Biden, ABD askerlerini Somali’ye iade edecek


Başkan Biden, Pentagon’un ABD birliklerinin Somali’deki kalıcı varlığını yeniden tesis etme talebini onayladı ve Trump yönetiminde geç alınan bir kararı tersine çevirdi.

Üst düzey bir yönetim yetkilisine göre, Trump yönetiminin Ocak 2021’de geri çektiği 750 askerin altında, 500’den az ABD askerinin Somali’de kalıcı bir varlığı olacak.

El Kaide’nin en büyük iştiraki olan El Şebab tehdidi, yönetimin dönüşümlü konuşlanmalardan Somali’de daha kalıcı bir mevcudiyete geçme kararında rol oynadı.

Pentagon basın sekreteri John Kirby Pazartesi günü düzenlediği basın brifinginde, “El Şebab bir tehdit olmaya devam ediyor ve değerlendirdiğimiz bu tehdit sadece devam etmekle kalmıyor, aynı zamanda artıyor.” Dedi.

Somali ABD Askerlerinin Geri Çekilmesi
13 Haziran 2018 Çarşamba tarihli bu dosya fotoğrafında, Somali askerleri, Somali’de El Şebab tarafından düzenlenen ve bir ABD askerinin öldürüldüğü ve dört kişinin de yaralandığı saldırı alanının yakınında bulunan bir Somali askeri üssünde duruyor.

Farah Abdi Warsameh / AP


Kirby, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Bay Biden’a El Şebab tehdidiyle başa çıkmanın daha iyi bir yolunun Somali’de daha kalıcı bir askeri varlığa sahip olmak olduğunu tavsiye ettiğini söyledi. Biden planı onayladı ve şimdi Pentagon uygulama zamanlaması üzerinde çalışıyor.

Kirby’ye göre, plan uygulandığında, varlık çoğunlukla Doğu Afrika’da bulunan ve kaynaklarda önemli bir değişiklik gerektirmeyen ABD birliklerinden oluşacak.

Ocak 2021’den bu yana ABD birlikleri, terörle mücadele çabalarına yardımcı olmak için dönüşümlü olarak Somali’ye girip çıktı ve Kirby, Pentagon’un bu yaklaşımı birkaç ay boyunca değerlendirdikten sonra, bu modelin “verimsiz” ve “giderek sürdürülemez” olduğu sonucuna vardığını söyledi. ”

Kararın ABD birliklerinin El Şebab’a karşı mücadelelerinde Somalili ortaklara daha iyi tavsiyelerde bulunmasına ve yardım etmesine yardımcı olacağını söyledi. ABD birliklerinin kendileri El Şebab’a karşı savaş operasyonlarına katılmayacak.

Kirby, “Bunun, çok değerli bir tavsiye ve eğitim görevine yardımcı olmaya devam etmenin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz – bunu yapmanın daha iyi bir yolu bu,” dedi.

Eski Başkan Barack Obama Somali’ye askeri danışman gönderdi 2014’te, 1993’teki Kara Şahin Düşüşü olayından bu yana ilk kez orada botlar yerdeydi. Obama yönetiminin son günlerinde, eski başkan 11 Eylül terör saldırılarının faillerine karşı savaşı tüm dünyayı kapsayacak şekilde genişletti. Şebab’a göre New York Times.

Göreve geldikten sonra, Başkan Trump hava saldırılarını genişletti ancak Aralık 2020’de bölgedeki birliklerin geri çekilmesini emretti. O sırada Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, Somali’deki askeri varlığın geleceğinin tartışıldığını söyledi.

ABD’nin Afrika’daki tek kalıcı askeri üssü Camp Lemonnier, komşu Cibuti’de.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/somalia-american-troops-biden/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir