Karayla çevrili İsviçre’de keşfedilen tarih öncesi yunus türleri


20 milyon yıl önce, daha önce bilinmeyen yunus türleri, bugün Avrupa’nın kalbinde karayla çevrili bir ülke olan İsviçre’yi kaplayan sular da dahil olmak üzere okyanuslarda yüzdü. araştırmacılar dedi Salı.

O zamanlar İsviçre, alçakta kalan kısımları balıklar, köpekbalıkları ve yunuslarla dolu okyanusla ve deniz tabanını kaplayan midyeler ve deniz kestaneleriyle kaplı bir ada manzarasının parçasıydı.

Üniversite, İsviçre’de bulunan ve bu döneme tarihlenen yaklaşık 300 balina ve yunus fosilini inceledikten sonra, Zürih Üniversitesi paleontoloji enstitüsünden araştırmacılar, daha önce bilinmeyen iki tür keşfettiklerini söyledi. ifade.

Üst Deniz Melas olarak bilinen deniz tortusu katmanlarında bulunan diş, omur ve kemik parçalarını tarayan araştırmacılar, türlerin sınıflandırılmasına izin verdikleri için iç kulakta daha az bulunan kemikleri aradılar.

Paleontolog Gabriel Aguirre yaptığı açıklamada, “İsviçre’de daha önce bilinmeyen iki yunus ailesini tespit etmeyi başardık.” Dedi.

Araştırmacılar, bir 3 boyutlu görüntüleme tekniği olan mikro bilgisayarlı tomografiyi kullanarak, sert kulak kemiklerinin etrafındaki daha yumuşak organları yeniden yapılandırarak kulakların 3 boyutlu modellerini oluşturmayı başardılar.

Aguirre, “Bu, yunusların işitme yeteneğini daha iyi analiz etmemize yardımcı oldu.” Dedi.

Dergide yayınlanan çalışmada, PeerJ Bilimsel yayın sitesinde araştırmacılar, soyu tükenmiş hayvanların günümüzde yaşayan ispermeçet balinaları ve okyanus yunuslarıyla akraba olduğunu belirledi.

Bu, son haftalarda İsviçre’de deniz hayvanlarının paleontolojik keşfinin ikinci ifşasına işaret ediyor.

Geçen ay, Reuters rapor edildi bilim adamlarının İsviçre Alpleri’ndeki üç dağın tepesinde ichthyosaur adı verilen balina büyüklüğünde deniz sürüngenlerinin keşfini duyurduklarını söyledi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/prehistoric-dolphin-species-discovered-switzerland/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir