Mariupol hastanesinin bombalanmasının ardından fotoğrafı viral olan hamile kadın Marianna Vyshemirsky, saldırının ardından yaşananları anlattı.


Savaşın en dokunaklı görüntülerinden biri Ukrayna Mart ayında Rus güçlerinin Mariupol’daki bir doğum hastanesini bombalaması sonucu ortaya çıktı. Birçok kişi olay yerinden kaçarken, puantiyeli eşofman giyen yaralı bir kadının fotoğrafı, etrafındaki duvarlar parçalanırken enkazla kaplı merdivenlerden battaniyeler ve çantalar taşırken viral oldu.

O kadın 29 yaşındaki Marianna Vyshemirsky. Ve kızının gelmesini beklediği hastanenin bombalanması, karşılaşacağı bir dizi saldırının sadece başlangıcıydı.

Ukrayna Doğumevi Hava Saldırısı
Mariana Vishegirskaya, yaralı hamile bir kadın, 9 Mart 2022 Çarşamba, Ukrayna’nın Mariupol kentinde bombardıman sonucu hasar gören bir doğum hastanesinin alt katına iniyor.

Evgeniy Maloletka / AP


Hastaneye yapılan saldırıyı takip eden günlerde, İngiltere’deki Rusya Büyükelçiliği, Vyshemirsky’nin saldırı fotoğraflarında birden fazla hamile kadını resmettiğini iddia etti.

Büyükelçilik, “Çok gerçekçi bir makyajı var” diye tweet attı. “Ayrıca güzellik bloglarıyla da iyi gidiyor.” Büyükelçiliğin onunla ilgili tweetleri o zamandan beri silindi.

Instagram’da güzellik bloggerı olan Vyshemirsky ile ilgili benzer yorumlar viral oldu. Ve şimdi Vyshemirsky, hastanedeki deneyimi hakkında ilk kez konuşuyor.

Mariupol bombalamasından bu yana yaptığı ilk röportajda Vyshemirsky, BBC küresel spot ışığında nasıl sona erdiği hakkında. 28 Şubat’ta, bombalamadan sadece günler önce, Instagram’da yaklaşan bebeği için kıyafetlerini tutarken bir fotoğrafını yayınladı ve takipçilerine bir kız mı yoksa bir erkek mi olacağını düşündüklerini sordular.

“Sessiz ve sade bir hayatımız vardı ve sonra tabii işler tersine döndü” dedi.

Yakında hastaneye kabul edildi Mariupol’daki hastaneve 9 Mart’ta doğumhanede başka bir kadınla konuşurken hava saldırısının vurulduğunu söyledi. BBC’ye ilk darbeden sonra battaniyesini başına çektiğini ve ardından bir darbe daha aldığını söyledi.

“Etrafta uçuşan her şeyi, şarapnelleri ve diğer şeyleri duyabiliyordunuz,” dedi. “Sesi uzun süredir kulaklarımda çınlıyordu.”

Vyshemirsky alnında bir kesik ve derisinde bir miktar camla fiziksel olarak nispeten zarar görmeden kurtuldu. Fotoğrafları gazeteciler tarafından binadan çıkarken ve dışarıda eşyalarını beklerken çekildi.

BBC’ye göre bu fotoğraflar, Kremlin yanlısı bir Telegram kanalının resimlerin “sahnelendiğini” iddia etmesiyle hızla bir tepki sarmalı yarattı.

Katar’daki Hamad Bin Khalifa Üniversitesi’nde profesör olan Marc Owen Jones, Mart ayının sonunda Vyshemirsky hakkındaki dezenformasyonun ne kadar hızlı ve büyük ölçüde yayıldığını gösteren bir grafik yayınladı. Hastanedeki deneyimini itibarsızlaştırmaya çalışan 1.300 benzersiz hesaptan 1.600 tweet, yanıt ve retweet buldu.

“Hepsi onu propagandaya karışmakla suçluyor” dedi. “Bazıları yanlışlıkla öldürüldüğünü iddia ediyor.”

Saldırıdan iki gün sonra ve ağır hasarlı binadan kaçarken giydiği giysilerle Vyshemirsky doğurdu farklı bir hastanede Veronika adında bir kız bebekle. Bu süre zarfında, etrafında dönen dezenformasyon fırtınasının hala farkında değildi.

Instagram hesabını bir daha kontrol ettiğinde, suçlama ve tehditlerle dolu olduğunu söyledi.

“Bunu duymak gerçekten rahatsız ediciydi çünkü aslında hepsini yaşadım” dedi. “…Gelip beni bulacakları, öldürüleceğim, çocuğumun parçalara ayrılacağı yönünde tehditler aldım.”

Ancak BBC ile yaptığı röportajda Vyshemirsky, Rus yetkilileri doğrudan eleştirmedi. Bunun yerine, fotoğrafını yayınlayan gazetecilerin saldırının gerçekleştiğini teyit edebilecek diğer hamile kadınlarla röportaj yapmadıkları için rahatsız olduğunu söyledi. Vyshemirsky’ye göre, gazeteciler, kendisi de dahil olmak üzere hastanedeki son hastalar tahliye edildiğinde geldi.

Vyshemirsky, kızının doğumundan bir ay sonra 10 Nisan’da Instagram’da kızının elini tutarken çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak, kimseye kin beslemediğini ve ruhunda hakarete yer olmadığını söyledi.

Bir çeviriye göre, “Kızıma da aynısını öğretmek istiyorum,” dedi, “böylece ruhu parlak ve saf, sevgi ve dindarlıkla dolu kalır.”

“Dünyadaki herkese, çocuklarınızın ‘savaş’ kelimesini bilmemesini diliyorum,” diye devam etti, “babalarınızın, kocalarınızın, oğullarınızın ve kardeşlerinizin her zaman eve dönmesini, ruhunuzda sevginin hüküm sürmesini.”
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/marianna-vyshemirsky-pregnant-woman-mariupol-hospital-bombing-speaks-out/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir