Arşivlerdeki tesadüfi keşif, İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolan ABD’li havacının kaderini çözebilir: “Asla bir insanı geride bırakmayız”


Tayland’daki sel tehdidi altındaki arşivlerdeki kayıtların tesadüfen keşfedilmesi sayesinde, II.

ABD ve yerel yetkililer, ülkenin kuzeyindeki bir pirinç tarlasından yakın zamanda kurtarılan kalıntıları onurlandırmak ve ülkelerine geri göndermek için Çarşamba günü doğu Tayland’daki bir hava üssünde ciddi bir tören düzenledi.

Tayland’ın doğu kıyısındaki U-Tapao deniz hava üssünde, askeri personel ile Taylandlı ve Amerikalı yetkililer saygılarını sundular. Keşfedilen kalıntıları içeren bir tabut, bir C-17 nakliye uçağıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülmeden önce ABD bayrağına sarılmıştı.

Tayland ABD Kayıp Havacı
ABD ordusu, 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü doğu Tayland’ın Rayong eyaletindeki U-Tapao Hava Üssü’nde düzenlenen bir geri dönüş töreni sırasında kuzey Tayland’da bulunan bir İkinci Dünya Savaşı ABD havacısının olası kalıntılarını bekleyen bir C-17’ye taşıyor.

Sakchai Lalit / AP


Testler bir özel laboratuvar Hawaii’de bulunanlar kalıntıların insan olup olmadığını belirleyecek ve muhtemelen kişiyi tanımlayacak. Ancak ikinci derece kanıtlar, tabutun ABD Ordusu Hava Kuvvetleri’nden uzun süredir kayıp bir hizmet üyesini barındırdığı beklentisini artırdı.

“Biliyorsun, asla kimseyi geride bırakmayacağız sözünü tutuyor. Herhangi bir şekilde savaşta hizmet etmiş, birinin yanında savaşmış olan herkes, ülkesi veya milleti ne olursa olsun, kurulan bir bağ vardır. Bunu bulmayı ailelere borçluyuz. Bu yanıtlar, bu insanları eve getirmek için,” dedi Savunma POW/MIA Muhasebe Ajansı’nın Hint-Pasifik müdürlüğünün ya da savaşın kayıp olduğunu bulmakla görevli ABD organı DPAA’nın başındaki Deniz Albay Matt Brannen.

Tayland, II. Dünya Savaşı’nda resmen Japonya ile müttefikti ve ordusu tarafından işgal edildi, bu da onu İngiliz ve ABD bombardıman uçakları için bir hedef haline getirdi. Kaçınılmaz olarak, Müttefik taraftaki hava mürettebatı eylemde kayboldu.

Bugün, Tayland’da kaybolan birkaç Amerikalı el ilanından hâlâ haber alınamıyor. Zaman geçtikçe, hepsini bulma şansı yok olur – olağanüstü bir şey olmadıkça.

2011 yılında, ülkeyi vuran büyük sel, Tayland’ın Bangkok’taki Hava Kuvvetleri Müzesi’ni sular altında bıraktı. Arşivlerinin küf nedeniyle zarar görebileceği endişesi vardı. İkinci Dünya Savaşı tarihine olan tutkusunu yarı zamanlı olarak arşiv bölümünde çalışarak şımartan emekli Tayland Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sakpinit Promthep, durumlarını kontrol etmek için aylar sonra dosyaları tek tek inceleyerek geçirdi.

Kendini bu şekilde küflü, tozlu bir dosyadan soluk bir belgeye bakarken buldu. Bu, bir polis memurunun Kasım 1944 tarihli, el yazısıyla yazılmış bir raporuydu. Bir fırtına sırasında yıldırım çarptığı bildirilen bir ABD P-38 uçağının kazasını ayrıntılarıyla anlatıyordu.

Bir “Eureka!”yı ateşledi. Lampang eyaletinde II. Dünya Savaşı’nda bir uçak kazası olduğu söylentilerini duyan ancak bununla ilgili hiçbir kayıt bulamayan tarih meraklılarına tepki.

“Bu, hayatta harika bir an, böyle bir şeyi hemen önünüzde buluyoruz!” Associated Press’e söyledi. “Düşünüyorsun, bir şey arıyorsun, onu görmekten hoşlanıyorsun ve hiç umut yok, onu bulma ümidi neredeyse yok. Sadece sayfayı, sayfayı aç ve sonra – hey! – gözlerinin önünde. Vay be! Ben buyum. arıyorum,” dedi genişçe gülümseyerek.

O gün raporu elinde tutarken, pilotun hayaletinin omzunda olup olmadığını merak ettiğini söyledi.

“Uzun zamandır onu aradığımı biliyor olabilir,” dedi Sakpinit, belki de pilotun ruhunun o sayfaları önüne, o dosyaya koyduğunu öne sürdü. “Aksi takdirde, sel olmasaydı, belge belki bir yıl daha veya daha uzun süre saklanacak, …. belki uzun bir süre.”

ABD Savaş Bakanlığı’nın 2. Dünya Savaşı’ndaki kayıp hava mürettebatı üyelerine ilişkin dosyalarında, Myanmar ve kuzey Tayland üzerinde bir keşif görevi için güney Çin’den havalanan ve geri dönmeyen bir pilot yer alıyor, kazanın yeri ve nedeni “bilinmiyor” olarak kaydedildi.

Ama P-38’i aynı gün ortadan kayboldu, aynı tip uçak Mae Kua köyünde düştü. ABD kayıtları, uçağı bir F-5E, soyulmuş ve keşif görevi için değiştirilmiş bir P-38 olarak tanımlıyor.

AP, kalıntıların kesin olarak tanımlanmasını ve akrabaların bildirimini bekleyene kadar pilotun adını saklıyor.

En önemlisi, polis memurunun Tay arşivindeki raporu kesin bir yer verdi. Yine de, Sakpinit’in tuttuğu küflü klasörden asıl kazıya gitmek on yıl aldı. Kazayı duyan 100 yaşındaki bir kadınla yapılan röportaj, DPAA müfettişlerini sitenin hak ettiğine ikna eden kanıtlar arasındaydı.

Şubat ayında, ABD-Tayland ortak arama ekibi Lampang’ın Mae Kua köyündeki bir pirinç tarlasını kazdı.

Nisan ayına kadar ekip, bir çarpışma ile uyumlu çok sayıda küçük metal parçasının yanı sıra “kemikli malzeme” – dişler ve kemikler bulmuştu.

DPAA’dan Brannen, “İkinci Dünya Savaşı’nın 80. yıldönümüne yaklaşıyoruz, bu nedenle tarihçilerimizin, analistlerimizin ve araştırmacılarımızın bu vakaları geliştirebilmeleri için bu bilgiyi elde edebilmek, kesinlikle zamana karşı bir yarış” dedi.

Göre DPAAİkinci Dünya Savaşı’nda hala kayıp olan 72.335 ABD servis personelinden neredeyse 47.000’i Asya savaş bölgelerinde kayboldu.

Toplamda, DPAA savaştan 1.340’tan fazla askerden sorumlu olduğunu ve 72.000’den fazlasının hala açıklanmadığını söyledi.

Yalnızca bu yıl, DPAA ilan edildi Dünya Savaşı’ndan kalma en az 50 ABD askerinin kalıntılarını tespit etmişti. Aralarında 19 yaşındaki ABD Ordusu havacı Personel Çavuş. Richard G. Salsbury ve ABD Ordusu Hava Kuvvetleri 2. Lt. Eugene P. Shauvin.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/missing-us-airman-world-war-ii-fate-archives-thailand/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir