Ukrayna savaşından kaynaklanan gıda kıtlığı dünya liderlerini karıştırıyor


ABD ve Birleşmiş Milletler, savaşın parçaladığı Ukrayna’daki kapalı limanlardan tahıl ve temel gıda maddelerini çıkarmak için çalışıyor.

Çarşamba günü, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David Beasley, Ukrayna’daki ve dünyadaki gıda krizlerini düzeltmek amacıyla BM’de iki günlük toplantılara başladı.

Blinken, iki günlük gezisi sırasında New York’taki BM Genel Merkezi’nde birçok gıda krizinin kıtlık koşullarına yol açtığı Afrikalı liderlerle bir araya gelecek. Bu ayın başlarında Ukrayna, Rus güçleri tarafından ele geçirildikten sonra dört Kara ve Azak deniz limanını kapattı.

“Odessa bölgesindeki limanlar hemen açılmazsa iki şey olacak: Birincisi, #Ukrayna genelinde tarımsal çöküş yaşayacağız. İkincisi, tüm dünyada kıtlıklar baş gösterecek. yeniden açın ve bunun ŞİMDİ gerçekleşmesi gerekiyor,” Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley dedim bir tweet’te.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Shaza Moghraby, Çarşamba günü CBS News’e verdiği demeçte, “Limanları yeniden açma ihtiyacı konusunda çok sesimizi yükselttik” dedi. 60 Dakikaya Beasley. Moghraby, “Ukrayna’nın karadeniz limanları tıkanıyor ve bu da tahıl ve tarımsal girdi ihracatını aksatıyor. Bu da küresel gıda fiyatlarının artmasına katkıda bulunuyor.” dedi.

Bu arada Guterres, gıda kıtlığını ve bunun sonucunda dünya çapında fiyatlardaki artışı gidermek için Ukrayna’nın ihracatını açmak için Rusya ve Ukrayna ile müzakere ediyor gibi görünüyor. Wall Street Dergisi.

Müzakerelere yakın kaynaklar CBS News’e verdiği demeçte, ABD ve BM arasında Rusya ve Ukrayna ile Avrupa Birliği ve Türkiye ile birlikte Guterres’in iki günlük toplantılarda açıklayacağını müzakereler olduğunu söyledi.

WFP’ye göre, dünya çapında yaklaşık 276 milyon insan 2022’nin başında zaten akut açlıkla karşı karşıyaydı. En dik artış Sahra altı Afrika’da olmak üzere, Ukrayna’daki çatışma devam ederse bu sayının 47 milyon artması bekleniyor.

Savaştan önce, Ukrayna tarafından üretilen gıdanın çoğu – 400 milyon insanı beslemeye yetecek kadar – ülkenin yedi Karadeniz limanı aracılığıyla ihraç edildi.

Buğday ve mısır fiyatları, 2021 ve 2022 başlarındaki hızlı artışların üzerine sırasıyla %22 ve %20 arttı.

Dışişleri Bakanı Blinken – ABD Mayıs ayı Güvenlik Konseyi Başkanı olduğu için – Çarşamba günü ABD tarafından yürütülen bakanlar düzeyinde bir toplantının ardından Perşembe günkü Konsey toplantısına başkanlık edecek.

BM’de 10 Afrika ülkesiyle yaptığı toplantıda Blinken, “Ukrayna mısır, buğday, yemeklik yağ tohumları da dahil olmak üzere dünyanın en önemli mahsul ihracatçılarından biri olduğu için, gördüğümüz sonuç şudur. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, Başkan Putin’in yaptığı seçimlerin ve özellikle de Afrika’daki insanların sonuçlarının acısını çekiyor.”

ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield bu hafta başlarında gazetecilere verdiği demeçte, Genel Sekreter’in ABD’yi ihracatı harekete geçirme çabaları hakkında bilgilendirdiğini, ancak savaşın kızıştığı bir ortamda, BM’deki birkaç dünya liderinin Rusya ile müzakereler konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmesinden bu yana ABD, özellikle gıda fiyatlarındaki artışlardan en çok etkilenen ülkelere odaklanarak, yeni küresel insani gıda yardımında 2,3 milyar doları aşan bir açıklama yaptı. BM toplantılarında Küresel Gıda Güvenliği için bir Yol Haritası başlatma planları da var.

BM Uluslararası Kriz Grubu direktörü Richard Gowan, “Biden yönetimi bunu erken bir aşamada anladı ve bu hafta BM’deki gıda güvenliği toplantıları, Washington’un bu savaşın küresel boyutlarını anladığını göstermek için iyi hazırlanmış bir çaba.” -tank CBS News’e söyledi.

ABD’nin aynı anda hem Ukrayna’yı savunmaya hem de küresel gıda sorunlarını yönetmeye odaklanabileceğini göstermesi gerekiyor” dedi.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/food-shortages-ukraine-war-world-leaders-scrambling/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir