Uyuşturucu çetesine bağlı şiddet arttıkça Meksika’nın resmi “kaybolanlar” listesi 100.000’i geçti


Meksika şehri – Kayıp olduğu bildirilen kişi sayısı Şiddetli Meksika resmi verilere göre 100.000’i aştı ve insan hakları grupları kayıp kişilerin bulunması için hükümetten “acil” eylem çağrısında bulundu. 1964’ten beri kaybolmaları takip eden ülkenin Ulusal Kayıp Kişiler Sicili, Pazartesi günü itibariyle 100.012 kişinin nerede olduğunun bilinmediğini söyledi. Yaklaşık %75’i erkektir.

Ülkeyi 16 yıldır sarsan uyuşturucu şiddetinin artmasının ardından kayıplar hızla arttı.

Kayıplarımız Hareketi Pazartesi günü, rakamın günlük olarak bildirilen vaka sayısının “kesinlikle çok altında” olduğu konusunda uyardı ve hükümeti “bu krizle kapsamlı ve acil bir şekilde ilgilenmeye” çağırdı.

Geçen Nisan ayında, BM Zorla Kaybetmelere Karşı Komite, Meksika’nın kayıp insan vakalarında “endişe verici bir artış eğilimi” ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Meksika Anneler Günü Protestosu
Protestocular, 10 Mayıs 2022’de Mexico City’de kayıp kişilerin annelerinin hükümetten onları bulmalarına yardım etmesini talep etmek için yaptıkları yıllık yürüyüş sırasında Anneler Günü’nde kayıp kişilerin görüntülerini taşıyorlar.

Eduardo Verdugo/AP


BM organı, kamu görevlilerinin “çeşitli derecelerde rıza gösterme veya ihmal etmeleriyle” bu kaybolmalardan esas olarak organize suç gruplarının sorumlu olduğunu söyledi.

Vakaların soruşturulmasında resmi yardımın olmaması, kaybedilen ailelerin, özellikle de annelerin, bu tür gruplar oluşturmasına neden oldu. akrabalarını bulma umuduyla gizli mezarları aramak.

Meksika hükümeti, sivil kuruluşlar sayının çok daha yüksek olabileceği konusunda uyarsa da, adli tıp hizmetlerinde yaklaşık 37.000 kimliği belirsiz cesedin tutulduğunu bildirdi.

Yetkililer, ülkedeki morgların dolup taşması nedeniyle birçok ceset teşhis edilmeden gömülmesine rağmen, genetik örneklerle kaybolanların veri tabanını konsolide etmek için çalışıyor.


Su deposunda bulunan Meksikalı gencin cesedi, kadınlara karşı işlenen suçları öfkelendirdi

03:45

BM’nin en üst düzey insan hakları organı, kayıpların “muazzam oranlarda bir insanlık trajedisi” olduğunu söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, “Bu insan hakları ihlallerine ve olağanüstü genişlikteki suistimallere son vermek ve mağdurların hakikat, adalet, onarım ve tekrarlanmama garantisi haklarını savunmak için hiçbir çabadan kaçınılmamalıdır.” dedi. .

Meksika’da bildirilen ilk kayıplar, yetkililerin 1960’lardan 1980’lere kadar sol hareketlere karşı sözde “kirli savaş”a kadar uzanıyor.

Meksika ayrıca, büyük bir uyuşturucu karşıtı askeri harekatın başlatıldığı 2006’dan bu yana – çoğu organize suç gruplarına atfedilen – 340.000’den fazla ölüm kaydetti.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/mexico-crime-gang-drug-cartel-violence-desaparecidos-disappeared/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir