Puglar, ciddi sağlık sorunları nedeniyle “tipik bir köpek” olarak kabul edilemez, çalışma bulguları


tarafından yürütülen bir çalışma Kraliyet Veteriner Koleji pugları ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor ve köpek ırkının “sağlık açısından artık tipik bir köpek olarak kabul edilemeyeceği” sonucuna varıyor.

Popüler cins, düz yüzlü görünümü, şişkin gözleri, buruşuk alnı ve yumrulu kuyruğu ile bilinir ve sevilir, ancak özel görünümleri için üremenin sonuçları genel sağlıkları için zararlı hale gelmiştir. Etkileri daha fazla anlamak için, çalışma, Birleşik Krallık’taki 4.308 boksör ve 21.835 diğer cins köpeği inceledi ve sağlık profillerini ve 40 yaygın hastalık geliştirme olasılıklarını karşılaştırdı.

Crufts'ta Gösterinin En İyisi Açıklandı
13 Mart 2011’de İngiltere’nin Birmingham kentindeki Ulusal Sergi Merkezi’ndeki yıllık Crufts köpek gösterisinin son gününde sergi salonunda bir boksör köpeği duruyor.

Oli Eşarp / Getty Images


Çalışma, pugların, brakisefali -– obstrüktif bir hava yolu sendromuna sahip olma olasılığının 54 kat, burun deliklerinin daralması olasılığının 51 kat daha fazla, deri kıvrımı enfeksiyonlarına sahip olma olasılığının 11 kat daha fazla olduğu dahil olmak üzere 23 rahatsızlık için artan bir riske sahip olduğunu buldu. Ek olarak, diğer köpeklerin sadece %6,9’una kıyasla, pugların %17.4’ü obezdi.

Bununla birlikte, diğer köpek ırklarına kıyasla, pugların kalp üfürümleri, yaralar ve saldırganlık dahil olmak üzere yedi rahatsızlık için daha düşük bir riske sahip olduğu bulundu.

Ancak nihayetinde çalışma, pugların hastalığa yatkınlığının, hastalık korumalarından önemli ölçüde daha ağır bastığını buldu. Pugların kritik sağlık sorunları olduğu ve “Birleşik Krallık’taki Pug’lar ile diğer köpekler arasındaki oldukça farklı sağlık profillerinin, Pug’ın ana akım köpek ırklarından önemli ölçüde ayrıldığını ve artık sağlık açısından tipik bir köpek olarak kabul edilemeyeceğini gösterdiği sonucuna varmıştır. ”

Pugların popülaritesi, 2005’te 2.116 olan yıllık kayıt sayısının 2020’de 6.000’in üzerine çıktığını belirten çalışma ile son 20 yılda keskin bir artış gördü. Ve onlar da gölet boyunca aynı derecede popülerler. bu Amerikan Kulübesi Kulübü şu anda onları en çok 28. olarak listeliyor popüler köpek türü ABD’deki 204 ırktan

Ancak uzmanlar, köpek severleri, puglar, Fransız buldozerleri ve İngiliz buldozerleri gibi brakisefalik ırkların artan sağlık sorunları konusunda uyarıyor ve yeni bir tüylü arkadaş ararken hayvanın sağlığını düşünmeleri gerektiğini söylüyor.

Bu yılın başlarında Norveç, bazı köpeklerin üremesini yasaklayacak kadar ileri gitti. İngiliz buldozerleri ve şövalye King Charles spaniels, bir hayvan hakları grubunun Oslo mahkemesine dilekçe vermesinden sonra sağlık nedenleriyle, Bugün Amerika.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/pugs-dog-breed-health-issues-study/

Yorum yapın

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir