Finlandiya ve İsveç resmen NATO’ya katılmak için başvurdu


Brüksel – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in resmi olarak başvurduğunu söyledi. dünyanın en büyük askeri ittifakına katılıngüvenlik endişeleri tarafından yönlendirilen bir hareket Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı.

Stoltenberg, iki İskandinav ülkesinin büyükelçilerinden başvuru mektuplarını aldıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma taleplerini memnuniyetle karşılıyorum. Siz bizim en yakın ortaklarımızsınız.”

Başvurunun şimdi 30 üye ülke tarafından tartılması gerekiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Finlandiya ve İsveç’in katılımıyla ilgili çekincelerini dile getirmesine rağmen, bu sürecin yaklaşık iki hafta sürmesi bekleniyor.

İtirazları aşılırsa ve üyelik müzakereleri beklendiği gibi giderse, ikili birkaç ay içinde üye olabilir. Süreç genellikle sekiz ila 12 ay sürer, ancak NATO, Rusya’nın İskandinav ülkelerinin başının üzerinde asılı duran tehdidini göz önünde bulundurarak hızlı hareket etmek istiyor.

Örneğin Kanada, katılım protokolünü birkaç gün içinde onaylamayı beklediğini söylüyor.

NATO, İsveç ve Finlandiya'nın Brüksel'e üyelik başvurusunu anmak için tören düzenledi
Finlandiya’nın NATO Büyükelçisi Klaus Korhonen, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç’in NATO Büyükelçisi Axel Wernhoff, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik resmi başvuruları münasebetiyle 18 Mayıs 2022’de Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen törene katıldı.

JOHANNA GERON / REUTERS


Finlandiya ve İsveç’teki kamuoyu, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana büyük ölçüde üyelik lehine değişti.

Finlandiya ve İsveç, NATO’nun en yakın ortaklarıdır. İşleyen demokrasileri, iyi finanse edilmiş silahlı kuvvetleri var ve ittifakın askeri operasyonlarına ve hava polisliğine katkıda bulunuyorlar. Karşılaşacakları herhangi bir engel yalnızca teknik veya muhtemelen siyasi nitelikte olacaktır.

Rusya ve özellikle cumhurbaşkanı Vladimir Putin, uzun zamandır NATO’yu bir tehdit olarak görüyor. Kremlin, Ukrayna’daki savaşını kısmen Batı ittifakını sınırlarından daha da geriye itmenin bir yolu olarak savundu – Finlandiya ve İsveç’in katılım teklifleri göz önüne alındığında bu taktik olağanüstü şekilde geri tepmiş gibi görünüyor.

Moskova, Kuzeyli devletlerin NATO’ya katılmak gibi “ağır bir hata” yapmaları halinde belirsiz “askeri-teknik önlemler” almakla tehdit etti. Kremlin, ittifakın Rusya’nın kapısına kadar genişlemesi halinde Avrupa’da “genel askeri gerilim seviyesinin artacağı” konusunda uyardı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/finland-and-sweden-nato-applications/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir