Yetkililer, Tijuana ve San Diego arasında devasa bir uyuşturucu kaçakçılığı tüneli buldu


ABD’li yetkililer Pazartesi günü, Meksika’dan ABD’deki bir sanayi bölgesindeki bir depoya uzanan yaklaşık altı futbol sahası uzunluğunda büyük bir uyuşturucu kaçakçılığı tünelinin keşfedildiğini duyurdular.

Yetkililer, Tijuana’dan San Diego’ya giden gizli geçidin raylı ve havalandırma sistemleri, elektrik ve güçlendirilmiş duvarlar içerdiğini söyledi. San Diego’nun Otay Mesa sınır kapısının yakınında, son yirmi yılda bir düzineden fazla karmaşık tünelin bulunduğu bir bölgede keşfedildi.

ABD’li yetkililer, tünelin ne kadar süredir çalıştığının bilinmediğini ve eğer varsa, ne kadar uyuşturucunun tespit edilmediğini söyledi. Soruşturma kapsamında 1.762 kilo kokain, 165 kilo meth ve 3.5 kilo eroin ele geçirildi.

Yaşları 31 ile 55 arasında değişen altı kişi kokain dağıtmak için komplo kurmakla suçlandı. Hepsi Güney Kaliforniya sakinleri.

Tünel, sınır duvarlarının sınırlarını gösteren, sınırın en müstahkem bölümlerinden birinde yer almaktadır. Duvarlar, “gopher delikleri” adı verilen küçük, kabaca inşa edilmiş tünellere karşı etkili olduğu düşünülse de, yeraltında daha derinlere inen daha karmaşık geçitlerle boy ölçüşemez.

Cuma günü keşfedilen en son geçit, Tijuana’ya bir milin üçte birini koştu. 4 fit çapında ve yaklaşık altı kat derinliğindeydi.

Sınır Tüneli
Homeland Security Investigations tarafından sağlanan bu tarihsiz fotoğraf, Meksika’nın Tijuana’sı ile San Diego bölgesi arasındaki sınır ötesi tünelin içini gösteriyor.

AP Üzerinden İç Güvenlik Soruşturmaları


Ele geçirilen uyuşturucu türü, California’nın 2019’da esrarı eğlence amaçlı kullanım için yasallaştırmasından önceki keşiflerde sıklıkla bulunan çok tonlu marihuana yüklerinden bir kaymaya işaret edebilir.

Eroin, metamfetamin ve fentanil gibi sert uyuşturucular tipik olarak Meksika’dan resmi sınır geçişlerinden kaçırılır, çünkü küçük boyutları ve kokusuz olmaları tespit edilmelerini zorlaştırır. Ancak tüneller, kaçakçılara büyük yükleri yıldırım hızında taşıma avantajı sağlıyor.

Tünel, Amerika Birleşik Devletleri’nden, gündüzleri büyük yarı römorklarla meşgul, geceleri sessiz olan bir caddede, “Amistad Park” adlı sıradan bir depoda çıktı. Pazartesi günü silahlı muhafızlar, tünele inen merdivenli küçük bir kuyuyu gözetlediler.

San Diego’da yapılan bir federal suç duyurusuna göre, yetkililer, yakın zamanda uyuşturucu saklamak için kullanılan bir evi gözetledikten sonra, orada veya sınıra yakın bir depoda bulunan araçları trafikte durdurmaya başladı ve kokain dolu kutuları buldu.

Federal savcılar, mülklere baskın düzenlediler – depoda başka uyuşturucu bulamadılar, ancak beton zemine oyulmuş bir tünel açıldı.

ABD Meksika Sınır Tüneli
Kolluk kuvvetleri, 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü Meksika’nın Tijuana’sı arasında San Diego bölgesine sınır ötesi bir tünelin açılmasını bekliyor.

Elliot Spagat / AP


Yetkililer, 2006’dan bu yana Kaliforniya’nın Meksika sınırında yaklaşık 15 karmaşık tünel buldu.

Pazartesi günü açıklanan tünel de dahil olmak üzere birçok tünel, San Diego’nun kil benzeri toprağın kazmaya elverişli olduğu ve depoların koruma sağladığı Otay Mesa sanayi bölgesinde bulunuyor.

Sınır ötesi geçişler 1990’ların başlarına kadar uzanıyor ve esas olarak çok tonlu marihuana kaçakçılığı yapmak için kullanılıyor. ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi, 2020’de bunların genellikle Kaliforniya ve Arizona’da bulunduğunu ve Meksika’nın Sinaloa karteli ile ilişkili olduğunu söyledi.

Yetkililer, en son tüneli belirli bir kartele bağlamayı reddetti. Ne kadar süredir çalıştığını bilmemelerine rağmen zafer ilan ettiler.

Kaliforniya Güney Bölgesi ABD avukatı Randy Grossman, “Bu narko tünelinin sonunda artık ışık yok” dedi. “Yasadışı uyuşturucuların sokaklarımıza ulaşmasını ve ailelerimizi ve topluluklarımızı yok etmesini önlemek için bulduğumuz her yeraltı kaçakçılık yolunu kapatacağız.”

Federal yasalara göre, ABD yetkilileri tünellerin ABD tarafını, keşfedildikten sonra betonla doldurmalıdır.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/drug-tunnel-tijuana-san-diego/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir