Uçuş verilerinin bildirdiğine göre, Çin Doğu jeti kasıtlı olarak dağ yamacına düştü ve gemide 132 kişi öldü


ABD’li müfettişler Wall Street Journal, gemideki birinin Mart ayında bir Çin Doğu uçağını kasten düşürdüğüne inanıyor rapor edildi Salı, Çin’in on yıllardır en ölümcül hava felaketi olan şeyde.

Çin Doğu uçuşu MU5375, 21 Mart’ta Kunming’den Guangzhou’ya seyahat ederken, açıklanamaz bir şekilde 29.000 fit yükseklikten bir dağ yamacına daldı. 132 kişiyi öldürdü gemide.

Lafta kara kutu uçuş verileri siteden kurtarılan kayıt cihazları analiz için Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi.

Çin Uçak Kazası
Xinhua Haber Ajansı tarafından yayınlanan bu fotoğrafta, arama kurtarma çalışanları 24 Mart 2022’de güney Çin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki Tengxian İlçesindeki China Eastern uçuş kazasında enkazda arama yapıyor.

Lu Boan / AP


Wall Street Journal’a göre, bu veriler birinin – muhtemelen bir pilot veya kokpite girmeye zorlayan birinin – Boeing 737-800’ü bir burun dalışına göndermek için emirler girdiğini gösteriyor.

Journal, “Amerikalı yetkililerin ön değerlendirmesini bilen bir kişi”, “Uçak, kokpitteki biri tarafından söyleneni yaptı” dedi.

Bir kaynak Reuters’e, müfettişlerin kazanın mürettebatı içeren “gönüllü” bir eylemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırdıklarını, ancak bunun dalışın kasıtlı olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Gazete, ABD’li yetkililerin, Çinli müfettişlerin şimdiye kadar uçakta veya uçuş kontrollerinde kazaya neden olabilecek ve gelecekteki uçuşlarda ele alınması gerekebilecek herhangi bir sorun belirtmediği gerçeğinin vardıkları sonuçları desteklediğine inanıyor.

Hem ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu hem de Boeing, Salı günü AFP’ye soruşturma hakkında yorum yapmayı reddetti.

Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) Nisan ayında yaptığı açıklamada, Boeing’den gelen bir rapora göre, müfettişlerin “anormal bir şey” olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadığını söyledi.

CAAC yaptığı açıklamada, personelin kalkıştan önce güvenlik gereksinimlerini karşıladığını, uçağın tehlikeli mal taşımadığını ve sert hava koşullarına maruz kalmadığını, ancak ajans tam bir soruşturmanın yıllar alabileceğini söyledi.

Kazanın hemen ardından, Çin’in iktidardaki Komünist Partisi, medya kuruluşları ve yerel sakinler kaza yerine koşarken sansür makinesini hızlandırarak bilgiyi kontrol etmek için hızla harekete geçti.

Temel soruları cevapsız bırakan ön soruşturma ile anlatı üzerindeki sıkı kontrolünü sürdürdü.

Reuters’in bildirdiğine göre, Wall Street Journal hikayesinin ekran görüntüleri hem Çin’in büyük sosyal medya platformunda hem de mesajlaşma uygulamasında Çarşamba günü sansürlendi.

Güneydeki Wuzhou şehri yakınlarındaki ölümcül inişten sonra, yetkililer hızla büyük bir alanı kordon altına aldı ve Çin’in internet düzenleyicisi, Çin’in sıkı bir şekilde kontrol edilen ağından kaza hakkında çok miktarda “yasadışı bilgi” temizlediğini duyurdu.

Uçağın uçuş numarasını taşıyan bir sosyal medya hashtag’inin sansürlendiği ortaya çıktı.

Kaza, Çin’in yaklaşık 30 yıldaki en ölümcül kazasıydı ve ülkenin kıskanılacak uçuş güvenliği rekorunu kırdı.

Kasıtlı jet kazaları çok nadirdir. 2015 yılında bir Germanwings yardımcı pilotu bir uçağı kasten bir Fransız dağ yamacına uçurdu ve gemideki 150 kişinin hepsini öldürdü.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/china-eastern-flight-deliberately-crashed-flight-data-report/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir