Küresel kirlilik her yıl 9 milyon insanı öldürüyor, çalışma bulguları


Yeni bir araştırma, dünya genelinde yılda 9 milyon ölümün sorumlusu olarak her türlü kirliliği suçluyor ve arabalardan, kamyonlardan ve endüstriden kaynaklanan kirli havaya atfedilen ölümlerin sayısı 2000’den bu yana %55 arttı. Bu artış, ilkel iç mekan sobaları ve sudan kaynaklanan daha az kirlilik ölümüyle dengeleniyor. insan ve hayvan atıkları ile kirlenmiş, bu nedenle 2019’daki genel kirlilik ölümleri 2015 ile hemen hemen aynıdır.

Dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Birleşik Devletler toplam kirlilik ölümleri için ilk 10 ülke arasında tam olarak sanayileşmiş tek ülkedir ve 2019’da kirlilikten sorumlu tutulan 142.883 ölümle 7. sırada yer alır ve Bangladeş ile Etiyopya arasına sıkıştırılır. Lancet Gezegen Sağlığı.

Salı günkü pandemi öncesi çalışma, Küresel Hastalık Yükü veritabanından ve Seattle’daki Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü’nden elde edilen hesaplamalara dayanmaktadır. Hindistan ve Çin, yılda yaklaşık 2,4 milyon ve yaklaşık 2,2 milyon ölümle kirlilik kaynaklı ölümlerde dünyaya öncülük ediyor, ancak iki ülke aynı zamanda dünyanın en büyük nüfusuna sahip.

Ölümler nüfus başına bir oran olarak alındığında, Amerika Birleşik Devletleri 100.000’de 43,6 kirlilik ölümüyle en alttan 31. sırada yer alıyor. Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti, 100.000’de yaklaşık 300 kirlilik ölümüyle en yüksek sırada yer alırken, bunların yarısından fazlası kirli sudan kaynaklanmaktadır, Brunei, Katar ve İzlanda ise 15 ila 23 arasında değişen en düşük kirlilik ölüm oranlarına sahiptir. Küresel ortalama 100.000 kişi başına 117 kirlilik ölümüdür.

Çalışma, kirliliğin dünya çapında sigara içmek ve ikinci el dumanın birleşimiyle aynı sayıda insanı öldürdüğünü söyledi.

Boston College Küresel Halk Sağlığı Programı ve Küresel Kirlilik Gözlemevi direktörü Philip Landrigan, “Dokuz milyon ölüm çok fazla ölüm” dedi.

Landrigan, “Kötü haber, azalmaması” dedi. “Kolay şeylerde kazanç sağlıyoruz ve daha zor şeyler olan ortam (dış mekan endüstriyel) hava kirliliği ve kimyasal kirliliğin hala arttığını görüyoruz.”

Araştırmacılar, bu şekilde olmak zorunda olmadığını söyledi.

Araştırmanın parçası olmayan George Washington Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nun dekanı Dr. Lynn Goldman, “Onlar önlenebilir ölümlerdir. Bunların her biri gereksiz ölümlerdir” dedi. Hesaplamaların mantıklı olduğunu ve eğer bir şey olursa, çalışmanın kirliliğe atfedilen şey konusunda tutucu olduğunu söyledi – gerçek ölüm bilançosu muhtemelen daha yüksek.

Bu ölümlerin sertifikalarında kirlilik yazmıyor. Landrigan, kalp hastalığı, felç, akciğer kanseri, diğer akciğer sorunları ve diyabetin çok sayıda epidemiyolojik çalışma ile kirlilikle “sıkı bir şekilde ilişkili” olduğunu belirtti. Daha sonra bunları gerçek ölümlerle bir araya getirmek için, araştırmacılar nedene göre ölümlerin sayısına, çeşitli faktörlere göre ağırlığa sahip kirliliğe maruz kalmaya ve daha sonra on yıllarca süren çalışmalara dayanan binlerce kişiye dayanan büyük epidemiyolojik araştırmalardan elde edilen karmaşık maruz kalma tepkisi hesaplamalarına bakıyorlar, dedi. . Bilim adamlarının sigaranın kansere ve kalp hastalığı ölümlerine neden olduğunu söylemeleriyle aynı şekilde.

Landrigan, “Bu bilgi topu nedensellik oluşturuyor” dedi. “İşte böyle yapıyoruz.”

Goldman da dahil olmak üzere halk sağlığı ve hava kirliliği konusunda dışarıdan beş uzman, The Associated Press’e çalışmanın ana akım bilimsel düşünceyi takip ettiğini söyledi. Acil servis doktoru ve araştırmanın bir parçası olmayan Harvard profesörü Dr. Renee Salas, “Amerikan Kalp Derneği, on yıldan fazla bir süre önce, fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan (küçük kirlilik parçacıklarına) maruz kalmanın tehlikeli olduğunu belirledi. kalp hastalığı ve ölüm için nedensel.”

Salas, “İnsanlar kan basıncını ve kolesterolünü düşürmeye odaklanırken, çok az kişi hava kirliliğinin ortadan kaldırılmasının kalp sağlığını iyileştirmek için önemli bir reçete olduğunu kabul ediyor” dedi.

Genel kirlilik ölümlerinin dörtte üçü hava kirliliğinden kaynaklandı ve bunun ezici bir kısmı “kömürlü termik santraller ve çelik fabrikaları gibi sabit kaynaklardan ve arabalar, kamyonlar ve otobüsler gibi mobil kaynaklardan kaynaklanan kirliliğin bir kombinasyonu. Ve Halk sağlığı doktoru Landrigan, “bu sadece büyük bir küresel sorun” dedi. “Ve ülkeler geliştikçe ve şehirler büyüdükçe dünya çapında daha da kötüleşiyor.”

Hindistan, Yeni Delhi’de hava kirliliği kış aylarında zirve yapıyor ve geçen yıl şehir havanın kirli sayılmadığı sadece iki gün gördü. Şehir dört yıldır ilk kez kış aylarında temiz bir hava günü yaşadı.

Bilim ve Kültür Merkezi savunuculuk grubu direktörü Anumita Roychowdhury, hava kirliliğinin Güney Asya’daki önde gelen ölüm nedeni olmaya devam ettiğini, zaten bilinenleri yeniden doğruladığını, ancak bu ölümlerdeki artışın araçlardan ve enerji üretiminden kaynaklanan toksik emisyonların artması anlamına geldiğini söyledi. Yeni Delhi’de Çevre.

Roychowdhury, “Bu veriler, neyin yanlış gittiğinin bir hatırlatıcısıdır, aynı zamanda onu düzeltmek için bir fırsattır.” Dedi.

Uzmanlar, en yoksul bölgelerde kirlilik kaynaklı ölümlerin arttığını söyledi.

“Bu sorun, dünyanın nüfusun en yoğun olduğu (örneğin Asya) ve kirlilik sorununu ele almak için mali ve hükümet kaynaklarının sınırlı olduğu ve sağlık hizmetlerinin bulunabilirliği ve diyet dahil olmak üzere bir dizi zorluğun üstesinden gelmek için sınırlı olduğu bölgelerde en kötüdür. kirlilik,” dedi, çalışmanın bir parçası olmayan Sağlık Etkileri Enstitüsü başkanı Dan Greenbaum.

2000 yılında, endüstriyel hava kirliliği dünya çapında yılda yaklaşık 2,9 milyon insanı öldürdü. 2015 yılına kadar 4,2 milyona ve 2019’da 4,5 milyona ulaştı. Çalışmada, çoğunlukla verimsiz ilkel sobalardan kaynaklanan ev hava kirliliğinde atılım ve hava kirliliği 2019’da 6,7 ​​milyon insanı öldürdü.

Bazıları dünyanın her ülkesinde benzinden ve ayrıca eski boyalardan, geri dönüşüm pillerinden ve diğer imalatlardan kaynaklanan kurşun katkı maddelerinden kaynaklanan kurşun kirliliği yılda 900.000 insanı öldürürken, su kirliliği yılda 1,4 milyon ölümden sorumludur. Çalışma, iş sağlığı kirliliğinin 870.000 ölüm daha eklediğini söyledi.

Landrigan, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 20.000 kişinin kurşun kirliliğinin neden olduğu hipertansiyon, kalp hastalığı ve böbrek hastalığından çoğunlukla mesleki tehlikeler olarak öldüğünü söyledi. Kurşun ve asbest, Amerika’nın en büyük kimyasal mesleki tehlikeleri ve kirlilikten yılda yaklaşık 65.000 kişiyi öldürüyorlar, dedi. Çalışma, 2019’da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hava kirliliği ölümlerinin sayısının 60.229 olduğunu ve geçen yıl 16 yılın zirvesi olan yaklaşık 43.000’e ulaşan Amerikan yollarındaki ölümlerden çok daha fazla olduğunu söyledi.

Modern kirlilik türleri çoğu ülkede, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde artıyor, ancak 2000’den 2019’a Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Etiyopya’da düştü. Küresel Sağlık ve Kirlilik İttifakı’nın kurucusu ve kirlilik temizleme programları üzerinde çalışan kar amacı gütmeyen Pure Earth’ün başkanı olan çalışmanın ortak yazarı Richard Fuller, Etiyopya’nın rakamları tam olarak açıklanamaz ve bir raporlama sorunu olabilir, dedi. yaklaşık bir düzine ülkede.

Çalışma yazarları, daha iyi izleme, daha iyi raporlama ve endüstriyi ve arabaları düzenleyen daha güçlü hükümet sistemleri ihtiyacını vurgulayarak kirlilik kaynaklı ölümleri azaltmak için sekiz öneride bulundular.

Fuller, “Bu sorunların her birinin nasıl çözüleceğini kesinlikle biliyoruz” dedi. “Eksik olan siyasi iradedir.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/global-pollution-kills-9-million-people-each-year/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir