Öğrenciler, Afgan kadınlarının haklarının siyaha döndüğünü gördükçe, Taliban’ın onları yanlış renkte başörtüsü taktıkları için üniversiteden engellediğini söylüyorlar.


Taliban güçleri, kız üniversite öğrencilerinin Çarşamba günü Kabil’de derslere girmesini engelledi ve görünüşe göre başörtüleri çok renkli olduğu için onları geri çevirdi. İslamcı grubun en son kanıtıydı. insan haklarının sürekli erozyonu ABD ordusunun geri çekilmesinden neredeyse bir yıl önce iktidarı ele geçirdiğinden beri Afganistan.

Sosyal medyada paylaşılan videolar, Taliban üyelerinin bir grup kadını Kabil Politeknik Üniversitesi girişinde durdurup başörtüleri siyah olmadığı için evlerine gönderdiklerini gösteriyor.

İnternette yayınlanan bir videoda bir kız öğrencinin “Bugün renkli başörtüsü yüzünden öğrencilerin derse girmesine izin vermiyorlar” dediği duyuluyor. “Renkli başörtüsü takmamamız konusunda bizi uyardılar.”

Bir diğeri gizlice çekilmiş video, bir erkek yetkilinin öğrencilere siyah başörtüsünün Yüksek Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla üniversitenin resmi “üniformasının” bir parçası olduğunu açıkladığını gösteriyor. Öğrencilerin “bu sıcak havada siyah başörtüsü takması mümkün değil” dediğini duyan öğrenciler protesto etti.

Bu ayın başlarında Taliban resmen tüm kadınlara emretti Ülkede, dışarı çıktıklarında tepeden tırnağa kendilerini tamamen kapatan giysiler giymeleri. Bu ferman, hangi renk başörtüsü veya diğer giysilerin uygun görüleceğinden özellikle bahsetmedi.


Afgan kadınlara burka giyme emri verildi

00:17

CBS News tarafından Çarşamba günü videolarla ilgili sorulan bir soruya, Afganistan’ın tüm üniversitelerini denetleyen Yüksek Eğitim Bakanlığı sözcüsü Maulvi Ahmad Taqi, bazı öğrencilerin “üniversite içindeki liderler tarafından durdurulduğunu” iddia ederek raporların “doğru olmadığını” söyledi. Belirli bir üniformaya uyulmaması nedeniyle birkaç dakikalığına, ardından sınıfa geri dönmelerine izin verildi.”

Taliban’ın İslam Şeriat yasası versiyonunu uygulamakla görevli Ahlak ve Erdem Bakanlığı sözcüsü, CBS News’in bu hikaye hakkında yorum yapma talebine yanıt vermedi.

Ancak CNN’den Christian Amanpour ile konuşan İçişleri Bakanı vekili ve Taliban lider yardımcısı Sirajuddin Haqqani, ülkenin fiili hükümetinin kadınları başörtüsü takmaya zorlamadığını, sadece onlara tavsiyede bulunduğunu söyledi.

Amanpour’a “Başörtüsü zorunlu değil, herkesin uygulaması gereken İslami bir emirdir” dedi.

Taliban’ın kadınlara yönelik kuralları sıkılaştırması Afgan öğrencilerle bitmiyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü Kadın Hakları Direktör Yardımcısı Heather Barr, Twitter’da, Birleşmiş Milletler çalışanları arasında bu hafta Taliban yetkililerinin Kabil ofislerine yaptığı ziyareti tartışırken gönderildiğini ve ülkedeki kadın BM personelini giymeleri konusunda uyardığını söylediği bir dahili not yayınladı. tesettür iş başında.

İnternette yayınladığı notta, “Başörtüsü takılıp giyilmediğini görmek için binaya girmek bile istediler” denildi. Barr’ın tweet’inde ayrıca, Kabil’deki BM ofisinin dışındaki bir duvara asıldığını söylediği ve çalışanları başörtüsü takmaları konusunda uyardığı bir broşür de gösterildi.

Kabil Üniversitesi’nde tıp öğrencisi olan Nayla Mirza, CBS News’e, öğrencilerin okul yöneticilerinden başörtüsü takmaları konusunda uyarı aldıklarını, aksi takdirde üniversitenin kapatılacağını söyledi.

“Bu küçük sorunlar sadece bahane ve sonunda Taliban tüm üniversiteleri kadınlar için kapatacak” dedi. Mirza, silahlı Taliban üyelerinin pratik çalışmalarının bir parçası olarak başkentteki hastaneleri ziyaret ederken kendisine ve diğer öğrencilere eşlik ettiğini söyledi.

CBS News’e verdiği demeçte, “Bir hastayı ziyaret ettiğimizde silahlı bir Talib bize acil servise kadar eşlik ediyor” dedi. “Bir keresinde bir hastayı kontrol ederken silahlı bir Talib bana fitneyi kışkırttığımı ve erkeklerin dikkatini çektiğimi söyledi.”
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/taliban-sends-afghanistan-female-students-home-wrong-color-hijab-headscarf/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir