PTI liderleri Pencap’ta Başbakan Shebaz’a “Emeklilik, çoğu kayıp” dedi. Yargıtay kararının ardından CM Hamza


(soldan sağa) eski federal bakan ve PTI Genel Sekreteri Asad Umar, eski enformasyon bakanı PTI lideri Fawad Chaudhry ve Senatör Faysal Javed. – APP/PID/Facebook/Dosya

  • SC, muhaliflerin oy kullanamayacağını söylüyor.
  • PTI, AKŞAMLAR, CM Punjab’ın istifasını istiyor.
  • Fawad Chaudhry, “Bu Imran Khan’ın kazanması” diyor.

Geçen bir ay sonra görevden alınan PTI gensoru oylamasından sonra Yüksek Mahkeme’nin 63(A) maddesine ilişkin kararı sevindirdi ve Başbakan Shehbaz Sharif ile Başbakan Pencap Hamza Shabazz’ın görevden ayrılmasını gerektirdi.

Güvensizlik hareketine kadar PTI, mecliste kaçan milletvekillerinin oylamaya izin vermemesi gerektiğini söyledi ve oturmaları çağrısında bulundu.

Devamını oku: Muhalif milletvekilleri oy kullanamazlar, Madde 63(A) tek başına yorumlanamaz, diyor SC

3:2’lik bölünmüş bir kararda, üç yargıç var – Pakistan’ın baş yargıcı Umar Ata Bandial, Yargıç Ijazul Ahsan ve Yargıç Muneeb Akhtar, oyların sayılmaması gerektiği konusunda anlaştılar. Ancak Yargıç Jamal Mandokhail ve Yargıç Mazhar Alam Khan Miankhel aynı fikirde değillerdi. hüküm ile.

‘Bu Imran Khan’ın zaferi’

Karara yanıt veren eski bilgi bakanı ve PTI lideri Fawad Chaudhry, Başbakan Shehbaz Sharif ve Pencap CM Hamza Shahbaz’ın “çoğunluğu kaybettiğini” söyledi.

PTI başkanı, düzenlediği basın toplantısında, Başkan Arif Alvi’nin güvenoyu için oturum açması halinde, PML-N’nin 173 oydan üçünü kaybettiğini, ardından başbakanın 169 oy alacağını söyledi. Benzer şekilde, Chaudhry’ye göre Hamza’nın da gerektiği kadar az oyu var.

“Hem Şehbaz Şerif’in hem de Hamza Şahbaz’ın aldığı bir hükümet kararının sonucu nasıl da sona erdi.” diyen Bilgi ve Hukuk Bakanı istifa etmelerini istedi.

Daha sonra Başkan Alvi’ye Ulusal Meclis’i feshetme çağrısında bulundu ve Pencap Meclisi’nin yeni seçimlere doğru ilerlemesi “Pakistan için İstikrar için tek yoldu”.

“Bu Imran Khan galibiyeti. Bunlar teyitli kişiler [dissidents] Oylar sayılmayacak ve diskalifiye edilecek” dedi. katma.

‘Lotei Farig’

Eski federal bakan ve PTI Genel Sekreteri Asad Umar Pakistan halkını tebrik etti ve şunları söyledi:Lothai Farig (Sığınmacılar yenildi).”

PTI başkanı, tweet’te, ülkeyi bir gün daha yönetme “hakkına” sahip olmadığı için hükümetten derhal istifa etmesini istedi.

“PML-N’nin sonu geliyor”

PTI ile iletişim kurarken Jalsa Kohat’ta, Senatör Faisal Javed, Yüksek Mahkeme’nin “PML-N’nin sona erdiğini” açıklamasının ardından söyledi.

Hamza artık yok Başbakan Javed, Pencap’tan sonra merkezdeki görevdeki hükümetin de düşeceğini sözlerine ekledi.

“Acil Seçim”

Twitter’da eski dışişleri bakanı ve PTI Başkan Yardımcısı Shah Mahmood Qureshi, Yüksek Mahkeme’nin kararını memnuniyetle karşıladı ve gelecekte at ticaretini engellemeye yardımcı olacağını belirtti.

PTI başkanı, “Bugünden itibaren mevcut Pencap hükümetinin kalıcı bir hükümeti yok” dedi.

“Yerden geçme gibi bir lanetin yardımıyla yabancı bir komployla iktidara gelen ithalat federal hükümeti de bir an önce seçime gitmeli.

Madde 63(A)

Pakistan Anayasası’nın 63(A) Maddesi, parlamenterlerin firarını ele almaktadır.

Maddeye göre, milletvekili, ait olduğu Parlamento partisinin herhangi bir talimatına rağmen Mecliste oy kullanır veya oy kullanmaktan kaçınırsa, firar nedeniyle diskalifiye edilebilir.

Ancak bu, tarafların talimatlarını takip etmeleri gereken üç durumla sınırlıdır:

  • Başbakan veya patron bakanın seçimleri;
  • Güven oyu veya güvensizlik oyu;
  • Para Yasası veya Anayasa Değişikliği Yasası.

Maddeye göre, parti başkanının ilgili MNA’dan ayrıldığına dair yazılı bir beyanda bulunması zorunludur.

Ancak, parti başkanının dosyalamadan önce, MNA’ya firarın nedenlerini açıklama şansı vermesi gerekir.

Bundan sonra parti başkanı daha sonra konuşmacıya yazılı bir açıklama iletin, o da sırayla Seçim Komiseri’ni (MSK) teslim edecek.

MSK’nın beyanı onaylamak için elinde 30 günü olacaktır. MNA’nın onayından sonra, ilgili artık Oda üyesi olmayacak ve “koltukları boşalacaktır”.


Kaynak : https://worldweeklynews.com/retirement-most-lost-pti-leaders-told-prime-minister-shebaz-in-punjab-cm-hamza-after-the-supreme-courts-verdict/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir