Pakistan’ın Çin’e susam ihracatı ilk çeyrekte 46 milyon dolara yükseldi


Pakistan’ın Çin büyükelçiliğinin ticari danışmanı Badar-uz-Zaman, Pakistan’ın Çin’deki susam tohumu ihracatının 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 102,49 artarak 45,99 milyon dolarlık tarihi bir rakama ulaştığını söyledi.

China Economic Net’e (CEN), Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük Genel İdaresi’ne (GACC) göre Çin’in bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 30.923 ton susam tohumu ithal ettiğini ve ihracatın ana yönlerinden biri olduğunu söyledi. Pakistan’dan gelen susam tohumları, 2021’de aynı dönemde sadece 18.444 tondu. Şimdi 67.65’e yükseldi. hacme göre yüzde ve maliyete göre yüzde 102’den fazla.

Çin ile Pakistan arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının ikinci fazından sonra Pakistan’ın Çin pazarında susam ihracatının artması bu ürünün ticaretini artırmasının temel nedenidir. Çin gümrük listesine eklendi bu arada Pakistanlı ihracatçılar Çin’de talep gören bu susam çeşitlerini yetiştiriyordu” dedi.

Ayrıca Çin gümrük verilerinin Çin’in toplamda yaklaşık 401.823 ton ithalat yaptığını gösterdiğini söyledi. Dünyanın farklı yerlerinden yaklaşık 600 milyon dolar değerinde susam tohumları.

2022 yılının ilk üç ayında Çin’e, ardından 102.60 milyon$’la Togo’ya ve 98.18 milyon$’la Sudan’a en fazla susam ihraç edilen ülkede kuruldu. Pakistan, toplam 7.67 puanla altıncı oldu. Bu yılın ilk çeyreğinde Çin’e yapılan toplam ihracatın yüzde

Çin’in önde gelen susam tohumu ihracatçısı Kanwal Trading Company Private Limited’in (Pakistan) Direktörü Rakesh Pal Hamuani, CEN’e susam tohumlarının iyi ihracat fiyatları ve talep artışı ile birlikte nakit kesildiğini, ancak yine de geleneksel yetiştirme yöntemini ve kalitesini iyileştirmeleri gerektiğini söyledi. hektar başına verimi artırmaya yardımcı olan tohumlar.

“Geçen yıl hasat 105.000 tonun üzerindeydi ve verim dönüm başına 480 kg idi. Susam Pakistan’da 65’ten fazla bölgede yetiştirilmektedir ve bunların toplam evrelemenin %70-80’ini Pencap oluşturmaktadır.

İhracatın yerel tüketimden daha az artmasının ana nedeni ve çiftçileri bu ürünü büyük ölçekte yetiştirmeye zorlayan iyi fiyat ve yoğun talep” dedi. katma.

Bununla birlikte, özellikle pandemi ihracatı etkilediğinden, her iki hükümetin de susam tohumları ihracatını iyileştirmek için çok çalışması gerektiğini ve GACC’nin Pakistanlı ihracatçılar için yeni Kayıt politikasını gevşetmesi gerektiğini söyledi.

Bu, Pakistan’ın 2021’de Çin’e 120,44 milyon dolar değerinde 92.516,55 ton susam tohumu ihraç ettiğini belirtmekte fayda var.


Kaynak : https://worldweeklynews.com/exports-of-pakistan-of-sesame-seeds-to-china-increases-to-46-million-in-first-quarter/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir