Ukraynalı çelik fabrikasının savunucuları, savaşçıların Rusya kontrolündeki bölgelere tahliye edilmesinin ardından misyonun tamamlandığını açıkladı


Bir çelik fabrikasını Ukrayna’nın askeri olarak inatla savunan alay son kale Mariupol liman kentinde, bazıları ağır yaralılar da dahil olmak üzere 260’tan fazla savaşçının tahliye edilmesi ve Rusya’nın kontrolündeki bölgelere götürülmesinin ardından Pazartesi günü misyonunun tamamlandığını ilan etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeye tahliyenin, devasa Azovstal çelik fabrikalarının altındaki yeraltı geçitlerinde haftalarca Rus saldırılarına maruz kalan savaşçıların hayatlarını kurtarmak için yapıldığını söyledi. “Ağır yaralıların” tıbbi yardım aldığını söyledi.

“Ukrayna’nın hayatta kalabilmesi için Ukraynalı kahramanlara ihtiyacı var. Bu bizim prensibimizdir” dedi. Bilinmeyen sayıda savaşçı, diğer kurtarma çabalarını beklemek için geride kaldı.

Moskova, Ukrayna ile savaşında başka bir diplomatik gerileme yaşarken çelik fabrikasının savunucuları dışarı çıktı. İsveç, Finlandiya’ya katılıyor NATO üyeliğini aramaya karar verirken. Ve Ukrayna, kuvvetlerinin Rus birliklerini Harkov bölgesindeki Rus sınırına geri ittiği bildirildiğinde sembolik bir kazanç elde etti.

Yine de Rus kuvvetleri, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas olarak bilinen endüstriyel bölgeleri hedef aldı ve zaten binlerce olan ölü sayısı, Çarşamba günü savaşın 12. haftasına girmesiyle birlikte tırmanmaya devam etti.

Rusya Ukrayna Mariupol Açıklayıcı
Donetsk Halk Cumhuriyeti’nden milis askerleri, Ukrayna’nın Mariupol kentinde Rus destekli ayrılıkçı güçler tarafından kontrol edilen bir bölgede, Ukrayna’nın en büyük ikinci metalürji kuruluşu olan Illich Iron & Steel Works Metallurgical Plant yakınlarındaki hasarlı apartmanların yanından geçiyor, Cumartesi, 16 Nisan 2022.

Alexei Alexandrov / AP


Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, 53 ağır yaralı savaşçının Azovstal fabrikasından Mariupol’un doğusundaki Novoazovsk’taki bir hastaneye götürüldüğünü söyledi. 211 savaşçı daha insani bir koridor aracılığıyla Olenivka’ya tahliye edildi.

Eve dönüşleri için bir takasın halledileceğini söyledi. Yetkililer ayrıca içeride kalan savaşçıları kurtarmaya çalışmayı da planladı.

Zelenskyy, “Çocukları eve getirme çalışmaları devam ediyor ve incelik ve zaman gerektiriyor” dedi.

Pazartesi günkü çelik fabrikalarından tahliyeler başlamadan önce, Rusya Savunma Bakanlığı yaralıların Moskova yanlısı ayrılıkçıların elindeki bir kasabadaki tedavi için fabrikayı terk etmeleri konusunda bir anlaşma yaptığını duyurdu. Yaralıların savaş esiri olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda hemen bir açıklama yapılmadı.

Pazartesi akşamı hava karardıktan sonra, Rus askeri araçları eşliğinde birkaç otobüs çelik fabrikasından ayrıldı. Maliar daha sonra tahliyenin gerçekleştiğini doğruladı.

“Mariupol savunucuları sayesinde Ukrayna, yedek kuvvetler oluşturmak, güçleri yeniden toplamak ve ortaklardan yardım almak için kritik derecede önemli bir zaman kazandı” dedi. “Ve tüm görevlerini yerine getirdiler. Ancak Azovstal’ın engelini askeri yollarla kaldırmak mümkün değil.”

RUSLAR UKRAYNA'YI İŞGAL ETTİ -- 29 Nisan 2022: Mariupol, Ukrayna'daki Azovstal Çelik Fabrikasının Maxar uydu görüntüleri yakından görünümü.  Sıra -- 3 / 12 görüntü.  20nisan2022_WV3.  Lütfen şunu kullanın: Uydu görüntüsü (c) 2022 Maxar Technologies.
Maxar uydu görüntüleri, 29 Nisan 2022’de Ukrayna’nın Mariupol kentindeki Azovstal çelik fabrikasını gösteriyor.

Uydu görüntüsü (c) Getty Images ile 2022 Maxar Teknolojileri


Tesisin savunmasına liderlik eden Azak Alayı’nın komutanı, Pazartesi günü yayınlanan önceden kaydedilmiş bir video mesajında, tahliyenin alayın görevinin sonunu işaret ettiğini söyledi.

Yarbay Denis Prokopenko, “Savaş sırasında kesinlikle güvenli planlar ve operasyonlar yoktur,” dedi ve tüm risklerin dikkate alındığını ve planın bir parçasının “mümkün olduğunca çok sayıda personelin hayatını kurtarmayı” içerdiğini de sözlerine ekledi.

Luhansk bölgesi valisi Serhiy Haidai, Donbas’ın başka bir yerinde, doğudaki Sievierdonetsk kentinin en az 10 kişinin ölümüne neden olan ağır bombardımana maruz kaldığını söyledi. Donetsk bölgesinde Vali Pavlo Kyrylenko, Facebook’ta yaptığı açıklamada, bombardımanda dokuz sivilin öldüğünü söyledi.

Ukrayna’nın batısındaki Lviv kenti Salı günü erken saatlerde yüksek sesli patlamalarla sarsıldı. Görgü tanıkları, uzaktan gümbürtüler eşliğinde en az sekiz patlama saydı ve bir süre sonra yanık kokusu belirgindi. Gece sokağa çıkma yasağı uygulanan Lviv’deki bir Associated Press ekibi, şehrin batısındaki gökyüzünün turuncu bir parıltıyla aydınlandığını söyledi.

Ancak Rus kuvvetleri geri çekilirken Ukrayna birlikleri de ilerledi. kuzeydoğu şehri Son günlerde Kharkiv. Zelenskyy, kendilerini Harkov bölgesindeki Rus sınırına kadar ittiği bildirilen askerlere teşekkür etti.

Video, Ukraynalı askerlerin Ukraynalı mavi-sarı çizgili bir sınır işaretleyicisine benzeyen bir direk taşıdığını gösteriyor. Daha sonra, bir düzine asker yanında poz verirken, biri omzuna kurşun sıkılmış kemerler de dahil olmak üzere onu yere koydular.

Zelenskyy bir video mesajında, “Tüm Ukraynalılar adına, benim adıma ve ailem adına size çok minnettarım” dedi. “Sizin gibi tüm savaşçılara çok minnettarım.”

Ukrayna sınır servisi, askerlerin “Kharkov bölgesindeki” sınırdan olduğunu gösteren videonun güvenlik nedenlerini öne sürerek ayrıntı vermediğini söyledi. Kesin konumu doğrulamak hemen mümkün değildi.

Rusya Ukrayna Savaşı
Oleksiy Polyakov, sağda ve Roman Voitko, Ukrayna’nın Kharkiv bölgesi, Malaya Rohan köyünde bir tarlada yatan tahrip olmuş bir Rus helikopterinin kalıntılarını kontrol ediyor, 16 Mayıs 2022 Pazartesi.

Bernat Armangue / AP


Ukraynalı sınır muhafızları, Harkov’un yaklaşık 90 mil kuzeybatısındaki Sumy bölgesine sabotaj ve keşif birlikleri göndermeye yönelik bir Rus girişimini de durdurduklarını söyledi.

Rusya, savaştaki aksiliklerle boğuşuyor, en göze çarpanı da erken dönemde başkenti Kiev’i almaktaki başarısızlığı. Çatışmanın çoğu Donbas’a kaydı ama aynı zamanda her iki tarafın da köy köy savaştığı bir çıkmaza dönüştü.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, ABD ve diğer ülkelerden gelen obüslerin Kiev’in Rusya’ya karşı direnmesine veya zemin kazanmasına yardımcı olduğunu söyledi. ABD’nin askeri değerlendirmesini görüşmek üzere isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Ukrayna’nın Rus güçlerini Rusya sınırının yarım mil ila 2,5 mil yakınına ittiğini, ancak sınıra kadar olup olmadığını teyit edemediğini söyledi.

Yetkili, Rusya’nın uzun menzilli saldırılarının Polonya sınırına yakın Yavoriv’deki Ukrayna askeri eğitim merkezini de hedef aldığını söyledi. Hemen can kaybı bildirilmedi.

Savaş alanından uzakta, İsveç’in NATO üyeliği arama kararı, komşu Finlandiya’nın benzer bir kararının ardından, nesiller boyunca bağlantısız olan ilçeler için tarihi bir değişim oldu.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, başvuru döneminde ülkesinin “savunmasız bir konumda” olacağını söyledi ve hemşehrilerine çağrıda bulundu. kendilerini desteklemek.

Rusya, NATO’ya katılırsak karşı önlemler alacağını söyledi” dedi. İsveç’in örneğin dezenformasyona, bizi yıldırma ve bölme girişimlerine maruz kalacağını göz ardı edemeyiz” dedi.

Ancak bir NATO üyesi olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katılmalarına itirazını artırdı. Bakan, ülkeleri Kürt militanlara ve Ankara’nın terörist olarak gördüğü diğer gruplara karşı “açık” bir tavır almamak ve Türkiye’ye askeri yaptırımlar uygulamakla suçladı.

türkiye erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayirli mevkidaşı Abdelmadjid Tebboune için 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü Ankara’da bir karşılama töreni için geldi.

Burhan Özbilici / AP


Önümüzdeki hafta Türkiye’de olması beklenen İsveçli ve Finlandiyalı yetkililerin, Türkiye’yi itirazından vazgeçmeye ikna etmeye çalışmak istiyorlarsa gelmek zahmetine girmemeleri gerektiğini söyledi.

“Onlara nasıl güvenebiliriz?” Erdoğan, konuk Cezayir cumhurbaşkanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında sordu.

Mevcut 30 NATO üyesinin tümü, İskandinav komşularının katılmasına izin vermeli.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın NATO üyeliği için başvuruda bulunan İsveç veya Finlandiya ile “bir sorunu olmadığını”, ancak “askeri altyapının bu bölgeye genişletilmesinin elbette tepkimize yol açacağını” söyledi.

Putin işgali NATO’nun genişlemesini kontrol etme çabasıyla 24 Şubat’ta başlattı, ancak bu stratejinin geri teptiğini gördü. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, her ikisinin de üyelik sürecinin hızlı olabileceğini söyledi.

Avrupa ayrıca Rus enerjisinin ithalatına harcadığı milyarlarca doları azaltarak Kremlin’in savaşı için finansmanı kesmeye çalışıyor. Önerilen bir AB ambargosu, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya da dahil olmak üzere Rus ithalatına bağımlı bazı ülkelerden muhalefetle karşı karşıya. Bulgaristan’ın da çekinceleri var.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-russia-war-azovstal-steel-mill-defenders-mission-complete/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir