İngiltere’de enflasyon %9 ile 40 yılın zirvesine çıktı


Birleşik Krallık’ta enflasyon Nisan ayında yüzde 9’a ulaştı ve gaz ve elektrik faturalarının hızla artmasının ardından hane halkının karşı karşıya kaldığı yaşam maliyeti krizinin ardından 40 yılı aşkın bir süredir en yüksek seviyeye ulaştı.

Tüketici fiyat enflasyonunun oranı ekonomistlerin beklentilerine yakındı ve altı ay önce İngiltere faiz bankasında neredeyse iki katı bekliyordu.

Yılın ilk çeyreğinde ekonomik aktivitedeki keskin yavaşlama nedeniyle İngiltere ekonomisi en kötü stagflasyon mücadelesini yaşamakta ve 1970’lerin yüksek enflasyonlu ikinci petrol şoku ile birlikte zayıf büyüme olmaktadır.

Yaşama iradesi maliyetindeki keskin artış, Şansölye Rishi Sunak’ın, yoksul ailelerin ve emeklilerin kazançlarından çok daha hızlı yükselen Fiyatlar ile başa çıkmalarına yardımcı olmak için söz verdiği önlemleri hızlandırması için baskıyı artırıyor.

Rakamlara yanıt olarak Sunak, küresel enerji fiyat şoklarını suçlayan bir açıklama yaptı. İnsanları bu küresel zorluklardan tamamen koruyamayız, ancak elimizden gelen ve daha fazla önlem almaya hazır olduğumuz yerlerde önemli destek sağlıyoruz” dedi.

TÜFE enflasyonu Mart’ta yüzde 7’den Nisan’da yüzde 9’a yükselerek, G7 ülkeleri arasında en yüksek seviyeye ve dünyadaki herhangi bir gelişmiş ekonominin en yükseğine yerleşti.

Ulusal İstatistik Ofisi, Nisan ayında enerji fiyat kapağındaki yüzde 54’lük artışın bu ay enflasyonda neredeyse dörtte üç oranında artışa neden olduğunu, ancak hemen hemen tüm gider kategorilerinde ve fabrika çıkışlı mallarda fiyatların hızla arttığını belirtti.

ONS baş ekonomisti Grant Fitzner şunları söyledi: Hammaddelerdeki artış, üreticiler üzerindeki baskıyı artırdı ve onlara daha yüksek maliyetler getirdi. Bunun nedeni gıda, ulaşım ekipmanları ve metaller, makineler ve ekipmanlardaki artış oldu” dedi.

İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefini aşan enflasyon ve Hizmet fiyatları da bir yılda yüzde 4,7 arttı Enflasyonun daha dayanıklı hale geldiğine dair yaygın kanıtlar, büyük olasılıkla merkez bankasının soğumak için faiz oranlarını daha da yükseltmesini isteyenler için güç katıyor ekonomi.

İngiltere Merkez Bankası bu hafta enflasyon kontrolünün olmaması nedeniyle kendilerini aklamaya çalıştı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, küresel kargaşayı yükselen fiyatlar için suçladı ve “bu konuda yapabileceğimiz fazla bir şey yok” dedi.

İngiltere’deki KPMG baş ekonomisti Yael Selfin şunları söyledi: [bank’s] Para Politikası Kurulu, enflasyonist beklentileri alt çizgide tutabileceklerini göstermekle ilgilenecektir. Politikacıların karşı karşıya olduğu kilit risk, bugünün yüksek enflasyon hızının, Fiyat artışı üzerinde ek baskı oluşturacak şekilde müzakereler için ödenen ücrete dahil olması”.

Endekse bağlı devlet borcunun maliyetinin altında yatan itibarsız bir önlemi kullanan perakende fiyat enflasyonu, Nisan’da yine 40 yılın en yüksek seviyesi olan %11,1’e yükseldi.


Kaynak : https://worldweeklynews.com/uk-inflation-hit-40-year-high-of-nine/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir