İsrail, El Cezire muhabiri Shireen Abu Akleh’i öldüren tüfek için aramanın “daraltıldığını” söyledi


Kudüs — İsrail ordusu, bir askerin tüfeğini tespit etti. El Cezire muhabiri Shireen Abu Akleh’i öldürdüAncak bir askeri yetkili Perşembe günü yaptığı açıklamada, Filistinliler mermiyi analiz için teslim etmedikçe bunun kesin olamayacağını söyledi. Duyuru, işgal altındaki Batı Şeria’daki bir İsrail askeri baskını sırasında 11 Mayıs’ta vurularak öldürülen Ebu Akleh’in öldürülmesine ilişkin soruşturmada küçük bir ilerleme işaretiydi.

Filistinli yetkililer, Ebu Akleh ile birlikte olan gazeteci arkadaşlarıyla birlikte, yakınlarda konuşlanmış İsrail askerlerinin onu öldürdüğünü söylediler. İsrail ordusu, askerler ve Filistinli silahlı kişiler arasındaki bir savaş sırasında vurulduğunu ve uygun bir analiz yapılmadan ölümcül kurşunu kimin ateşlediğini tespit edemediğini söyledi.

İsrail, Filistinlilerle ortak soruşturma çağrısında bulundu. Ancak kurşunu elinde tutan Filistinliler, İsrail’e güvenmediklerini söyleyerek reddettiler. Kendi soruşturmalarını yürüttüklerini ve İsrail dışında her ülkeyle işbirliğine hazır olduklarını söylüyorlar.

Askeri yetkili, atışın kaynağının hala belirsiz olmasına rağmen, “Shireen yakınlarındaki yangın mübadelesine karışabilecek IDF silahını daralttık” dedi.

İsrail Filistinli Gazeteci Öldürüldü
Al Jazeera ağı tarafından yayınlanan tarihsiz bir fotoğraf, Al Jazeera ağı için bir gazeteci olan Shireen Abu Akleh’i gösteriyor.

AP aracılığıyla El Cezire


Filistinlilere kurşunu bırakma çağrısını yineledi. Bunu yaparlarsa, İsrail “umarım mermiyi o namluyla karşılaştırabilir ve bir eşleşme olup olmadığını kontrol edebilir” dedi. Askeri brifing yönergeleri uyarınca anonimlik koşuluyla konuştu.

Ordu, geçen hafta iki olası ölüm nedeni sunan bir ön soruşturmanın sonuçlarını yayınladı. Bir senaryoda, İsrail askerleriyle şiddetli bir çatışmada Filistinlilerin açtığı ateş sonucu vurulmuş olabileceğini söyledi.

İkinci senaryoda, araca ateş eden Filistinli bir silahlı adama askeri bir araçta “belirlenmiş bir atış deliğinden” ateş eden bir İsrail askeri tarafından vurulmuş olabileceği söylendi. Mermiyi analiz etmeden yangının kaynağını belirleyemeyeceğini söyledi.

Filistinliler kendi soruşturmalarını yürütüyorlar. Geçen Cuma, Filistin savcısı, ön bulguların Ebu Akleh’in İsrail askerlerinin kasıtlı ateşi sonucu öldürüldüğünü gösterdiğini söyledi. Savcı soruşturmanın devam edeceğini söyledi.

Hollanda merkezli bağımsız bir açık kaynak araştırma firması olan Bellingcat, büyük ölçüde sosyal medyadaki videolardan toplanan materyallerin kendi analizini yaptı. İlk bulgularının, İsrail ateşi tarafından öldürüldüğünü söyleyen Filistinli tanıklara destek verdiğini söyledi.

Uydu kanalının 25 yıllık gazisi Filistin asıllı Amerikalı Ebu Akleh, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampında öldürüldü. Arap dünyasında herkesin bildiği bir isimdi ve şu anda altıncı on yılında olan İsrail yönetimi altındaki Filistin yaşamının zorluklarını belgelemesi ile biliniyordu.

Çekim, dünyanın dört bir yanından kınama ve endişe ifadeleri aldı. İsrail polisin davranışları nedeniyle de geniş çapta eleştirildi. cenazesinde yas tutanları itip dövdü geçen Cuma, tabutunu taşıyanların neredeyse tabutunu düşürmesine neden oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price onun öldürülmesini kınadı ve “soruşturmanın acil ve eksiksiz olması ve sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini söyledi. Ölümü her yerde medya özgürlüğüne bir hakarettir.”

Gazetecinin yeğeni Lina Abu Akleh CBS News’e verdiği demeçte, “O öldürüldü ve bu onu susturmanın bir yoluydu,” dedi ve ölümünden İsrail’i sorumlu tuttu. “Hesap vermeleri gerekiyor.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/shireen-abu-akleh-al-jazeera-journalist-israel-investigation-rifle-narrowed-down/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir