Kod adları, “en hızlı” jet ski ve “saman adam”: FBI’ın bir Rus süper yatına el koymasının içinde


FBI, ABD Polis Teşkilatı ve Diplomatik Güvenlik Servisi ajanları, Amerikalı yetkililerin Ruslara ait süper yat Amadea’yı Fiji’den almak için henüz yetkilendirilmemişti. bindi bu ayın başlarında. CBS News tarafından elde edilen belgeler, FBI’ın yatla ilgili soruşturması ve yetkililerin Amadea’ya binişinden sonraki anlar hakkında yeni ayrıntılar sunuyor.

“20 mürettebat alıp doğuya yelken açmak istiyorlar!” Geminin kaptanı Michael Zerr, 5 Mayıs’ta WhatsApp’ta avukat Feizal Haniff’e mesaj attı.

Dünyanın en büyük yatlarından biri olan süper lüks yat Amadea, 18 Şubat 2020’de Türkiye’de demirlemiş görülüyor.

Getty Images ile Osman Uras/Anadolu Ajansı


El koymadan bir gün önce, bir Fijili savcı hakime “teknenin büyük olasılıkla bu hafta sonu hareket ettirileceğini” veya 6 Mayıs’ta yapılması planlanan başka bir duruşmadan sonra söyledi. acilen mahkeme yetkililerine e-posta göndererek müdahale etmelerini istedi.

Belgelere göre, Haniff, Zerr’e hızlı bir metin telaşı içinde cevap verdi ve kaptandan biraz zaman kazanmasını istedi.

“Ne zaman”

“Lütfen bekleyin”

“Lütfen bekleyin”

“Tutabilir misin”

Haniff sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nin Amadea’yı Fiji sularından çıkarma çabalarını durdurmayı başardı. Bir mahkeme, gemiyi Fiji’de dondurarak geçici bir kalma kararı verdi.

CBS News tarafından elde edilen belgeler, ABD’nin Amadea gibi üst düzey mülkler aracılığıyla yaptırım uygulanan oligark servetini takip etme ve bunlara el koyma çabalarına yeni bir ışık tuttu. Halen Fiji’nin Lautoka Limanı’nda demirli olan 348 fitlik süper yat söz konusu olduğunda, bu, mürettebatla röportaj yapmak, geminin bilgisayarlarındaki kayıtları gözden geçirmek ve nihayetinde geminin kontrolünü sürpriz bir şekilde ele geçirmek anlamına geliyordu.

Amadea, Rus petrol yöneticisi Eduard Khudainatov’a bağlı holding şirketlerine ait – yaklaşık 1 milyar dolarlık toplam değere sahip – en az iki devasa süperyattan biri. Ukrayna’nın işgali. Haniff, Khudainatov’un yatların yasal sahibi olduğunu söylüyor, ancak ABD ve Fiji’de sunulan mahkeme belgelerinde Amerikalı yetkililer, onun bunun doğru olması için yeterince zengin olmadığını öne sürerek küçümseyici davranıyor. Yatların gerçekten sahibi olan onaylanmış Rus seçkinleri için onun bir “saman adam” olduğunu söylüyorlar.

Medvedev Tours Magnitogorsk Demir Çelik İşleri
Rus işadamı ve Rosneft’in başkanı Eduard Khudainatov, 30 Mart 2011’de Rusya’nın Magnitogorsk şehrinde bir metal izabe tesisi toplantısında görüldü.

Sasha Mordovets / Getty Images


Bir FBI ajanı arama emri başvurusunda, Khudainatov’un dahil olmadığını belirttikten sonra, “Khudainatov, 1 milyar dolardan fazla lüks yat satın almak ve bakımını yapmak için kaynakların yakınında hiçbir yere sahip olmayacak (en iyi ihtimalle) ikinci kademe bir oligarktır” dedi. Forbes’in milyarderler listesinde.

Bunun yerine Adalet Bakanlığı, 300 milyon dolarlık Amadea’nın gerçek sahibinin altın madenciliğinden para kazanan, yaptırıma tabi milyarder bir oligark olan Süleyman Kerimov ve Şehrazat olduğunu söylüyor. İtalya’da 700 milyon dolarlık yat ele geçirildi – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile “bağlantılı”.

Bir FBI ajanı tarafından Fiji mahkemesine sunulan bir yeminli beyan, Adalet Bakanlığı’nın 6 Mayıs’ta kamuoyuna açıkladığı Amadea için bir el koyma emrinde düzenlenen soruşturmanın ayrıntılarını ortaya koyuyor. Ajan, “yat komisyonculuğu topluluğunun çok sayıda üyesiyle” görüştüğünü söyledi. yatın “gizli” mülkiyeti “iç içe paravan şirketlerin arkasında” öğrenmek için.

Yeminli ifadeye göre, Fiji polisi ve FBI ajanları da Nisan ayı ortasında Amadea’nın mürettebatıyla görüştü.

Şubat ayında, Kerimov’un çocukları ve torunlarının Karayipler’de tatil yaptığı iddia edildiğinde, “Birden fazla mürettebat, Kerimov’u Amadea’nın gerçek sahibi olarak tanımladı ve diğerleri, Kerimov’un ailesinin yatı birçok kez kullandığını gördüğünü anlattı.”

Bir mürettebat üyesi, beyana göre, bir helikopter pisti ve süslü bir havuza sahip yatın mülkiyetinin 2021’de bir “arka kapı Rus anlaşması” ile devredildiğini iddia etti.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin Kuzey Kafkasya Federal Bölgesini Ziyaret Etti
Rus milyarder, iş adamı ve Federasyon Konseyi üyesi Süleyman Kerimov, 14 Nisan 2021’de Rusya’nın Dağıstan eyaletinin Derbent kentinde Naryn Kala Kalesi’nde bir toplantıya katıldı.

Mihail Svetlov / Getty Images


Haniff mahkemeye sunduğu belgelerde ABD makamlarını gemideki “korkunç” davranışlarla suçladı. Kolluk kuvvetlerinin mürettebat üyelerinin vizelerini iptal etmekle tehdit ettiğini ve gemide bulunan 35 kişiden 20’sinin yatı Pasifik’e getirmeyi kabul etmesi için iskelet mürettebata “rüşvet” teklif ettiğini iddia etti.

Zerr, bir yeminli ifadesinde, bir Amerikan denizcilik müteahhitinin kendisini gemi bakımı ve COVID protokolleri gibi mürettebatla ilgili ayrıntılar konusunda sorguya çektiğini anlattı.

Adalet Bakanlığı, yorum talebine yanıt vermedi.

FBI’ın beyanına göre, Fiji polisi geminin bilgisayarlarını aradı ve mürettebatın e-postalarını inceledi. Sadece 8 Mart’ta gönderilen Khudainatov’dan bahseden bir tane buldular. Buna karşılık polis, Kerimov’un ailesinin Ocak ve Şubat aylarında yaptığı geziler hakkında aşı kayıtları, COVID testleri ve pasaportları da dahil olmak üzere çok sayıda e-posta olduğunu söyledi. Baş hostesten kaptana gönderilen bir e-posta, “Şubat gezisinden her konuk için tercihleri” ayrıntılı olarak anlatıyor.

İddiaya göre e-postalarda Kerimov’lardan, Kerimov için “G0”, karısı için “G-1”, kızı için “G-2” ve oğlu için “G-3” koduyla bahsediliyordu. Beyannamede ayrıca Kerimovların yeni bir pizza fırını, yeni bir spa yatağı ve Kerimov’un kendisinden “mevcut en hızlı (jet ski)” gibi uzun vadeli değişiklikler talep ettikleri de iddia ediliyor.

Gemide pahalı özelliklerin olması, her iki tarafın da hemfikir olduğu bir şey.

Haniff, geminin değer kaybetmeden çalışması için tam bir mürettebata ihtiyaç duymasının nedenleri olarak “narin mermer ve taşlar” ve “Amadea’ya takılan değerli ahşaplar ve narin ipek kumaşlar”ı gösterdi.

Haniff, “İç mekandaki klimalı ortam koşullarının, sanat eserine eşdeğer sabit parametreler, yani (69,8 fahrenhayt derece) ve %55 bağıl nem içinde muhafaza edilmesi gerekiyor” diye yazdı.

Haniff, Fiji yasasının “yabancı bir ülkenin mülke el koymasına ve onu ülkesine geri almasına izin veren herhangi bir hüküm içermediğini, özellikle de el koymanın gerekçesinin doğrulayıcı kanıtlarla desteklenmediğini, bunun yerine tamamen kulaktan dolma iddialara dayandığını” söyledi.

Temyiz mahkemesi, Haniff’in temyiz başvurusunu Çarşamba günü karara bağlayacak.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russian-superyacht-amadea-fbi-seizure-fiji/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir