Filler ölümlerin yasını tutabilir, araştırmacılar YouTube videolarını kullanarak buldu


Asya fillerini inceleyen araştırmacılar, hayvanın ölüme nasıl tepki verdiğini öğrenmek için beklenmedik bir kaynak kullandı: YouTube.

Hayvanlarda nadir görülen davranışların – bir tür üyesinin ölümüne nasıl tepki verdikleri gibi – belgelenmesi zor olabilir çünkü bunlar çok nadirdir. Hindistan Bilim Enstitüsü Ekolojik Bilimler Merkezi’nden bilim adamları, bu nedenle, genellikle doğru zamanda doğru yerde olmanın gerekli olduğunu söyledi. bir çalışmada Çarşamba günü Royal Society Open Science’da yayınlandı.

Bununla mücadele etmek için araştırmacılar, YouTube’a yüklenen videolara yöneldi. Videoların çoğu kısa olmasına ve geleneksel bilimsel gözlem olmamasına rağmen, yine de ölüme tepki gösteren Asya fillerini yakaladılar ve araştırmacıların tanatolojik tepkiler olarak bilinen ölümle ilgili birkaç davranışı tanımlamasına izin verdiler.

Başlamak için, araştırmacılar “fillerin ölümü”, “fillerin ölüme tepkileri”, “fil ölümü”, “buzağı fil ölümü” ve “filin ölüme tepkisi” gibi anahtar kelimeleri ve ifadeleri aradılar. Asya filleri çok çeşitli ülkelerde yaşadığından, Kannada, Malay ve Tay gibi bölgesel dilleri okuyabilmek için Google çeviriyi de kullandılar.

rsos211740f01.gif
Ölü buzağı davranışına verilen tepkileri gösteren çizimler.

Kraliyet Açık Bilim Topluluğu


Arama ifadeleriyle ilgili 58 videodan, 24 tanatolojik yanıt vakasını gösteren 39 video buldular. Detaylı bir gözlem yapabilmek için videoları yavaşlatmışlar.

Araştırmacılar çalışmada, “En sık gözlemlenen tanatolojik tepkiler, postür değişiklikleri, koruma/uyanık tutma, dokunma, karkası inceleme, epimeletik davranışlar ve seslendirmeleri içeriyordu” diye yazdı.

Daha sonra gözlemledikleri davranışları iki kategoriye ayırdılar: ölü bir buzağıyı “taşıma” (tutma dahil) ve “huzursuz” kulaklar, ölü fili desteklemeye çalışma, baldıra dokunma veya dürtme gibi birçok eylemi içeren “diğer”. ölü fil, gürültü yapma, ölmekte olan yaralı bir file karşı uyuma veya “koruyucu” ve “saldırganlık benzeri” davranışlar sergileme dahil ölü fili koruma.

Ölü buzağıları gözlemledikleri 12 YouTube videosundan dördünde yetişkin kadın müdahalecilerde “ölü buzağı taşıma” görüldü. Dişiye genellikle sürünün başka bir üyesi eşlik ederdi. Bir vakada, dişi bir fil, ölü leşe yaklaşmaya çalışan bir yavruya karşı saldırganlık sergiledi.

Araştırmacılar, davranışın fillerin yavrularını kaybettikleri için yas tuttuklarını gösterebileceğini söyleyerek, “ya ölüm ipuçlarını anlama eksikliğini ve dolayısıyla onu tepkisiz bir buzağı olarak algılamayı gösterebilir ya da belki de ‘keder benzeri’ bir tepki anlamına gelebilir. “

Duruş değişiklikleri de yaygın olarak gözlendi ve ayrıca ölü filin koklanması gibi “keşif tepkileri” içeren 19 vaka da gözlendi. 25 kayıttan 10’unda filler, ölü fili kaldırmaya, desteklemeye veya çekmeye çalışmak gibi epimetik veya “destekleyici” tepkilere sahipti. Yavru filler iki durumda ölü bir bedeni nazikçe dürtmek için dişlerini kullandılar.

21 vakada bir çeşit dokunma davranışı vardı ve dokuz vaka sesli tepkiler gösterdi.

13 kez nöbet tutuldu. Bazen, koruyucu filler, film çeken insanlara karşı saldırganlık gösterdi. Koruma davranışı ayrıca ölü bir karkas taşıyan, ölmekte olan veya ölü kişinin yanında kalan ve yakınlarda uyuyan bir kişiyi takip etmeyi ve bir durumda aktif olarak kaldırılmış bir karkası aramayı da içeriyordu.

Araştırmacılar, “Kurtarma girişimleri sırasında bile bazen ayrılmayı reddeden müdahalecilerin çoğunda koruma veya yakın ve tetikte kalma görüldü” diye yazıyor. “Altı vakada, yanıt verenler, ölmekte olan veya ölü türdeşlere yaklaşma girişimlerini engellemek için insanlara yönelik saldırganlık benzeri davranışları (şarj etme, gövdeyi zıplatma, hava patlamaları veya seslendirme) yönlendirdi.”

Araştırmacılar, yalnızca insanların ölümü anlayabildiği yaygın bir inanç olsa da, yeni araştırmaların buna meydan okuduğunu söylüyorlar. Diğer hayvanların, kendi türlerinin diğer üyelerinin ölümüyle karşı karşıya kaldıklarında “oldukça çeşitli tepkiler” sergilediklerini söylediler.

Araştırmacılar şunları kaydetti: “İnsan varlığının fillerin bazı tepkilerini etkilemiş olabileceği olasılığını göz ardı edemeyiz. Toplu olarak, bu gözlemler, Asya fillerinin ölmekte olan ve ölü türdeşlere ve fillerdeki tanatolojik tepkilerin arkasındaki motivasyonlara (diğerlerinde olduğu gibi) ilgi gösterdiğini göstermektedir. türler) daha fazla araştırılmalıdır.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/elephants-may-mourn-deaths-researchers-found-using-youtube-videos/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir