Savaş suçlarıyla suçlanan Rus askeri Vadim Shishimarin, silahsız Ukraynalı sivili öldürmekten suçlu bulundu.


bu Savaş suçlarından yargılanan ilk Rus askeri Ukrayna’da Çarşamba günü 62 yaşındaki silahsız bir sivili vurup öldürmekten suçlu bulundu. Savaşın başlamasından birkaç gün sonra, Mart ayı başlarında Ukrayna güçleri tarafından ele geçirilen bir Rus tank birliğinin parçası olan 21 yaşındaki Vadim Shishimarin, olası bir ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya.

Shishimarin Çarşamba günü Kiev’deki bir bölge mahkemesine çıktı. Geçen hafta yapılan ön duruşmada savcılar, Shishimarin’in, Rusya’nın 28 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden birkaç gün sonra Ukrayna kuvvetlerinin saldırısına uğramasının ardından kaçmak için çaldıkları diğer askerlerle birlikte özel bir araç kullandığını söyledi. .

Rusya Ukrayna Savaşı
21 yaşındaki Rus ordusu Çavuş Vadim Shishimarin, 18 Mayıs 2022’de Ukrayna’nın Kiev kentindeki bir mahkeme duruşması sırasında bir camın arkasında görülüyor.

Efrem Lukatsky/AP


Chupakhivka köyüne gittiler, burada 62 yaşında bisiklete binen ve telefonuyla konuşan kurbanla karşılaştılar.

Savcılar, Shishimarin’in Ukraynalı savunuculara Rusların yeri hakkında bilgi vermesini engellemek için sivili vurmasının emredildiğini söyledi. Shishimarin’in açık araba penceresinden kurbanın kafasına birkaç el ateş ederek onu anında öldürdüğünü söylediler.

Ukraynalı yetkililer, çekimin ülkenin Devlet Güvenlik Servisi tarafından videoya kaydedildiğini, ancak bu videonun CBS News tarafından görülmediğini söyledi.


Yakalanan Rus askeri şimdi savaş suçlarından mahkemeye çıkıyor

03:31

Shishimarin, savcılar tarafından geçen hafta gösterilen ve Ukrayna makamları tarafından düzenlendiği anlaşılan bir itiraf videosunda “Vurmam emredildi” dedi. “Ona bir (yuvarlak) vurdum. Düştü. Biz de yola devam ettik.”

Ukrayna Ulusal Güvenlik Servisi, Shishimarin’in video açıklamasını “düşman işgalcilerin ilk itiraflarından biri” olarak nitelendirdi.

Ukrayna, ABD ve uluslararası toplumdaki diğer ülkelerle birlikte Rusya’yı Ukrayna’ya karşı savaşı sırasında sivillere karşı vahşet işlemekle suçladı ve 10.000’den fazla olası savaş suçu tespit ettiğini söyledi.

Rusya, sivilleri hedef almayı reddetti ve Ukrayna’yı vahşet düzenlemekle suçladı.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-russia-war-crimes-trial-vadim-shishimarin-pleads-guilty/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir