Rowe kaldırılırsa hakem Michigan’da kürtaj yasağının uygulanmasını durdurur; Nessel itiraz etmeyecek


Michigan Dava Mahkemesi yargıcı, Michigan’da aile planlamasına karşı ihtiyati tedbir kararı verdi; bu, ABD Yüksek Mahkemesi’nin ikonik 1973 Roe kararıyla kürtajı anayasal bir hak haline getirmesi durumunda, 1931’de Michigan’da Kürtaj yasağının uygulanmasını yavaşlatacak.

Alacaklar Mahkemesi Yargıcı Elisabeth Gleicher geçici zafer ilan etti ABD Yüksek Mahkemesi ikonik 1973 Roe kararını kürtajı anayasal bir hak haline getirirse, 1931’de Michigan’da Kürtaj yasağının uygulanmasını yavaşlatacak olan Michigan aile planlamasına.

Bu, Demokrat Parti Başsavcısı Dana Nessel tarafından belirtildi. Gleicher’ın emrine itiraz etmeyecek. Kararda davalı olarak Nessel’in ismi geçtiği belirtiliyor. Ofisine karşı Bu, hakları için savaşan milyonlarca Michigan kadınının zaferidir.”

Gleicher, Planlı Ebeveynlik kararnamesinde ihtiyati tedbir kararı çıkararak, “zorla hamileliğin” bir kadının anayasal vücut bütünlüğü ve yasal işlem hakkı için bir tehdit olduğu yönündeki argümanlar üzerinde başarılı olması muhtemeldir.

Gleicher, “Zorla hamilelik ve beraberindeki tıbbi ve psikolojik risklere katlanmak için zorlama, kendi kendine tıbbi karar verme hakkına aykırıdır” diye yazdı.

“Eğer bir kadının vücut bütünlüğü hakkı gerçekse, bu, yaşamının gidişatını değiştirebilecek sağlık olayları (hamilelik ve doğum) hakkında kararlar alma hakkını içermesi gerektiği anlamına gelir.

Planlı Ebeveynlik Nisan ayında Nessel’e dava açtı, mahkemeden Michigan anayasasında kürtaj hakkını bulmasını istedi. Bu yasa, ilk kez 1846’da kurulan ve 1931’de yeniden oluşturulan yasağı yürürlükten kaldırdı. Yasak, 1973 Karaca’dan sonra atıl kaldı. karar.

Planlanan Ebeveynlik Davası 4 Nisan’da Açıldı Aynı gün, Michigan Valisi Gretchen Whitmer, ilçelerindeki kürtaj kliniklerinde yasağa uymakla görevlendirilecek olan 13. Bölge savcılarına karşı Oakland Bölge Mahkemesinde benzer bir dava açtı. Whitmer, konuşmasına Michigan Yüksek Mahkemesine, yüksek mahkemeden davanın yargıçlara temyize tabi olmasını beklemek yerine derhal bakmasını isteyen yönetici iletişimiyle eşlik etti.

Özgürlük İttifakı grubu adına davaya müdahalede yaşam hakkı ve Michigan Katolik Konferansı, 1931 yasası ve Michigan Planned Parenthood ile Gleicher ilişkisinden etkilenen bir partinin olmaması nedeniyle kararı eleştirdi.

Eyalet sözcüsü John Bursh, “Bugünün kararı kesinlikle korkunç” dedi. eski başsavcı ve özgürlüğü savunan bir ittifakın avukatı. “Davalı Başsavcı Dana Nessel yasayı savunmadığı için mahkemenin yargı yetkisi yoktu.”

Bersh, grubun “Temyiz Mahkemesinin hileli yargıcının” temyiz duruşması incelemesini içeren yasal seçeneklerini araştırdığını söyledi.

Whitmer, Salı günkü açıklamada kararı “Michiganlılar için önemli bir zafer” olarak memnuniyetle karşıladı.

Whitmer, “Bugünün ihtiyati tedbir kararı acil ve kritik bir rahatlama sağlarken, Michigan Yüksek Mahkemesinin ağırlığını koymasına ve eyalet anayasamıza uygun olarak kürtaj hakkını tesis etmesine ihtiyacımız var” dedi. Michigan’daki yaklaşık 2,2 milyon kadının bedeniniz hakkında karar verme haklarını korumalıyız, çünkü kürtaj hakkında kişisel olarak ne hissedersek hissedelim, önemli tıbbi kararları siyaset değil, bir kadının sağlığı belirlemelidir”.

Kürtaj destekçileri davayı, dost parti olarak adlandırdıkları şeye karşı açıldığı için eleştirdiler çünkü Nessel, ne kendisinin ne de ofisindeki herhangi birinin eyalet yasalarını korumayacağını söyledi.

Ek olarak, Gleicher, Michigan’ın düzenli Donör Planlı Ebeveynliği olduğunu ve önemli bir anayasal mücadele hukuk davasında grubu temsil ettiğini erken ortaya koydu.

Salı günü Nessel, yargıcı “bu önemli hakkı korumak için” hızlı hareket ettiği için övdü.

Nessel, eyalet ve yerel yetkilileri ihtiyati tedbir konusunda bilgilendirmesini gerektiren bir emrin bir kısmına atıfta bulunarak, “İtirazda bulunma planım yok ve benim talimatım altındaki tüm eyalet ve yerel yetkilileri bilgilendirme emrine uyacağım” dedi.

Nessel’in övgüsü, bu ayın başlarında başsavcının davanın reddedilmesi gerektiğini çünkü karşıt taraflar olmadığı ve davanın üzerine inşa edilebileceği herhangi bir dava veya ihtilaf bulunmadığını söylemesinin ardından geldi.

Gleicher aynı fikirde değildi ve böyle bir argümanın davacının “geçerli etkiye sahip gerekçeli bir karar alma kabiliyetini” yok ettiğini söyledi.

Gleicher, “Sanığın tezine göre, her halükarda avukatın anayasaya aykırılığına itiraz etmek, sadece davacının konumuyla spesifik olmayan bir uyum olduğunu bildirerek anayasal itirazı bozma hakkına sahip olacaktır” dedi.

“…başsavcının ihtiyati tedbir veya başka bir çözüm önerme konusundaki isteksizliği Bu işte zorluklar yaratıyor.”

Yargıç, 1997 tarihli Temyiz Mahkemesi’nin aile planlaması danışmanlığı yaptığı Mahaffy davasındaki kararının – Michigan Eyalet Anayasası’nın mahremiyet hakkı olarak kabul edilen kararının kürtaj hakkını içermediğini savundu.

Ancak, 2022’deki aile planlamasının, mahremiyet hakkı uyarınca kürtaj için koruma gerektirmediğini; bunun yerine kürtaj hakkının, Mahaffy davasında çözülmemiş olan Michigan Anayasası’nın bedensel bütünlük ve yasal süreç Hakkı’nda yattığını söylüyor.

Gleicher, “Hamilelik bedensel bütünlüğü ima eder, çünkü en sağlıklı kadınlar için bile tıbbi risklerle birlikte gelir… bu nedenle bedensel bütünlük hakkı ile karar arasındaki bağlantı, bir bebeğe sahip olmak açıktır” dedi.

Bersh, No’yu sadece Nessel’in meseledeki konumu ve Planlı ebeveynlikle Gleicher ilişkileri ile aldı, aynı zamanda onlarca yıldır Olmayan Michigan Anayasasından koparma yeteneğiyle de aldı.

Planned Parenthood eski avukatı Yargıç Gleicher gizemli bir şekilde bir tane bulurken, bu hak bir şekilde neredeyse yarım yüzyıl boyunca yüzeyin altında gizlendi” dedi.

[email protected]


Kaynak : https://worldweeklynews.com/referee-stops-execution-of-abortion-ban-in-michigan-if-rowe-is-lifted-nessel-wont-appeal/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir