Watchdog raporu, Trump ve Biden yönetiminin kararlarının Afgan güvenlik güçlerinin çökmesine yol açtığını söylüyor


ABD Özel Müfettişliği Ara Raporu, Trump yönetimi tarafından 2020’de tasarlanan ve Biden yönetimi tarafından 2021’de uygulamaya konulan Afganistan karar izninin yeniden yapılandırılması çağrısında bulundu.

Eski Afgan Devlet Başkanı Eşref Ghani’ye verilen kararlarda önemli bir suçlama da yapan müfettiş genel raporu, geçen yaz Taliban’ın ABD’nin tam çıkışından sonra arka planda Afganistan’ın kontrolünü hızla ele geçirmesiyle Afgan hükümetinin inanılmaz düşüşünün ardındaki sebepler üzerine bugüne kadarki en derin araştırmalardan biri. 20 yıllık savaş.

Özel müfettiş John Sopko nihai çöküşün “öngörülebilir” olduğunu yazsa bile, ara rapor başarısız planlama ve stratejide Amerika’nın Afganistan vizyonunu engelleyen bir başka lanetli suçlamadır. ABD, Afgan ordusu için defalarca ulaşılamaz hedefler koydu, gerçek sorunları karıştırdığında başarıyı sağlayan ölçütler uyguladı ve çözmeyi amaçladıkları sorunları yalnızca daha da kötüleştiren çözümlere kaynak akıttı. düzeltmek.

“20 yıllık eğitim ve geliştirme sürecindeANDSF hiçbir zaman kendi başına hareket edebilecek uyumlu, anlamlı bir güç olmadı. Başmüfettiş, ABD ve Afgan hükümetlerinin şaraptan pay aldığını yazdı. “Hiçbir tarafın, çok kuşaklı bir süreç olan profesyonel bir ANDSF geliştirmek için gereken zaman ve kaynakların tahsisi de dahil olmak üzere, zorlukları çözmek için mümkün olan her şeyi yapma konusunda siyasi bir taahhüdü yok gibi görünüyordu. Aslında, Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan’ın etkili ve sürdürülebilir bir güvenlik sektörü geliştirme çabaları başlangıçta başarısız olacaktır. Şubat 2020’de ABD ordusunun hızlı ayrılma taahhüdü, ANDSF’nin kaderini belirledi.”

SIGAR raporuna göre, Trump yönetimi ve Taliban tarafından Şubat 2020’de imzalanan Doha Anlaşması, Afgan ordusunun kırılgan savaş ruhunu kırdı. Pentagon, 20 yılı aşkın bir süredir “ABD’nin ayna görüntüsünü” yaratmaya çalıştılar. askeri,” Report bulundu – asla gerçekleşmeyen ve yıllarca daha fazla eğitim ve yardım gerektiren bir şey.

2020’ye gelindiğinde, Afgan kuvvetleri, savaş kuyusu için 90 milyar dolarlık ABD yatırımına rağmen, ABD personeline ve desteğine hala çok fazla güveniyordu.

Pentagon, ABD desteğiyle desteklenen bağımsız bir Afgan ordusunun “neredeyse ulaşılabilecek” olduğunu iddia ederek, onlarca yıllık eğitim ve ANDSF’yi donattığını savundu.

Savunma Bakanlığı sözcüsü, “Her ne kadar yaygın yolsuzluk ve firar gibi birçok artık zorlukla yüz yüze mükemmel olmasa da, ANDSF Afganistan nüfus merkezlerinin çoğunluğunu güvence altına alma konusunda yetkinliğini göstermek için büyüdü ve Taliban’a karşı tüm saldırı operasyonlarını benimsedi, hava saldırılarının büyük çoğunluğunu oluşturuyor.” Ordu Binbaşı Rob Lodevik söyledi.

hava saldırılarının azalması

Taliban ile yapılan anlaşmanın ardından başka faktörler de Afgan güvenlik güçlerinin önünde engel oldu. Genel müfettiş, ABD’nin 2019’da 7400’den fazla hava saldırısı düzenlediğini, ancak bunları bir sonraki yıl yalnızca 1600’e kadar sınırladığını, ABD ile Taliban arasındaki anlaşmadan iki ay önce gerçekleşenlerin neredeyse yarısının olduğunu yazdı.

Raporda, hava saldırılarının azaltılmasının Afgan güçlerini “Taliban’ı uzak tutmak için önemli bir avantajdan yoksun bıraktığı” belirtildi.

Savunma Bakanlığı, saldırıların azaltılmasının, ABD’nin Taliban’a yönelik saldırıların sona erdirilmesi çağrısında bulunan Doha Anlaşmasına bağlılığının bir yansıması olduğunu belirtti. Lodevik, Afgan Hava Kuvvetleri’nin tek taraflı eylemler “savunma saldırıları” yürütmeye devam ettiğini söyledi.

ABD’li müteahhitlerin geçen yılki sonuçları, Afgan hava kuvvetlerini daha da kötüleştirdi. Afgan ordusunun eski komutanı General Sami Sedat, müfettişlere Amerikalı müteahhitlerin ayrılmasından sonra, savaş hasarı olan veya bakıma ihtiyacı olan her uçağın yere indirildiğini söyledi. Rapora göre Sedat, “Aylardır süren işlerde, kara şahinlerin yüzde 60’ı durduruldu, Afgan veya Amerikan hükümeti tarafından değil, onları hayata döndürmeyi planlıyorum” dedi.

Rapor ayrıca ABD ordusunun Temmuz 2021’de Bagram havaalanından ayrılma şeklini eleştirerek, ABD kuvvetlerinin yeni Afgan üs komutanına haber vermeden geceleri üssü terk ettiğini belirtti.

Müfettiş, “Amerika Birleşik Devletleri ordusu elektriği de kesti, bu da güvenlik güçleri kontrolü yeniden ele geçirmeden önce yağmacıların üssü yağmalamasına izin verdi” dedi. genel yazdı. “ABD ve Afgan yetkililer, ABD ordusunun yanlış anlamanın sonucu olarak, sessiz gece kalkışının Afgan askerleri üzerindeki moral bozucu etkisinin açık olduğunu söylediği ABD’nin ayrılma koşullarını tartışırken.”

Rapor, paranoyanın ve Ghani’nin planlama eksikliğinin ülkenin silahlı kuvvetlerinin ve nihayetinde Gani hükümetinin düşüşüne katkıda bulunduğu birçok yolu inceliyor.

Ghani, Taliban’ın ABD’nin Afgan güçlerinin neredeyse tamamını sağladığı ülkeyi ele geçirmesinden bir ay önce, son olarak farkına vardığı kendi askeri Raporunun durumu hakkında kesinlikle hiçbir şey bilmiyordu, erkekler savaşa giren erkekler hariç. Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek daha fazla güvenmeyen ve Batı’nın onun yerini almayı planladığı konusunda paranoyak olan Ghani, ABD tarafından eğitilmiş genç nesil Afgan subaylarını sadıklarla değiştirerek yakın çevresini daralttı.

Müfettiş, “Yalnızca Başkan Biden’ın 14 Nisan 2021’de askerlerin ve müteahhitlerin geri çekilmesinin son tarihinin açıklanmasından sonra, kıdemli Başkan Ghani’nin danışmanı ve yakın çevresi, ANDSF’nin tedarik ve lojistik yeteneklerinden yoksun olduğunu fark ettiklerini söyledi.” Dedi. genel yazdı. “Afgan hükümeti yaklaşık 20 yıldır bu şekilde hareket etmesine rağmen, onların farkındalığı çöküşünden sadece 4 ay önce geldi.”

“Komünistlerin eski muhafızı

Ghani, Kabil’in sonbaharından bir hafta önce, neredeyse tüm kolordu için “eski komünist muhafızları” kurdu ve genç subayları görevden aldı.

O zaman, Taliban Afganistan’ın 34 vilayetinden beşini kontrol ediyordu. Birkaç gün içinde neredeyse tüm ülkeyi ele geçirecekler ve sonbaharda 15 Ağustos’ta Kabil’de en yüksek noktaya ulaşacaklar. Nedenleri ne olursa olsun, Afgan ve ABD’li yetkililer Ghani’nin liderliğine inanıyorlardı. Rapora göre, değişiklikler Afgan ordusunun çöküşünde de temel bir rol oynadı.

Genel müfettiş, bazı Afgan ve ABD’li yetkililerin, Ghani başkentte kalsaydı Kabil’in düşmeyeceğine inandığını yazdı. Afgan filosunun komutanı, müfettişlere Kabil’e başkenti savunmaya hazır bir düzine saldırı helikopteri ve 17 pilotla geldiğini söyledi. Ancak Ghani kaçtıktan sonra “kendini koruma içgüdüleri devraldı” ve filo komutanı, rapora göre uçağı uçurabilen herkesin komşu ülkelere kaçtığını söyledi.

Kongre komiteleri tarafından talep edilen ara rapor, ayrıca ABD’den ne kadar teçhizatın Taliban’ın eline geçtiğini takdir etmeye çalıştı.

Genel müfettiş, ABD ekipmanı tarafından sağlanan durumun çoğunlukla bilinmediğini yazdı. Pentagon, 7,1 milyar dolar tahmin ediyor. Afgan güvenlik güçlerinin teçhizatı, geçen Ağustos ayında ABD’nin geri çekilmesinin ardından Afganistan’da çeşitli eyaletlerde onarım çalışmaları yaptı. Güvenlik danışmanı genel müfettişe yaptığı açıklamada, “Her bir savunma malzemesinin nereye gittiğine dair resmi tam olarak göremiyoruz, ancak elbette makul miktarda ABD vatandaşı Taliban’ın eline geçti.

Savunma Bakanlığı Mart ayında Kongre’ye Afganistan’da geride bıraktığımız 78 uçak, 9500’den fazla hava mühimmatı, 40 000’den fazla araç, 300.000’den fazla silah ve gece görüş cihazı ve diğer ekipmanın tahmin edildiğini söyledi. Pentagon raporuna göre Afganistan’daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda kalan uçak “askerden arındırıldı ve devre dışı bırakıldı”.

Ara rapor, ABD hükümetine yapılan bir uyarıyla sona eriyor.

Müfettiş, “ABD hükümeti neyin yanlış gittiğini anlamadıkça ve buna saygı duymadıkça, neden yanlış gitti ve Afganistan’da nasıl yanlış gitti, muhtemelen aynı hataları bir sonraki çatışmada tekrarlayacaktır” dedi. genel yazdı.

.


Kaynak : https://worldweeklynews.com/watchdog-report-says-trump-and-biden-administration-decisions-led-to-collapse-of-afghan-security-forces/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir