ECP, 25 Muhalif’in diskalifiye edilmesine atıfta bulunulan cezanın duyurulmasını erteledi PTI MPA – Pakistan


Pakistan Seçim Komitesi (ECP), Pencap bakanı seçimlerinde PML-N’den Hamza Shehbaz’a oy veren PTI’nin 25 muhalif MPA’sının diskalifiye edilmesine atıfta bulunulmasına ilişkin kararınızı Çarşamba günü açıklayacak, duyuruyla erteledi.

Dün KEK kararı saklı tuttu ve bugün saat 12’de açıklanacağını belirtti. Ancak dava daha sonra seçim komisyonunun listesinden çıkarıldı. gün için neden listesi.

Seçim komisyonunun kararı, Cumhurbaşkanı’nın dün açıklanan 63-A maddesini yorumlayan Yargıtay kararı ışığında özellikle önemlidir.

Madde 63-A, milletvekillerinin oy kullanma (veya çekimser kalma) haklarını kısıtlamayı amaçlamaktadır. parti talimatlarına aykırı olarak” başbakan veya patron bakanın seçimlerine yönelik tutumunda; veya güven oyu veya güvensizlik oyu; veya Anayasayı değiştirmek için para faturası veya faturası.”

Bu maddeye ilişkin yorumunda, Yargıtay’ın parti yönüne karşı kullanılan oyların sayılamayacağını ve göz ardı edilmesi gerektiğini söyledi ve bu, böyle bir oylamadan sonra parti başkanının açıklama ile sonuçlanan eylemlerde bulunup bulunmadığına bakılmaksızın böyledir. terkedilme”.

25 PTI muhalifinin oyu Hamza’nın çizgiyi aşmasında önemli rol oynadı; Toplam 197 oy aldı, salt çoğunluk için 186 oy gerekiyor. 25 oy PTI milletvekilleri yaptığı hesaplamaya göre çıkarılırsa, çoğunluğu kaybedecek.

Okumak: Birleşik Krallık’ın 63-A Maddesine ilişkin sonuçlanmasından sonra, Pencap CM seçimlerinin durumu nedir?

Hamza’nın 16 Nisan’da baş bakan olarak seçilmesinden sonra, PTI, aynı zamanda CM Ofisi’nde PTI-PML-Q ortak adayı olan Pencap Meclisi Başkanı Chaudhry Parvez Elahi’nin 25 MPA ilticacısını ilan etmek için bir bildiri gönderdi.

Elahi daha sonra ECP’ye bir bağlantı göndererek onu bu yasa koyucuları devirmeye çağırdı. parti yönergelerini ihlal ederek Hamza lehine oylarını terk ederek PTI’den kusur için.

Muhalif milletvekilleri Raja Sakhir Ahmed, Malik Ghulam Rasul Sangha, Saeed Ekber Khan, Mohammad Ajmal, Abdul Alim Khan, Nazir Ahmed Chohan, Mohammad Amin Zulkernain, Malik Nauman Langreal, Mohammad Salman, Zawar Hussain Warraikh, Nazir Ahmedssain, Fida Hul Zahra Batul, Mohammad Tahir, Aisha Nawaz, Sajida Yusuf, Harun Imran Gill, Uzma Kardar, Malik Asad Ali, Ijaz Masih, Mohammad Sabtain Raza, Mohsin Atta Khan Khosa, Mian Khalid Mehmood, Mehar Mohammad Aslam ve Faisal Hayat.

25 muhalif MRA’nın çoğunluğu, partiden talimat almadıklarını iddia ederek Hamza lehine oy kullanma eylemlerini haklı göstermeye çalıştı. Usule ilişkin itirazlarda bulundular ve hiçbir zaman gösteri nedeni bildirimi almamalarının şart olduğunu belirttiler.

Ancak, PTI avukatı, Avukat Ali Zafar, MPA’nın Punjab Meclisi’ndeki parti başkanının ve Genel Sekreter Asad Umar’ın bir mektupta verdiği talimatla çıkarıldığını savundu.

Madde 63-A

Anayasanın 63-A maddesine göre, bir milletvekili, başbakan veya patron bakan seçimlerine yönelik tutumunda ait olduğu Meclis partisinin herhangi bir talimatına rağmen Mecliste oy verir veya oy kullanmaktan kaçınırsa, firar nedeniyle diskalifiye edilebilir. ; veya güven oyu veya güvensizlik oyu; veya Anayasayı değiştirmek için para faturası veya faturası.”

Makale, ilgili MNA’nın firar ettiğini parti başkanının yazılı olarak ilan etmesi gerektiğini, ancak açıklama yapmadan önce parti başkanının “böyle bir üyeye neden onun aleyhine böyle bir açıklama yapılamaz” olasılığını ortaya koyacağını söylüyor.

Bir üyeye şans verdikten sonra, nedenlerinizi açıklayın parti başkanı, Başkanın Seçim Komiseri’ne (MSK) ileteceğimiz konuşmacının ifadesini ileteceğiz. MSK’nın beyanı onaylamak için 30 günü olacaktır. MSK tarafından onaylanırsa, üye “odanın üyeliğini bırakır ve koltuğunun boşalması gerekir.”

Her maddeye göre seçim komisyonu kararına rahatsız olan parti bir ay içinde Yargıtay’a itiraz edebilir. Yüksek mahkemenin davayı karara bağlamak için 90 günü bulunuyor.


Kaynak : https://worldweeklynews.com/ecp-postpones-announcement-of-sentence-on-references-to-disqualification-against-25-dissidents-pti-mpa-pakistan/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir