Eagles of Death Metal grubu üyesi Bataclan saldırıları davası sırasında şüphelileri “affetti”


Şarkıcı Jesse Hughes, 13 Kasım 2015’te Paris’teki Bataclan konser salonunda silahlı kişilerin kalabalığın üzerine ateş açmaya ve patlayıcıları ateşlemeye başladığı sırada sahnedeydi.

Bu hafta, saldırı dalgasını gerçekleştirmekle suçlanan 20 kişinin davasında ifade vermek üzere Paris’e döndü.

“Onları affediyorum,” dedi sonra. “Affetmek önemlidir.”

Amerikan grubu Eagles of Death Metal’in solisti, saldırganların kapıları açıp otomatik silahlarla ateş açması sırasında grubun hissettiği şoku mahkemeye anlattı. Grup bir yan kapıdan kaçtı, ancak tur yöneticileri öldürüldü.

Mahkemeye çıktıktan sonra Hughes, “Daha iyi hissediyorum. Burada, Fransa’da sevgi ve arkadaşlarımla çevriliydim ve aşk kazandı” dedi.

Yargılananlar arasında, saldırıları düzenlediğine inanılan 10 kişilik komandonun onuncu üyesi olduğu iddia edilen Salah Abdeslam da bulunuyor. Hayatta kalan tek kişi oydu.

Abdeslam zaten mahkemeye çıktı ve o gece intihar yeleğini çıkarmamayı tercih ettiğini söyledi. Birkaç ay sonra yakalandığı Belçika’ya kaçtı.

Abdeslam, sorgusu Şubat ayında başlamadan önce mahkemeye yaptığı kısa bir konuşmada, “Kimseyi öldürmedim ve kimseyi incitmedim. Bir çizik bile yok,” dedi.

Geçen Ekim ayında, uzun yargılamanın başlamasından bir ay sonra, hayatta kalan yaklaşık 300 kişinin hikayelerini anlatma sırası geldi. Sadece ilk isimleriyle tanınan Bataclan’dakiler, saklanmaya çalıştıklarında ya da çekim devam ederken yere düştüklerinde hissettikleri dehşeti anlattılar ve birçok konsere gidenler rehin alındı.

Clarisse o gece rock konserine gittiğinde henüz 24 yaşındaydı. Mahkemeye, tuvaletlerde tavanı nasıl kırdığını ve çekim devam ederken dört saat boyunca saklandığını anlattı.

Edith, Bataclan’ın balkonunda saklandı, silah seslerini, çığlıkları, çalan telefonları ve saldırganlardan biri intihar yeleğini çıkarırken patlamayı dinledi.

Amerikalı yemek şirketi Helen, silahlı bir kişiye İngilizce “lütfen dur” diye yalvardı – uzaklaştı ama arkadaşı Nick çoktan ölmüştü.

Irmine, Bataclan konser salonundaki fedainin kolundan tuttuğunu ve saldırganlar silahlarını yeniden doldururken onu kaçmaya çağırdığını söyledi. Cedric, kaçmak için cesetlerin üzerinden nasıl geçmesi gerektiğini anlattı.

Paris hapishanesinin yüksek güvenlikli bir kanadında hücre hapsinde tutuklu bulunan Abdeslam, cinayetten yargılanan sanıklardan tek kişi. Ayrıca cinayete teşebbüs, terör örgütü ve daha fazlasıyla suçlanıyor. Duruşma devam ediyor.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/eagles-of-death-metal-band-member-forgives-suspect-during-bataclan-attack-trial/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir