Kuzey Kore, şüpheli COVID-19 vakalarında bir sıçrama daha bildirdi


Kuzey Kore Çarşamba günü 232.880 yeni ateş vakası ve lider Kim Jong Un’un yetkilileri “olgunlaşmamışlık” ve “gevşeklik” ile suçlamasıyla altı ölüm daha bildirdi. COVID-19 Salgın aşılanmamış ulusu kasıp kavuruyor.

Ülkenin anti-virüs merkezi, Nisan ayının sonundan bu yana hızla yayılan ateş nedeniyle 62 kişinin öldüğünü ve 1,7 milyondan fazla kişinin hastalandığını söyledi. Bir milyondan fazla insanın iyileştiğini ancak en az 691.170 kişinin karantinada kaldığını söyledi.

Dış uzmanlar, hastalıkların çoğunun COVID-19 olacağını söylüyor, ancak Kuzey Kore geçen hafta bir omikron salgınını kabul ettiğinden bu yana, muhtemelen yetersiz test yetenekleri nedeniyle yalnızca az sayıda COVID-19 vakasını doğrulayabildi.

Virüs Salgını Kuzey Kore
Pyongyang Diş Hijyen Ürünleri Fabrikası’nın bir çalışanı, devlet 16 Mayıs 2022’de Kuzey Kore’nin Pyongyang kentinde hastalığın yayılmasını durdurmak için önlemleri artırdığı için yemek odasının zeminini dezenfekte ediyor. 18 Mayıs Çarşamba günü Kuzey Kore, 232.880 yeni vaka bildirdi. ateş ve altı ölüm daha.

Cha Song Ho / AP


Salgının kontrol altına alınamaması, bozuk sağlık sistemi ve 26 milyonluk bir nüfusu aşısız bırakan uluslararası olarak sunulan aşıları reddetmesi göz önüne alındığında, Kuzey Kore’de korkunç sonuçlar doğurabilir.

Salgın, hastaları izlemek için testlerin ve kaynakların eksikliği göz önüne alındığında, ateş sayısından neredeyse kesinlikle daha büyük ve ayrıca, Kuzey Kore’nin, on yılının en zorlu anını yaşayan Kim’in darbesini yumuşatmak için ölümleri eksik bildirdiğine dair şüpheler var. iktidarda. Salgın, kötü yönetim ve Kim’in nükleer silah ve füze geliştirmesi üzerindeki ABD liderliğindeki yaptırımlarla zaten kırılmış bir ekonomiye daha da zarar verdi.

Kuzey’in resmi Kore Merkez Haber Ajansı, Kim’in Salı günü iktidar partisi Politbüro toplantısında yaptığı açıklamada eleştirilen yetkililer “Devletin krizle başa çıkma kapasitesindeki olgunlaşmamışlığın” altını çizdiğini ve güvenlik açığını “olumlu olmayan tutum, gevşeklik ve faaliyetsizlik” üzerine suçladığını söylediği erken pandemi tepkileri hakkında.

KCNA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yetkilileri işyerlerinde virüs kontrollerini güçlendirmeye ve günlük ihtiyaçların arzını iyileştirmek ve yaşam koşullarını istikrara kavuşturmak için “iki katına çıkarmaya” çağırdı.

Kim’in yorumları, devlet rezervlerinden serbest bırakılan ilaçların dağıtımını nasıl idare ettikleri konusunda yetkilileri dolandırdıktan ve ordusunu, krizle başa çıkmak için 24 saat açık olan başkent Pyongyang’daki eczanelere malzemelerin taşınmasına yardımcı olmak için seferber ettikten günler sonra geldi.

KCNA, Kore Halk Ordusu’nun tıbbi birimlerinin yaklaşık 3.000 üyesinin eczanelere ilaç dağıtımına yardımcı olduğunu, halk sağlığı sektörlerindeki 1,4 milyondan fazla yetkili, öğretmen ve öğrencinin, semptomları olan kişileri teşhis edebilmeleri için kontrollere gönderildiğini söyledi. karantinaya alındı.

Diğer ülkelerde hastaneye yatışları ve ölümleri azaltan aşılar, antiviral haplar ve yoğun bakım üniteleri gibi halk sağlığı araçlarına sahip olmayan Kuzey Kore, semptomları olan insanları bulmaya ve onları barınaklara tecrit etmeye güveniyor.

Salgın konusunda alarmı yükselten Kim, ekonomik hedeflerine ulaşılması gerektiğini de vurguladı. Devlet basınında çıkan haberler, büyük işçi gruplarının çiftliklerde, maden tesislerinde, elektrik santrallerinde ve şantiyelerde toplanmaya devam ettiğini ve çalışmalarının “planlandığı gibi ilerlemesini” sağlamak için yönlendirildiğini gösteriyor.


Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ilk kez toplum içinde maske takıyor

01:32

Geçen Perşembe günü COVID-19 enfeksiyonlarını kabul etmeden önce Kuzey Kore, dünyanın neredeyse her köşesine ulaşan virüsü dışarıda tutma konusunda mükemmel bir rekor konusunda ısrar etmişti, bu iddia geniş çapta kuşkuluydu. Ancak son derece katı sınır kapatması, geniş çaplı karantinaları ve anti-virüs kontrollerini “ulusal varoluş” meselesi olarak vurgulayan propagandası şimdiye kadar büyük bir salgını önlemiş olabilir.

Kuzey’in bir COVID-19 salgınını kabul etmesinin dış yardımı kabul etme isteğini ifade edip etmediği açık değil. Kim’in hükümeti, BM destekli COVAX dağıtım programı tarafından önerilen milyonlarca aşı çekiminden, muhtemelen bunlara ekli uluslararası izleme gereklilikleri nedeniyle kaçınmıştı.

Kuzey Kore ve Eritre, aşıları piyasaya sürmeyen tek bağımsız BM üyesi ülke. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Salı günü yaptığı açıklamada, ajansın her iki ülkeye de aşı, ilaç, test ve teknik destek göndermeyi teklif ettiğini, ancak hiçbir ülkenin liderinin henüz yanıt vermediğini söyledi.

Tedros, “DSÖ (Kuzey Kore)’de daha fazla yayılma riskinden derin endişe duyuyor” dedi ve ülkede, ciddi hastalık riskine sokan altta yatan koşullara sahip endişe verici sayıda insan bulunduğunu da kaydetti.

DSÖ acil durum şefi Dr. Michael Ryan, Kuzey Kore ve Eritre gibi ülkelerde kontrol edilmeyen herhangi bir iletimin yeni varyantların ortaya çıkmasına neden olabileceğini, ancak ülkeler yardımını kabul etmedikçe DSÖ’nün harekete geçmek için güçsüz olduğunu söyledi.

Kuzey şimdiye kadar rakip Güney Kore’nin aşı, ilaç ve sağlık personeli sağlama teklifini görmezden geldi, ancak uzmanlar Kuzey’in ana müttefiki Çin’den yardım kabul etmeye daha istekli olabileceğini söylüyor. Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore’nin Salı günü Çin’den acil durum malzemeleri getirmek için birden fazla uçakla uçtuğu yönünde basında çıkan haberleri doğrulayamadığını söyledi.

KCNA, Salı günkü toplantıda Kuzey Koreli yetkililerin, Politbüro üyelerinin “genel salgın önleme cephesinde sürekli olarak iyi şansı sürdürmenin” yollarını tartışırken, ülkenin krizi kendi başına aşabileceğine olan güvenini ifade etmeye devam ettiğini söyledi.


Kuzey Kore yeni tip füze denediğini iddia etti

04:53

Kim ilk kez maske takarken görüldü Kuzey Kore’nin COVID-19 enfeksiyonlarını kabul etmesi geçen hafta, Salı günkü toplantının devlet medyası fotoğrafları, Kim ve Politbüro üyelerinin olası bir güven ifadesiyle, yüzleri açık tartışmalara girdiğini gösterdi.

Kuzey Kore’nin COVID-19 salgını, yaklaşık beş yıl içinde ilk kıtalararası balistik füze denemesi de dahil olmak üzere, silah gösterilerinde kışkırtıcı bir koşunun ortasında, Amerika Birleşik Devletleri’ni Kuzey’in nükleer bir güç olduğu fikrini kabul etmeye zorlamayı amaçlayan bir eş zamanlı olarak geldi. güçlü bir konumdan ekonomik ve güvenlik tavizlerini müzakere etmek.

Kuzey’in, ABD’li ve Güney Koreli yetkililerin bu ay gibi erken bir tarihte gerçekleşebileceğini söylediği nükleer patlayıcı testlerine devam etmek için olası hazırlıklarda en son 2017’de aktif olan bir nükleer test alanını restore ettiğine dair işaretler de var.

Beyond Parallel tarafından Salı günü yayınlanan bir analize göre, Punggye-ri’deki test sahasının yakın tarihli ticari uydu görüntüleri, sitenin güney kesiminde henüz kullanılmayan bir tünelde yenileme çalışmaları ve hazırlıklar olduğunu gösteriyor. , Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi tarafından yürütülen bir web sitesi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/north-korea-suspected-covid-19-cases-jump/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir