Pakistan mango üretiminde düşüşle karşı karşıya kalabilir


MULTAN: Nisan ayına kadar Mirpurkhas’ın ünlü mango üretim bölgesindeki çiftçiler, ülke ihracatının önemli bir bölümünü oluşturan sulu, sarı meyvelerin bol miktarda hasat edilmesini bekliyordu.

Bununla birlikte, büyük karlar elde etme hayalleri, su kıtlığı ve beklenmedik kasırgalar ile birlikte sıcaklıktaki olağandışı artışla birlikte Mart ve Nisan aylarında ülkedeki mango üretimini önemli ölçüde düşürebilecek faktörlerdir.

Çiftçiler ve ihracatçılar farklı tahminlere sahip olsa da, hepsi mango üretiminin ve müteakip ihracatın bu yıl büyük ihtimalle darbe alacağı konusunda hemfikir.

Binlerce dönüme dağıtın, yüzlerce büyük ve küçük mango orkide, dünyaca ünlü mirpurkhas için, çoğunlukla sindhri olmak üzere çeşitli mango çeşitleri verir.

Mayıs ayının ilk haftasında şiddetli kasırgalar yerel bahçıvan Mahmoud Nawaz Shah’a göre ağır meyve düşüşüne neden oldu.

Shah, büyük su kıtlığı olmasaydı, yaz başlarının kendisinin sorun olmayacağını söyledi.

Ülke şu anda daha az kar yağışı ve yağmur nedeniyle büyük bir su sıkıntısıyla karşı karşıya ve bu da çiftçilerin büyük protestolarına neden oldu.

Geçen hafta Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi, Pakistan’ı kuraklık acil durumlarıyla karşı karşıya kalan 23 numaralı ülkeye dahil etti.

Uluslararası çevre kuruluşları, iklim değişikliğinden en çok etkilenen ilk on ülke arasında yer alan Pakistan’da 2025 yılına kadar su krizinin daha da kötüleşebileceği konusunda uyardı.

Dünyanın en büyük sulama sistemlerinden biri olmasına rağmen, komşu Hindistan ile ve daha sonra iller arasında nehir suyu anlaşmazlıkları, son 70 yılda Pakistan’daki ardışık hükümetlere baş ağrısı verdi.

Sindh ve Punjab, 1947’de Hindistan alt kıtasının bağımsızlığı ve bölünmesinden önce bile su dağıtımı konusunda tartıştı.

Ülkenin toprak bakımından en büyük, ancak en az nüfuslu eyaleti olan Belucistan, Sindh yönetimini de suyunu çalmakla suçluyor.

gerileyen üretim

Pakistan’dan yapılan yıllık mango ihracatı, çoğunlukla Orta Doğu, Avrupa, ABD, Japonya, Avustralya vb. ülkelerde 150.000 mt’a kadar çıkmaktadır. 90 ila 100 milyon dolar arası kazanıyor. Ulusal yavru kedi yıllık.

Ülkenin en büyük eyaleti ve ekmek sepeti olan Pencap, ülkelerin toplam mangosunun yüzde 70’ini üretirken, Sindh ve Khyber Pakhtunkhwa sırasıyla yüzde 29 ve yüzde 1 veriyor.

2018 yılına kadar Pakistan, yılda 1,9 milyon mt mango üreterek, Hindistan, Çin, Tayland, Endonezya ve Meksika’dan önce gelen bir dünyada altıncı sırada yer aldı.

Ülkede mango üretimi son dört yılda düşüş gösteren fenomeni küresel ısınmayla suçladı.

Şu anda Pakistan’ın yıllık mango üretimi 1,7 ile 1,8 milyon mt arasındadır.

Başka bir büyük Mango üretim alanından Multan merkezli bir üretici olan Shahid Hameed Bhutta, “Mart ve Nisan aylarında olağandışı sıcaklıklar son birkaç yılda mango üretimine zarar verdi ve bu da miktarda önemli bir düşüşe yol açtı” dedi.

Sıcaklık 38-42 santigrat dereceye fırladı. Mart ve Nisan aylarında Multan’da normalden 6 dereceden daha az olmamak kaydıyla büyük meyve dökülmesine neden olur.

Bu aşamada mangolar neredeyse olgunlaştığında Bhutta, 32 ve 34 santigrat derece sıcaklıkların ideal olduğunu söyledi.

Bhutta’nın belirttiği bir başka neden, mazot ve su borulu kuyular için elektrik kıtlığı ve eksikliğidir. mango üretiminde bir düşüş için.

mango bu yıl pahalı olacak

Önde gelen mango ihracatçısı Waheed Ahmad, bu yıl mango sevenler için kötü haberlerin olduğunu söylüyor.

Akhtar Saeed, “Meyve için pahalı olacak Bu yıl, başta devam eden su kıtlığı olmak üzere birçok faktör nedeniyle ülkedeki toplam mango üretiminde %50 gibi bir düşüş bekleniyor” dedi. Aynı zamanda başkanı olan Bu, Pakistan Meyve İhracatçıları Birliği tarafından Anadolu Ajansı’na bildirildi.

Ona göre, bu yıl dernek, daha az üretim nedeniyle ihracat hedefini 150.000 mt’dan 125.000 mt’a düşürdü ve bu 900.000 mt’u geçmeyecek.

Yükselen deniz ve uçak fiyatları, ihracatçıların sıkıntılarını Akhtar’a ekledi.

Benzer bir görüşü tekrarlayan Bhutta, mangoda yüzde 40’a kadar yüzde 50’lik bir düşüş olacağından korkuyor.

Buna rağmen Bhutta, ülkenin ihracat planını yerine getireceğinden umutlu. “ihracatçılar üreticilere iyi bir oran verirse” 150.000 metrik ton.

Ancak Pakistanlılar için, düşük üretim nedeniyle meyveler biraz daha pahalı bir yıl olacak” dedi.

Shah, diğer tahminlerin sonunda daha yüksek olduğunu söyleyerek mango üretimini yüzde 10’a kadar yüzde 12’ye kadar düşürdü.

Yakıt, nakliye, işçilik ve paketleme için artan maliyetler de yerel mango fiyatlarını yükseltmeye hazır.

meyvelerin kralı

Bir meyve kralı gibi yücelen Pakistan ve Hindistan, onu ulusal meyveleri olarak kabul ediyor. Her ikisi de genellikle diplomasi ve siyasi faaliyetlerdeki etkilerini ortaya koyar.

Meyve yüzyıllar boyunca yöredeki yazar ve şairler tarafından dile getirilmeyen duygu ve düşünceleri temsil etmek için de kullanılmıştır.

Özellikle Anwar Ratual, Dasheri, Langra, Saroli, Sindri, Totapari ve diğerleri olmak üzere iki düzine mango çeşidi vardır.

En ünlü Pakistan mangosu, kökleri olan Anwar Ratol olarak bilinir. Batı eyaleti Uttar Pradesh’in Bagpatsky semtinde, Yeni Delhi’den iki saat uzaklıkta bir köyde.

1947’deki bölünmeden yıllar önce, Ratol’dan bir mango yetiştiricisi Pakistan tarafına göç etti. Punjab’a gitti ve oraya naklettiği dala babası Enver’in adını verdi.

İslamabad, neredeyse her yıl Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye bir kutu Hindistan mango başbakanı ve diğer üst düzey yetkililer gönderiyor.

Bununla birlikte, kalitelerini daha da artırmak için en son hasat yöntemlerinin benimsenmesine çok az ilgi gösterildi.

Mango mahsulleri sıcak havaya ihtiyaç duyar, ancak kışlar her seferinde yıldan daha uzundur ve bu da mango üretimini kademeli olarak etkiler.

“İklim değişikliği, çözülmesi çok zaman ve çaba gerektiren uzun vadeli bir sorundur. Ancak, uygun su yönetimi ve modern tarım teknolojisinin kullanılmasıyla olumsuz etkileri en aza indirilebilir” dedi.


Kaynak : https://worldweeklynews.com/pakistan-may-face-dip-in-mango-production/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir