Yetkili, Biden yönetiminin Küba’daki uçuşları ve konsolosluk hizmetlerini genişleteceğini söyledi


Biden yönetimi Küba’ya uçuşları genişletiyor, oradaki konsolosluk hizmetlerini genişletiyor ve ABD’nin ada ulusuyla olan ilişkisini Obama dönemindeki haline daha yakın hale getirmek için aile birleştirme programlarını yeniden başlatıyor.

Pazartesi akşamı bir dizi duyuruda ABD, Kübalılara yapılan havalelerde çeyrek başına 1.000 dolarlık üst sınırı sona erdirmeyi planlarken, bu tür ödemelerin “insan hakları ihlallerinde bulunanlara” ulaşmamasını sağlamaya çalıştıklarını açıkladı. Beyaz Saray.

Yeni politikalar, aile havalesi ve adaya seyahat konusundaki Trump dönemi kısıtlamalarını tersine çevirecek, ancak belirli devlet aktörlerinin Amerikan fonlarını almasını engelleyen Küba Kısıtlı Listesinden hiçbir kuruluş çıkarılmayacak. Yönetim, yaptırımlı Küba finans kurumlarını atlatmak için elektronik ödeme şirketleriyle birlikte çalışmayı planlıyor.

Eski Başkan Barack Obama, 2015 yılında Küba ile diplomatik ilişkileri yeniden kurdu ve hatta 2016 yılında ülkeyi ziyaret etti. Küba’nın yasaklı listeden çıkarılması, Bay Biden tarafından başkan yardımcısıyken onaylanmıştı.

gettyimages-461830344.jpg
Yolcular, 19 Ocak 2015’te Havana, Küba’da American Airlines tarafından işletilen bir charter uçağıyla geldikten sonra Jose Marti Uluslararası Havalimanı’ndaki asfaltta yürüyorlar.

Ancak Trump yönetiminin son günlerinde, eski ABD Başkanı Donald Trump yeniden atandı Küba’yı “terörizmin devlet sponsoru” ilan etti ve ülkeye yeni yaptırımlar uyguladı.

Küba hükümeti Pazartesi gecesi yeni önlemleri “olumlu ancak çok sınırlı bir kapsamda” olarak nitelendirdi.

Küba hükümeti, “Bu duyurular, ek zorlayıcı önlemlere tabi olan Küba varlıklarının listeleri gibi Trump tarafından benimsenen ablukayı veya ana ekonomik kuşatma önlemlerini hiçbir şekilde değiştirmez ve ABD vatandaşları için seyahat kısıtlamalarını ortadan kaldırmaz” dedi.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Küba’ya yaptığı arka plan çağrısı üzerine üst düzey bir Biden yönetim yetkilisi, alınacak önlemleri detaylandırdı ve ileriye dönük eylemlerin Küba’da geçen yıl gerçekleşen büyük çaplı protestolarla mücadele etmesinin beklendiğini söyledi.

Yetkili, politikaların Küba toplumunu destekleyeceğini söyledi. Birincisi, yönetimin insan hakları ihlalleriyle doğrudan bağlantısı olan bireyleri ve kurumları hedef alan çeşitli yaptırımlar açıkladığı insan hakları ihlalleri için hesap verebilirliği teşvik etmektir. İkinci politika, özellikle tarımsal tıbbi ihracata odaklanarak, özel kaynaklı veya bağışlanmış ürünlerin Küba halkına ihracatına öncelik verecek ve kolaylaştıracaktır.

Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı ve Kongre’nin en kıdemli Kübalı-Amerikalı üyesi olan Senatör Robert Menedez, Pazartesi gecesi uzun bir bildiri yayınladı ve yeni Küba politikasını “yanlış insanlara, yanlış insanlara yanlış mesaj” olarak nitelendirdi. yanlış zaman ve tüm yanlış nedenlerle.”

Aynı zamanda Küba asıllı Amerikalı ve dış ilişkiler panelindeki en üst düzey Cumhuriyetçi ve Küba hükümetinin bir başka açık sözlü eleştirmeni olan Senatör Marco Rubio da, Kararı Twitter’dan duyurdu: “#Küba rejimi, Biden’ı kitlesel göçle tehdit etti ve yönetim içinde sempatizanları var ve sonuç bugün, Küba’daki başarısız Obama politikalarına geri dönüşün ilk adımlarını görüyoruz.”

ABD, önümüzdeki ayın başlarında Los Angeles’ta dokuzuncu Amerikalar Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak ve bazı Latin Amerikalı liderler Küba, Venezuela ve Nikaragua davet edilmedikçe katılmayacaklarını söylediler. Pazartesi günü, yönetim yetkilileri gazetecilere verdiği demeçte, toplantılar için henüz resmi bir davetiye gönderilmediğini söyledi.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/cuba-policy-white-house-flights-consular-services/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir