Finlandiyalı üst düzey diplomat, ülkesinin NATO olsun ya da olmasın Rus saldırganlığını savuşturabileceğini söyledi


Birleşmiş Milletler – Finlandiya, İskandinav komşusu İsveç ile birlikte ABD liderliğindeki NATO askeri ittifakına katılmak için bu hafta resmen başvurdu. Başından savmak tekrarlanan tehditler Finlandiya’nın liderleri, Rusya’dan bloğa üyelik başvurusunda bulunmak için onlarca yıllık tarafsızlığı rafa kaldırdı – ülkenin yasama organı ve halkı tarafından sağlam bir şekilde desteklenen bir hareket.

CBS News, Finlandiya Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Müsteşarı Kai Sauer’e, düşüncedeki dramatik değişimi neyin tetiklediğini, NATO üyesi Türkiye’nin ülkesinin hedefini bloke edip edemeyeceğini ve Finlandiya’nın herhangi bir varsayımsal Rus saldırganlığı karşısında kendini savunmaya hazır olup olmadığını sordu. NATO yedeği olsun veya olmasın.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Perşembe günü İsveçli mevkidaşı ile bir ziyaret gerçekleştirecek. Başkan Joe Biden Beyaz Saray’da. Fince cumhurbaşkanlığı dedi Liderler “diğer şeylerin yanı sıra Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını ve değişen güvenlik durumunda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkiyi tartışacaklar.”

CBS News’in Sauer ile yaptığı röportajdan alıntıları aşağıda okuyabilirsiniz.


finlandiya-diplomat-falk.jpg
Finlandiya Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Müsteşarı Kai Sauer, 17 Mayıs 2022’de Finlandiya’nın Helsinki kentinden CBS News’den Pamela Falk ile konuşuyor.

CBS Haberleri


Dışişleri Bakanı Kai Sauer: neden buraya geldik [applying for NATO membership] temelde iki olaya dayanıyor: Biri Rusya’nın NATO’nun genişlememesi yönündeki talebi, daha doğrusu 2021’de yaptığı talep. Ve hissettiğimiz bu, ulusal egemenliğimize aykırıdır. Finlandiya’nın şimdi neden NATO’ya katılmak için çabaladığına dair ikinci argüman, Rusya’nın Ukrayna’daki vahşi saldırganlığıdır ki bu elbette uluslararası hukuka aykırıdır. Aynı zamanda Finlandiya’da çok fazla endişeye ve büyük bir kamuoyu tepkisine neden oldu. Geçmişte Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığına verilen NATO üyeliğine verilen destek yüzde 20 arttı ve şu anda yüzde 70 civarında bir halk desteğine bakıyoruz.

CBS Haber muhabiri Pamela Falk: NATO’ya fiili katılımın geldiği zaman ile diğer bir deyişle, NATO veya NATO üyesi tarafından korunmadığınız dönem arasında, Birleşik Krallık ve ABD, aralarında bir şey olması durumunda, kendilerine garanti verdiler. Finlandiya’yı koruyacaktı. Anlayışınız bu mu?

Sauer: Pekala, bir adım geri atıp Finlandiya’nın kendini korumak için tam kapasiteye sahip olduğunu sizinle paylaşayım. Aslında NATO masasına bir takım nitelikler getiriyoruz. Yetenekli bir silahlı gücümüz var, savunma gücümüz. Çok derin bir rezervimiz var – gerektiğinde önemli sayıda personeli harekete geçirmemize izin veren bir askere alma sistemini sürdürüyoruz ve gerekirse ülkemizi savunmak için savunma ruhuna sahibiz. Yani, bu öyle değil, bu bir güvenlik boşluğu. Ama yine de, tabii ki, ABD ile, İngiltere ile, Kuzeyli ortaklarımızla olduğu gibi, bu süre zarfında herhangi bir sorun olması durumunda destek olmak için ortaklıklarımız da var.

Karelya Tugayının yedekleri, Taipalsaari'deki Etela-Karjala 22 (Güney Karelya 22) yerel savunma tatbikatı sırasında canlı mermilerle ateş ediyor
Finlandiya Ordusu Karelya Tugayının yedekleri 9 Mart 2022’de Finlandiya’nın Taipalsaari kentinde yerel bir savunma tatbikatı düzenliyor.

REUTERS aracılığıyla Lehtikuva/Lauri Heino


Falk: Finlandiya bir Rus saldırısına karşı koyabilir mi?

Sauer: İnandırıcı bir caydırıcılığa sahip olduğumuzu düşünüyorum. Soğuk Savaş sonrası başta Avrupa olmak üzere birçok ülke terhis olmaya başladı. Biz yapmadık. Her zaman güvenilir savunma, güvenilir eşiği koruduk. Aslında, geçen Aralık ayında karar verildi – tebrikler, Lockheed Martin – ABD’den 64 F-35 savaş uçağı tedarik etme kararı alındı. Yani, evet, herhangi bir olası askeri faaliyeti caydırabileceğimizi düşünüyoruz… Net sağlayıcıyız. istikrar tüketici değil, bunun NATO üyeliğinden sonra da devam edeceğini düşünüyorum.

Türkiye’nin potansiyel NATO bloğu hakkında

Herhangi bir yeni devletin NATO’ya katılımı, bloğun mevcut 30 üyesinin tümünün oybirliğiyle onayını gerektirir. Bloğun şu anki bir üyesi olan Türkiye’deki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, Finlandiya ve İsveç’in tekliflerini engelleyip engellemeyeceği konusunda karışık sinyaller gönderdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin İskandinav ülkelerinin başvurularını desteklemek için hangi tavizleri istediğini tam olarak anlamaya çalışmak için Çarşamba günü New York’ta Türkiye’nin dışişleri bakanı ile görüşecekti.

DOSYA FOTOĞRAFI: Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan NATO zirvesi sırasında İttifakın Brüksel, Belçika'daki karargahında bir basın toplantısı düzenledi
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi sırasında ittifakın Brüksel, Belçika’daki merkezinde 14 Haziran 2021’de bir basın toplantısı düzenledi.

YVES HERMAN/REUTERS


Erdoğan ve dışişleri bakanı, Finlandiya ve İsveç’i, Türkiye’deki ayrılıkçı Kürt grupları sözde destekledikleri ve ülkeye bazı silah satışlarını engelledikleri için azarladılar.

Ancak Sauer, CBS News’e Ankara’nın kazanılabileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Kesinlikle öyle umuyoruz” dedi ve ekledi: “Türkiye ile uzun ve iyi bir ilişkimiz var ve bunlar zaman ve diyalog gerektiren süreçlerdir.”

Türkiye’nin muhalefeti karşısındaki görece rahatlığı, NATO da dahil olmak üzere diğer yetkililer tarafından da tekrarlandı. Genel Sekreter Jens Stoltenberg, şunları söyledi: Türkiye’nin Finlandiya veya İsveç’i bloğun dışında tutmayı değil, endişelerini gidermeyi amaçladığı onun anlayışıydı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/finland-nato-membership-russia-aggression-turkey-opposition-kai-sauer/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir