ABD’nin Kiev Büyükelçiliği, savaş nedeniyle kapandıktan 3 ay sonra faaliyetlerine yeniden başladı


Washington — ABD’nin Kiev Büyükelçiliği, kapılarını kapattıktan ve Ukrayna’nın başkentindeki operasyonları kısa süre önce askıya aldıktan üç ay sonra Çarşamba günü yeniden açıldı. Rusya ülkeyi işgal etti.

Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın başkentindeki büyükelçilik operasyonlarının yerel saatle 20.00’de tesisin önünde Amerikan bayrağının çekilmesiyle yeniden başladığını belirtti ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken bunu “önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

Blinken yaptığı açıklamada, “Ukrayna halkı, güvenlik yardımımızla, Rusya’nın akıl almaz işgali karşısında anavatanını savundu ve bunun sonucunda Yıldızlar ve Çizgiler bir kez daha Büyükelçiliğin üzerinde uçuyor” dedi. “Ülkelerini Kremlin’in acımasız saldırganlık savaşına karşı savunan Ukrayna hükümeti ve halkının yanında gururla duruyor ve desteklemeye devam ediyoruz.”

Blinken, Biden yönetiminin Kiev’deki büyükelçilikte çalışan Dışişleri Bakanlığı personeli için ek güvenlik önlemleri uyguladığını ve “güvenlik önlemleri ve protokollerini” geliştirdiğini söyledi.

Rusya Ukrayna Savaşı ABD
ABD’nin Kiev Büyükelçiliği çalışanları 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü Amerikan bayrağını kaldırıyor.

Efrem Lukatsky / AP


“Önümüzdeki zorluklarla yüzleşmeye kararlıyız. Savaş tüm şiddetiyle devam ediyor. Rusya güçleri her gün Ukrayna topraklarında ölüm ve yıkıma neden oluyor. Milyonlarca Ukraynalı evlerini terk ediyor ve sevdiklerini kaybetmenin yasını tutuyor” diye devam etti. “Amacımızın gücüyle, Ukrayna halkına ve hükümetine olan bağlılığımızı yeniden teyit ediyoruz ve misyonumuzu Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’nden yerine getirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Biden yönetimi ABD’li diplomatları geri çekti Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme tehdidi arttıkça 12 Şubat’ta Kiev’den hareket etti. Dışişleri Bakanlığı personeli önce batı Ukrayna’da Polonya sınırına yakın bir şehir olan Lviv’e tahliye edildi ve ardından Rus kuvvetlerinin Ukrayna’ya akın etmesi ve savaşın şiddetlenmesi üzerine ülkeyi terk etti.

Personel, Mayıs ayı başlarında Lviv’e geri dönüş yapmaya başladı ve küçük bir grup Amerikalı diplomat elçiliğe döndü 8 Mayıs’ta Kiev’de, Rusya’nın II.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-kyiv-us-embassy-reopening/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir