Ülkenin çoğu bir sıcak hava dalgasıyla yanarken, ölümcül sel kuzeydoğu Hindistan’a çarparken tren raydan çıktı


Yeni Delhi – Hindistan’ın büyük bir bölümü altında pişerken rekor kıran ısı, geniş ülkenin kuzeydoğusu sel tarafından harap ediliyor. Şiddetli yağmurlar geçen hafta Hindistan’ın Assam ve Arunaçal Pradeş eyaletlerini kırarak, sel ve toprak kaymalarını tetikleyerek evleri, ekin tarlalarını ve köprüleri yıktı.

Şimdiye kadar 11 ölüm selden sorumlu tutuldu ve yalnızca Assam’da 700 köyün sular altında kalması nedeniyle 400.000’den fazla insan yerinden edildi. Çarşamba günü Assam’ın Dima Hasao bölgesinde en az 200.000 kişinin ulaşımı kesildi, tüm yollar ve köprüler giriş ve çıkışlar engellendi.

HİNDİSTAN-ASSAM-NAGAON-SEL
Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinin Nagaon bölgesindeki Kampur bölgesinde şiddetli sağanak yağışların ardından bir kadın sel sularında yüzüyor, 17 Mayıs 2022.

Sokak/Xinhua/Getty


Salı günü, yetkililer kurtarma ve yardım operasyonlarına yardım etmek için ordu birlikleri gönderdi. Hava Kuvvetleri helikopterler Bir istasyonda suyla dolu raylarda mahsur kalan bir trenden insanları tahliye etti.

Hindistan’ın 10- “İnsanların içme suyu yok, stokta sınırlı yiyecek var, her türlü iletişim kesildi ve tüm yollar sel ve heyelanlarla yıkandığı için herhangi bir ulaşım aracımız yok” dedi. Himalaya bölgesinde yaşayan yaşındaki çocuk değişim aktivisti Licypriya Kangujam, CBS News’e verdiği demeçte. Çarşamba günü, iklim değişikliği konusunda milletvekillerine hitap ettiği küçük ada ülkesi Doğu Timor’dan telefonda konuştu.

Hindistan Meteoroloji Departmanı, önümüzdeki üç gün için bölgede “çok şiddetli ila aşırı şiddetli” yağmur tahmininde bulundu ve bunun yardım çabalarını engellemesi bekleniyor.

Kangujam ve Hindistan’ın paylaştığı sosyal medyada yayınlanan dramatik bir video Kuzeydoğu Sınır Demiryolubir çamur kaymasının Assam’ın Yeni Halflong istasyonunda boş bir treni sürüklediği anı gösteriyor.

“Gerçek bir iklim acil durumu”

Sel, çoğu güçlü Himalayaların eteklerinde oturan kuzeydoğu Hindistan’da yaygındır. İki yıl önce, Uttarakhand eyaletinde meydana gelen sel baskınları yaklaşık 200 kişiyi öldürdü.

Bilim adamları, Dünya’nın ısınan ikliminin, Himalaya buzullarının erime hızını artırdığını söylüyor. sık sel ile sonuçlanan.

Hindistan’ın genç iklim aktivisti Kangujam, CBS News’e “Bu gerçek bir iklim acil durumu” dedi.

tarafından ilham greta thunberg2018’de çevre eylemi için kampanya yürütmeye başladı. Ertesi yıl Hindistan parlamentosunun dışında bir hafta geçirdi ve Başbakan Narendra Modi’nin hükümetine iklim değişikliğini engellemeyi amaçlayan kitaplar hakkında bir yasa koyması için baskı yaptı. Bu teklifte başarılı olamadı, ancak aynı yıl Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na hitap ederek diğer dünya liderlerini hemen harekete geçmeye zorladı.

CBS News’e verdiği demeçte, “Dünya liderleri henüz gerçek bir somut iklim eylemi olmadan güzel konuşmalar yapıyorlar” dedi. “Boş, yanlış vaatler küresel iklim krizini çözmeyecek.”

Zengin ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi ve dünya liderlerini siyasi çıkarlarını çevrenin üzerine koymakla suçladı.

CBS News’e verdiği demeçte, “Gezegenimizi kaybetmek bir seçimi kaybetmek gibi değil” dedi.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/india-flooding-deaths-heatwave-climate-change-disasters-licypriya-kangujam/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir