“Chariots of Fire”ın Oscar ödüllü müziklerini besteleyen Vangelis, 79 yaşında hayatını kaybetti.


“Ateş Arabaları” filminin unutulmaz Oscar ödüllü müziğini ve onlarca başka film, belgesel ve TV dizisinin müziklerini yazan Yunan elektronik besteci Vangelis, 79 yaşında öldü.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ve diğer hükümet yetkilileri Perşembe günü taziyelerini ilettiler. Yunan medyası, Evángelos Odysséas Papathanassíou doğumlu Vangelis’in Salı günü geç saatlerde bir Fransız hastanesinde öldüğünü bildirdi.

“Vangelis Papathanassiou artık aramızda değil” Miçotakis tweet attı.

Yunanistan Obit Vangelis
Besteci Vangelis Papathanassiou, 27 Haziran 2001’de Atina’da düzenlediği basın toplantısında bir soruyu yanıtlıyor.

Aris Messinis / AP


“Ateş Arabaları”nın açılış jeneriği, bir grup genç koşucu İskoçya’daki kasvetli bir kumsalda ağır çekimde ilerlerken, tembel, dövülmüş bir melodi ustaca bir haykırışa yükselirken. Bu, sinemadaki en anında tanınan müzikal temalardan biridir ve popüler kültürdeki yeri, yalnızca uydurduğu sahtekarlıklar tarafından doğrulanmıştır.

1981 İngiliz filmi Vangelis’i yaptı, ancak başarı ile ilk karşılaşması 1960’larda ilk Yunan pop grubuyla geldi.

Son derece popüler dalgalı ses dalgalarını canlandırmak için geniş bir elektronik ekipman dizisini kullanarak tek kişilik yarı klasik bir orkestraya dönüştü. Özel, esprili bir adam – iriyarı, omuzlarına kadar uzanan saçları ve ince sakallı – antik Yunan felsefesinden alıntı yaptı ve sanatçıyı temel bir evrensel gücün kanalı olarak gördü. Uzay araştırmalarına hayran kaldı ve gök cisimleri için müzik yazdı, ancak kendisinin asla yıldız olmayı aramadığını söyledi.

Yine de, Mars ve Jüpiter arasında bir yerde dönen bir mikro gezegen – 6354 Vangelis – sonsuza dek onun adını taşıyacak.

29 Mart 1943’te Yunanistan’ın orta kesimlerindeki Volos kenti yakınlarında dünyaya gelen Vangelis, resmi bir eğitimi olmamasına ve nota okumayı hiçbir zaman öğrenmediğini iddia etmesine rağmen 4 yaşında piyano çalmaya başladı.

1982’de verdiği bir röportajda, “Orkestrasyon, beste – bunları müzik okullarında öğretiyorlar, ancak bazı şeyleri asla öğretemezsiniz” dedi. “Yaratılışı öğretemezsiniz.”

20 yaşında Vangelis ve üç arkadaşı Atina’da, Yunanistan’da çok başarılı olan Forminx grubunu kurdular. Grup dağıldıktan sonra, birkaç Yunan filmi için müzikler yazdı ve daha sonra – daha sonra uluslararası üne sahip başka bir Yunan müzisyen olan Demis Roussos ile birlikte – Aphrodite’s Child’ın kurucu üyesi oldu. Paris’te yerleşik progresif rock grubu birkaç Avrupa hiti üretti ve 1972’de yayınlanan son kayıtları “666” hala büyük beğeni topluyor.

Afrodit’in Çocuğu da ayrıldı ve Vangelis solo projeler peşinde koştu. 1974’te Londra’ya taşındı, kendi stüdyosunu kurdu ve Jon ve Vangelis olarak kaydettiği ve birçok önemli hite sahip olduğu Yes’in solisti Jon Anderson ile işbirliği yaptı.

Ancak büyük atılımı, Paris’teki 1924 Yaz Olimpiyatları’nda yarışan iki İngiliz koşucunun gerçek hikayesini anlatan “Ateş Arabaları” ile geldi. Vangelis’in puanı, filmin en iyi film de dahil olmak üzere kazandığı dört Akademi Ödülünden birini kazandı. İmza parçası, dünya çapında unutulması en zor film melodilerinden biridir ve aynı zamanda sonsuz ağır çekim parodilerin müzikal arka planı olarak hizmet etmiştir.

Vangelis daha sonra Ridley Scott’ın “Blade Runner” (1982) ve “1492: Conquest of Paradise” (1992) ile diğerlerinin yanı sıra “Missing” (1982) ve “Antarctica” (1983) için müzik notaları yazdı.

Vangelis
Yunan elektronik müzik bestecisi, Vangelis, 28 Ocak 1976.

/ Getty Resimleri


Film müzikleri için diğer birçok teklifi reddetti ve bir röportajda şunları söyledi: “Gördüğüm filmlerin yarısının müziğe ihtiyacı yok. Kulağa doldurulmuş bir şey gibi geliyor.”

Vangelis, plak şirketlerinin ticari başarıyı nasıl ele aldığı konusunda ihtiyatlıydı. Başarıyla, “kendinizi sıkışmış ve kendinizi ve önceki başarınızı tekrarlamak zorunda buluyorsunuz” dedi.

Müzik ve ses fiziği de dahil olmak üzere bilime ve uzay araştırmalarına olan ilgisi, büyük NASA ve Avrupa Uzay Ajansı projeleriyle bağlantılı bestelere yol açtı. İngiliz teorik fizikçi Stephen Hawking 2018’de öldüğünde, Vangelis, ESA’nın uzaya yayınladığı cenaze töreni için müzikal bir haraç besteledi.

Vangelis, ayakları bir ses pedalından diğerine koşarken anahtarları çevirirken, bir sentezleyiciler kümesinde tek başına çalan senfonik dalgalarını ortaya çıkardı.

Bir keresinde “Bir atlet gibi çalışıyorum” dedi.

Müzik endüstrisindeki pek çok kişiyle ilişkilendirilen yaşam tarzı aşırılıklarından kaçındı ve asla uyuşturucu kullanmadığını söyledi – “ki bu bazen çok rahatsız ediciydi.”

Vangelis, müziğini hiç denemediğini ve genellikle her şeyi ilk çekimde yaptığını söyledi.

“Beste yaptığım zaman, müziği aynı anda icra ediyorum, yani her şey canlı, hiçbir şey önceden programlanmış değil” dedi.

Besteci Londra, Paris ve Atina’da yaşadı ve Akropolis’in eteğinde, sokağı şehrin en çok tercih edilen yaya yürüyüş yollarından biri haline geldiğinde bile asla süslemediği bir ev satın aldı. Neoklasik bina, 2007 yılında hükümet yetkililerinin, bitişikte inşa edilen yeni bir müzeden antik kalenin görünümünü bozduğuna karar vermesiyle neredeyse yıkılmıştı, ancak sonunda yeniden değerlendirildi.

Vangelis, Yunanistan, Fransa ve ABD’de birçok ödül aldı. Hevesli bir ressam olmasının yanı sıra, kişisel hayatı hakkında çok az şey biliniyordu.

“Her gün resim yapıyorum ve her gün müzik besteliyorum” dedi – bu sırayla.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/vangelis-died-composer-chariots-of-fire-dead-age-79/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir