ABD, dünya mahkemesi müfettişler gönderirken, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği iddia edilen savaş suçlarına dair kanıt toplamak için bir program başlattı


Londra — ABD Dışişleri Bakanlığı Salı günü, korumak, analiz etmek ve paylaşmak için yeni bir program başlattığını duyurdu. açık kaynaklı kanıt şüpheli Rus savaş suçları Ukrayna’da, “devam eden ve gelecekteki hesap verme mekanizmalarında kullanılmak üzere.”

Dışişleri Bakanlığı, “Çatışma Gözlemevi” olarak adlandırılan yeni programın “uygun yargı yetkileri altında gelecekteki medeni ve cezai yasal süreçler için sıkı gözetim zinciri prosedürlerini” sürdüreceğini söyledi.

Duyuru, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin “şimdiye kadarki en büyük” müfettiş ekibini, adli tıp uzmanlarını ve destek personelini kanıt toplamak ve ülkedeki savaş suçları soruşturmalarıyla ilgili faaliyetleri koordine etmek üzere görevlendirmesiyle geldi. Ukrayna.

“Bir müfettiş ekibinin konuşlandırılmasıyla, öncü geliştirmeyi daha da genişleteceğiz ve askeri saldırılarla ilgili referans hesapları toplayacağız. Roma Statüsü ICC savcısı Karim Khan yaptığı açıklamada, mahkemeyi kuran ve işlevini ana hatlarıyla belirleyen anlaşmaya atıfta bulunarak, ekibinin çabaları koordine etmek ve delil için gözaltı zincirini güçlendirmek için Ukrayna makamları ve sahadaki diğer kişilerle birlikte çalışacağını söyledi. .


Hayatta kalan son Nürnburg savcısı, Rusya’yı cezalandırmak için savaş suçları mahkemesine çağrıda bulundu

04:54

Khan, “Ukrayna’da hesap verebilirlik çabalarını desteklemek isteyen tüm aktörlerin çalışmalarının etkili koordinasyon ve iletişimden faydalanması elzemdir. Bunu yaparken, gerçeği ortaya çıkarmada ortak çalışmamızın etkisini önemli ölçüde güçlendireceğiz.” dedi.

Çarşamba günü, Ukrayna’nın işgalin resmen başlamasından bu yana şüpheli savaş suçlarıyla ilgili ilk kovuşturması. Rus askeri Vadim Shishimarin mahkemeye çıktı ve Kiev’in yaklaşık 200 mil doğusundaki bir kasabada, savaşın başlamasından dört gün sonra 62 yaşındaki bir adamı bisikletle vurmaktan suçlu bulundu. 21 yaşındaki çavuş, savaş suçları ve kasıtlı cinayet de dahil olmak üzere suçlamalardan suçlu olup olmadığı sorulduğunda, “Evet” yanıtını verdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü bir rapor yayınladıbu arada, işgalin ilk günlerinde Kiev ve Çernihiv çevresindeki işgal altındaki bölgelerde Rus birlikleri tarafından yargısız infaz ve işkence yapıldığına dair iddia edilen kanıtları özetledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya direktörü Giorgi Gogia yaptığı açıklamada, “Savaşın başlarında Ukrayna’nın kuzeydoğusunu işgal eden Rus güçlerinin sayısız vahşeti iğrenç, yasadışı ve acımasızdır.” “Sivillere yönelik bu ihlaller, derhal ve tarafsız bir şekilde soruşturulması ve uygun şekilde kovuşturulması gereken açık savaş suçlarıdır.”

Nisan ayı başlarında, CBS News muhabiri Debora Patta ve ekibi Kiev’in Bucha banliyösünü ziyaret etti. kanıtları kendileri görmek için Rusya’nın “sahte” olarak reddettiği oradaki cinayetlerin sayısı.


Sakinler, Bucha’da Rus güçlerinin iddia edilen katliamına tepki gösteriyor

04:14

UCM, Rusya’nın Şubat ayında ülkeyi işgalinden dört gün sonra Ukrayna’daki savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla ilgili soruşturmasını duyurdu. Ne Rusya ne de Ukrayna Roma Statüsü’ne taraf bir devlet değil ve Rusya mahkemeyi tanımıyor. Ancak Ukrayna, 2014 yılından itibaren kendi topraklarında işlenen suçlar için mahkemenin yargı yetkisini kabul etti.

ICC savcısı Khan, Nisan ayında Ukrayna’yı ziyaret etti ve burada Bucha’da gerçekleştirilen zulümlerin ardından tanık oldu ve tüm ülkeyi “suç mahalli” olarak nitelendirdi.

Khan Salı günü yaptığı açıklamada, “Şimdi her zamankinden daha fazla yasayı uygulamada göstermemiz gerekiyor.” Dedi. “Hayatta kalanlara ve mağdurların ailelerine, uluslararası hukukun kendi deneyimleriyle alakalı olduğunu, Roma Statüsü’nün ideallerinin, adalet süreci yoluyla onlara bir miktar teselli sağlamak için anlamlı bir şekilde uygulanabileceğini göstermemiz çok önemli.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-news-russia-war-crimes-us-biden-admin-conflict-observatory-icc-investigators/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir