzerine Pazar günü CTD polis karakolunda kaydedildi.

Başvuran polise, Ranjit ve komşusu Guljit Singh ile birlikte Hayber bölgesinin Bara tehsil sınırına yakın Batatala pazarında dükkânı yönettiğini söyledi.

Peşaver silahlı saldırısına kınama da yağdı

Silah seslerini duyduğunda dükkânında olduğunu söyledi ve hem kardeşinin hem de komşusunun ölü olarak yattığı yere koştu.

Bay Guruwinder, kimliği belirsiz iki motosikletçinin ikisine ateş açtığını ve hızla uzaklaştığını söyledi.

CTD, Pakistan Ceza Kanunu’nun cinayet ve ortak niyet için 302 ve 34. bölümleri ve bilinmeyen faillere karşı terörle mücadele yasasının 7. Bölümü uyarınca FIR’ı kaydettirdi.

Bu arada, Milletvekili Jamiat Ulema-e-Islam-Fazl Sardar Ranjit Singh, Peşaver Basın Kulübü’nde basın toplantısı düzenledi.

Pazartesi günü, grubun sih topluluğu üyelerinin hedef olarak öldürülmesi, tüm dinlerden insanları üzdüğü için çok talihsiz.

Tüm Pakistan Hindu Hakları Hareketi Başkanı Harun Sarab Diyal, Almi Muttahida, Ulema-o-Mashaikh Konseyi Başkanı Allama Mohammad Shoaib, İmamiya Jirga Muzzaffar Ali Ahhunzada lideri ve İslam alimi Maksoud Ahmad Salfi, Hıristiyan rahipler ve Diğer gayrimüslim azınlıkların üyeleri olan Bay Ranjit, yargılanmak ve cezalandırılmak üzere Sih tüccarların katillerinin tutuklanmasını talep etti.

Konuşmacılar olayı kınadı ve polisten “pratik” önlem almasını istedi. Katillerin erken yakalanması için adımlar.

Onlardan ayrıca ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesi ve gayrimüslimler ile ibadet yerlerinin uygun şekilde korunması istenmektedir.

Konuşmacılar, gayrimüslimlerin ülkede kendilerini tamamen güvende hissettiklerini, ancak bazı devlet karşıtı unsurların ülkeyi istikrarsızlaştırmak için onlara zulmetmeye başladığını söyledi.

Anlayış, sevgi ve sabırla barışçıl bir yaşam sağlamak için farklı dinlerin mensuplarını dini uyum oluşturmaya ve birbirleriyle işbirliğini geliştirmeye çağırdılar.

Bu arada Qaumi Partisi Genel Başkanı Watan Aftab Ahmed Khan Sherpao, Peşaver’deki Sih tüccarların öldürülmesini kınadı ve hükümetten failleri bir an önce adalete teslim etmesini istedi.

Buner bölgesinden parti çalışanlarının burada olduğu toplantısı sırasında, QWP başkanı hükümetin azınlık üyelerinin güvenliğini sağlaması gerektiğini söyledi.

Bu tür saldırıları önlemek için Sih erkek katillerinin yasalara uygun olarak cezalandırılmak üzere derhal tutuklanması gerektiğini söyledi.

QWP lideri, ölenlerin ailelerine sempati duydu.

Eyalette yasa ve düzenin bozulduğundan şikayet etti, ancak hükümet durumu kontrol etmek için düzeltici adımlar atmakla ilgilenmedi.

Bay Sherpao, eyalette hedeflenen cinayetlerin, soygunların ve sokak suçlarının sayısının arttığını ve yasa ve düzenin bozulması nedeniyle insanların kendilerini güvensiz hissettiklerini söyledi.

Büner’deki partisinin yöneticilerinden, halka ulaşmak ve bir sonraki genel seçimlerde parti adayının başarısını sağlamak için işçileri harekete geçirmelerini ve tabanda parti örgütlemelerini istedi.

Bu, QWP başkanı tarafından açıklandı. Parti, Bunersky bölgesindeki sert oy bankasıydı, bu nedenle yerel ofis sahipleri onu güçlendirmek için çabalarını ikiye katlamalıdır.

Şafak, 17 Mayıs 2022’de yayınlandı


Kaynak : https://worldweeklynews.com/fir-of-sikh-merchants-killing-registered-among-call-for-minority-protection-newspaper/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir