Kuzey Kore’nin şüpheli COVID-19 vaka yükü 2 milyona yaklaşıyor


Seul, Güney Kore – Kuzey Kore Perşembe günü 262.270 kişi daha şüpheli bildirdi COVID-19 pandemik vaka yükü ülkeden bir hafta sonra 2 milyona yaklaştığından vakalar salgını kabul etti ve aşılanmamış popülasyonunda enfeksiyonları yavaşlatmak için çabaladı.

Ülke ayrıca kırılgan ekonomisinin daha fazla bozulmasını önlemeye çalışıyor, ancak ülkede virüs testleri ve diğer sağlık kaynakları bulunmadığından salgın resmi olarak bildirilenden daha kötü olabilir ve otoriter lider Kim Jong Un üzerindeki siyasi etkiyi yumuşatmak için ölümleri eksik bildiriyor olabilir. .

Kuzey Kore’nin anti-virüs merkezi, uzmanların şüpheli koronavirüs enfeksiyonu sayısına kıyasla anormal derecede küçük olduğunu söylediği, geçiş ücretini 63’e çıkaran tek bir ek ölüm bildirdi.

Resmi Kore Merkez Haber Ajansı, Nisan ayının sonundan bu yana 1,98 milyondan fazla insanın ateşli hastalığa yakalandığını söyledi. Çoğunun COVID-19’a sahip olduğuna inanılıyor, ancak yalnızca birkaç omikron varyant enfeksiyonu doğrulandı. Haber ajansının bildirdiğine göre, en az 740.160 kişi karantinada.

Virüs Salgını Kuzey Kore Mücadelesi
İnsanlar, 16 Mayıs 2022’de Güney Kore’nin Seul kentindeki bir tren istasyonunda Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un resminin yer aldığı bir haber programını gösteren bir TV ekranını izliyor.

Lee Jin-adam / AP


Yaklaşan nükleer test mi?

Kuzey Kore’nin salgını kışkırtıcı bir ortamda geliyor silah gösterileri dizisiMart ayında yaklaşık beş yıl içinde ilk kıtalararası balistik füze testi de dahil olmak üzere. Uzmanlar, COVID-19 salgınının Kim’in Kuzey’i nükleer bir güç olarak kabul etmesi ve güçlü bir konumdan ekonomik ve güvenlik tavizleri müzakere etmesi için ABD’ye baskı yapmayı amaçlayan eşiğini yavaşlatacağına inanmıyor.

Güney Kore casus ajansı Perşembe günü milletvekillerine yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin genel olarak yedinci ve 2017’den bu yana ilk olacak bir nükleer test yapma hazırlıklarını neredeyse tamamladığını değerlendirdiğini ve kapalı toplantıya katılan milletvekillerine göre sadece zamanlamayı belirlemesi gerektiğini değerlendirdiğini söyledi. kapı brifingi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD istihbaratının “gerçek bir olasılık” olduğunu gösterdiğini söyledi. Kuzey Kore Başkan Joe Biden’in bu hafta başlayacak olan Güney Kore ve Japonya ziyareti etrafında başka bir balistik füze testi veya nükleer test yapacak.

Salgını kontrol altına almak için yarış

Virüsü iki buçuk yıl boyunca ülke dışında tuttuğuna dair şüpheli bir iddiayı sürdüren Pyongyang, ilk COVID-19 enfeksiyonlarını 12 Mayıs’ta kabul etti ve şunları açıkladı: beri hızlı bir yayılma. Kim, salgını “büyük bir ayaklanma” olarak nitelendirdi. virüsün yayılmasına izin verdiği için yetkilileri azarladı şehirler ve bölgeler arasındaki insan ve malzeme hareketini kısıtladı.

İşçiler, COVID-19 semptomlarından şüphelenilen ve daha sonra karantinaya gönderilen kişileri bulmak için seferber edildi – Kuzey Kore’nin diğer ülkelerde COVID-19 hastaneye yatışlarını ve ölümlerini azaltan tıbbi malzeme ve yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği nedeniyle salgını engellemenin ana yöntemi.

Pyongyang'da COVID-19 korkuları arasında kapalı sokakta bir tabela görülüyor
Kyodo tarafından 18 Mayıs 2022’de yayınlanan bu fotoğrafta, Kuzey Kore, Pyongyang’da COVID-19’un yayılmasıyla ilgili artan korkular arasında trafiğe kapatılan bir sokakta bir tabela görülüyor.

Reuters aracılığıyla Kyodo


Devlet medyası görüntüleri, tehlikeli madde giysili sağlık çalışanlarının Pyongyang’ın trafiğe kapatılan sokaklarını koruduğunu, binaları ve sokakları dezenfekte ettiğini ve apartman bloklarına yiyecek ve diğer malzemeleri teslim ettiğini gösterdi.

Çok sayıda hasta insana ve salgını engelleme çabalarına rağmen, devlet medyası büyük işçi gruplarının çiftliklerde, maden tesislerinde, elektrik santrallerinde ve şantiyelerde toplanmaya devam ettiğini anlatıyor. Uzmanlar, Kuzey Kore’nin zaten kötü yönetim, Kim’in nükleer silah hırsları ve pandemik sınır kapatmaları üzerindeki ABD liderliğindeki yaptırımları sakatlayan bir ekonomide üretimi engelleyebilecek bir kilitlenmeyi göze alamayacağını söylüyor.

Kuzey Kore ayrıca, mahsullerini önemli pirinç ekim mevsimi sırasında vuran kuraklıktan korumak için acilen çalışmalı – uzun süredir gıda güvensizliği çeken bir ülkede endişe verici bir gelişme. Devlet medyası ayrıca, Kim’in Hwasong kasabasında 10.000 yeni evin inşası da dahil olmak üzere kupa inşaat projelerinin “planlandığı gibi yürütüldüğünü” söyledi.

Kore Merkez Haber Ajansı, “Ulusal ekonominin tüm sektörleri, parti ve devlet tarafından atılan salgın karşıtı adımları kesinlikle gözlemlerken üretimi maksimuma çıkarıyor.”

Kuzey Kore ordusu üyeleri, Pyongyang'daki COVID-19 korkuları arasında eczane sakinlerine ilaç tedarik ediyor
Kyodo tarafından 18 Mayıs 2022’de yayınlanan bu fotoğrafta, Kuzey Kore ordusunun üyeleri, Kuzey Kore’nin Pyongyang kentinde COVID-19’un yayılmasıyla ilgili artan korkular arasında bir eczanede sakinlere ilaç sağlıyor.

Reuters aracılığıyla Kyodo


KCNA, işyerlerindeki virüs kontrollerinin, işçileri iş sınıflandırmalarına göre ayırmayı ve şantiyelerdeki ve ana metal, kimya, elektrik ve kömür endüstrilerindeki işçi birimlerini karantinaya almayı içerdiğini söyledi.

Pyongyang, 1,2 milyondan fazla insanın iyileştiğini söylese de, bilgileri casus teşkilatına bağlayan Güney Koreli milletvekili Ha Tae-keung’a göre, yetkililerin ateşleri düştükten sonra insanları barınaklardan veya okullar gibi diğer karantina tesislerinden salıverdikleri açık. Bilgilendirme. Ha, Kuzey’in tıbbi ekipmandan yoksun olmasına rağmen, muhtemelen Çin’den ithal edilen sıcaklıkları kontrol etmek için yeterli termometreye sahip gibi göründüğünü söyledi.

Kuzey Kore’de sağlık projeleri üzerinde çalışan Harvard Tıp Okulu’nda küresel bir sağlık uzmanı olan Kee Park, güçlendirilmiş önleyici tedbirler nedeniyle ülkenin yeni vaka sayısının yavaşlamaya başlaması gerektiğini söyledi.

Ancak Kuzey Kore’nin zaten çok sayıda COVID-19’lu insana tedavi sağlaması zor olacak. Park, vaka yükünün boyutu göz önüne alındığında ölümlerin muhtemelen on binlerce kişiye yaklaşabileceğini ve uluslararası yardımın çok önemli olacağını söyledi.

Park, “Bu ölümleri önlemenin en iyi yolu, ciddi hastalık veya ölüm riskini önemli ölçüde azaltacak Paxlovid gibi antivirallerle tedavi etmektir” dedi. “Bu, yoğun bakım ünitesi kapasitesi oluşturmak için ventilatör göndermekten çok daha hızlı ve uygulanması daha kolay.”

Diğer uzmanlar, yaşlılar gibi yüksek riskli gruplara az sayıda aşı sağlanmasının ölümleri önleyeceğini, ancak bu aşamada 26 milyonluk nüfus için toplu aşılamanın imkansız olacağını söylüyor.

Ancak, Kuzey Kore’nin dış yardımı kabul edip etmeyeceği belli değil. BM destekli COVAX dağıtım programı tarafından sunulan aşılardan zaten kaçındı ve ülke liderleri ülkenin krizi kendi başına aşabileceğine olan güvenini dile getirdiler.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un ulusal güvenlik danışman yardımcısı Kim Tae-hyo Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD’nin salgını kontrol altına almak için yaptığı yardım tekliflerini görmezden geldiğini söyledi.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin ana müttefiki Çin’den yardım kabul etmeye daha istekli olabileceğini söyledi. Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore’nin bu hafta Çin’den acil durum malzemeleri getirmek için uçak uçurduğuna dair basında çıkan haberleri doğrulayamadığını söylemişti.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/north-korea-suspected-covid-19-caseload-2-million/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir