Taliban Afganistan’ın insan hakları komisyonunu feshetti, “gerekli görülmediğini” söyledi


Kabil – Salı günü Taliban yetkilileri dağıldıklarını söyledi Afganistanbağımsız insan hakları komisyonu “gerekli görülmedi”. Sert İslamcılar, geçen Ağustos’ta iktidarı ele geçirdiklerinden bu yana seçim komisyonu ve kadın işleri bakanlığı da dahil olmak üzere Afganların özgürlüklerini koruyan çok sayıda kurumu kapattılar.

Hükümet sözcü yardımcısı Inamullah Samangani AFP’ye verdiği demeçte, “İnsan haklarıyla ilgili faaliyetler yürütecek başka örgütlerimiz, yargıyla bağlantılı örgütlerimiz var” dedi.

Afganistan’ın yirmi yıllık savaşının sivil kayıplarını belgelemeyi de içeren insan hakları komisyonunun çalışmaları, Taliban’ın geçen yıl ABD destekli bir hükümeti devirmesi ve örgütün üst düzey yetkililerinin ülkeden kaçmasıyla durduruldu. Milli Güvenlik Kurulu ve barışı destekleyen bir uzlaşma konseyi de hükümetin ilk yıllık bütçesini açıkladığı hafta sonu kapatılmıştı.

Samangani, “Bu departmanlar gerekli görülmediği için feshedildi. Ancak gelecekte ihtiyaç duyulursa faaliyetlerine devam edebilirler.” dedi.

Afganistan
10 Mayıs 2022’de Afganistan’ın başkenti Kabil’de Güney Koreli bir insani yardım grubu tarafından dağıtılan gıda tayınlarını almak için bekleyenler için bir Taliban savaşçısı nöbet tutuyor.

Ebrahim Noroozi/AP


Fiili Taliban hükümeti – hala herhangi bir büyük ülke tarafından resmen tanınmamaktadır – neredeyse tamamen dış yardıma bağımlı bir ülkede yaklaşık 44 milyar Afgan (yaklaşık 500 milyon $) tutarında bir mali açıkla karşı karşıyadır.

Şubat ayında, Başkan Joe Biden bir icra emri imzaladı. Afgan hükümeti fonlarında 7 milyar doları bölüştürün ABD’de 11 Eylül 2001 terör saldırılarının kurbanlarının bazı aileleri ile Afganistan’daki insani yardım ve diğer temel ihtiyaçlara yardım sağlayan programlar arasında düzenlendi.

Afganistan’ın 9 milyar doların üzerinde rezervi var – ABD’de tutulan 7 milyar doların biraz üzerinde rezerv dahil. Paranın geri kalanı büyük ölçüde İngiltere, Almanya, İsviçre ve BAE’de. ABD’deki varlıkların çoğu, ABD ve uluslararası bağışçıların son yirmi yılda Afgan hükümetine sağladığı yardımlardan geliyor. Taliban, paraya erişim talebinde bulundu, ancak başarısız oldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü kadın hakları direktörü yardımcısı Heather Barr, Afganistan’ın kapanmalarla birlikte gerilediğini görmenin şok edici olduğunu söyledi.

“Gidecek bir yerin olması, yardım istemek ve adalet talep etmek çok önemliydi” diye tweet attı.


Afganistan’daki insani krizin 2022’de daha da kötüleşmesi bekleniyor

02:41

Taliban daha önce 1996’dan 2001’e kadar olan ilk rejimden daha yumuşak bir yönetim sözü verdi, ancak grup istikrarlı bir şekilde birçok Afgan’ın özgürlüklerini aşındırdıözellikle eğitim, çalışma ve giyim konusunda kısıtlamalarla karşılaşan kadınlar.

Sert rejim, maruz kaldığı mali baskıya ek olarak, Kabil’in kuzeyindeki Panjshir vadisinde üslenen silahlı bir direnişle de karşı karşıya. CBS News’ olarak Ahmed Muhtar raporları, şiddetli çatışmalar geçen hafta her iki tarafta da önemli sayıda can aldı ve bölgeden kaçan sivilleri gönderdi.

1990’ların ikonik bir Afgan karşıtı Taliban kahramanının oğlu olan Ahmed Mesud, Afganistan Ulusal Direniş Güçlerine liderlik ediyor ve ülke dışından herhangi bir açık destek almasalar da, hareket Afganları Taliban’ın elinden kurtarma sözü verdi. baskıcı kural.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/afghanistan-war-taliban-dissolves-human-rights-commission/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir